2022-08-23
Dinók nyomában Szlovákiában és Európában
Isle of Wight, Nagy-Britannia
Anglia déli partvidéke igazi paradicsom a dinóimádók számára. Isle of Wight szigetén idén júniusban egy spinosaurus maradványaira bukkantak. Ez a dinó ugyanabba a csoportba tartozott, mint a Jurassic Parkból is jól ismert Tyrannosaurus rex. A spinosaurus két lábon járt, krokodilfeje volt, és 125 millió évvel ezelőtt élt. Tíz méter magas volt, és a fosszíliáiról híres Compton-öbölben találtak rá.
Jurassic Coast, Dorset és Kelet-Devon, Nagy-Britannia
Bornemouth és Plymouth között egy 155 kilométer hosszú partszakasz húzódik, amely az itt talált dinoszauruszleletek miatt a Jurassic Coast néven is ismert. A zátonyok és sziklapartok akár 200 millió éves maradványokat is rejtenek, így igazi földtani időutazásra hívnak.
Fotó: Shutterstock
Solnhofen, Németország
Nürnberg és Ingolstadt között már 1861-ben találtak egy dinoszaurusz-fosszíliát, konkrétan egy archaeopteryx maradványait. Ez a madarakkal rokonságban álló dinó egy a 12 különböző lelet közül, amelyekre az Altmühltal Nemzeti Parkban bukkantak. Ide egyébként nem csak az őshüllők miatt érdemes ellátogatni. Itt található a turisták és a kerékpárosok számára is érdekes sziklaalakzat, amely a Tizenkét apostol nevet viseli.
Fotó: Shutterstock
Lourinhã-szikla, Portugália
Lourinhã térsége nagyjából egyórányi autóútra fekszik Lisszabontól északra, s erről kapta nevét az a dinoszaurusz is, amelynek fészkét és tojásmaradványait 1993-ban fedezték fel a Paimogo-parton. Néhány tojásban a Lourinhanosaurus embrionális csontjai is fennmaradtak. Ez a húsevő őshüllő a késő jura korban, azaz nagyjából 150 millió évvel ezelőtt élt.
Borre, Dánia
Az egyik fosszíliákban leggazdagabb partszakaszt Dániában találjuk. Az ország déli részén, a Mon-szigeten fekvő Mons Klint sűrű erdőben bújik meg, az erdő szélén azonban információs központ, geológiai múzeum és egy meredek zátony várja a látogatót. Mivel hosszú a túra, érdemes elindulni kora reggel. A zátonyon és a tengerparton azonban mi magunk is rálelhetünk egy-egy őskori tengeri sün vagy kagyló maradványaira.
Dinoszauruszok Szlovákiában
Szlovákiában is találhatunk dinónyomokat. Az egyik legismertebb lelet a Nyugati-Tátrából, 1975-ből származik. Ennek a ragadozó, két lábon álló, két és fél méter magas dinoszaurusznak a maradványaira a Csendes-völgyben bukkantak, és eredetileg a Tátráról kapta a nevét is: Coelurosaurichnus tatricus. Bár a név később megváltozott, a Csendes-völgy térségében fekvő Vörös-hegyeknél 2018-ban a tudósok újabb dinóleleteket találtak. A mai napig legalább húszat tártak fel belőlük.
Szlovákia legrégebbi őshüllőlelete a Deményfalvi-völgyből származik. A négylábú pachypleurosaurus a kisebb vízparti hüllők közé tartozik. Nem igazi dinoszaurusz, hanem egy nagyjából 40 centiméteres állat, amely hasonlóan élt, mint a mai fókák. Ezt a leletet a liptószentmiklósi Szlovák Természetvédelmi és Barlangászati Múzeumban tekinthetjük meg.
Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 179