2023-02-19
Farsangi fánkok felvonulása
A farsang ősi télbúcsúztató, tavaszköszöntő táncos népünnepély, amely vízkereszttől egészen húshagyókeddig, azaz a nagyböjt kezdetéig tart. Mivel a negyven napig tartó nagyböjt jóval kevesebb kulináris élményt ígért, ezért teljességgel érthető, hogy minden régió kitalált magának egy olyan édességet, amely nem hiányozhatott a farsangi ünnepi asztalról. Európa nagy részén a farsang édes szimbóluma a fánk lett, amely sokkal többféle formában, ízben és módon készíthető el, mint ahogy azt elsőre gondolnánk!
A vajat kikeverjük egy tálban a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, végül belekeverjük a vaníliaaromát. A sütőporral, sóval és a citromhéjjal elkevert lisztet hozzáadjuk a tojásos masszához és simára dolgozzuk. Egy nagyobb lábosba olajat öntünk és felmelegítjük. A tésztából kanál segítségével kis gombócokat szaggatunk és forró olajban aranybarnára sütjük őket. A fánkocskákat konyhai papírtörlőn hagyjuk lecsepegni, majd megszórjuk porcukorral, de ízlésünknek megfelelő krémekkel – például ganache vagy cukrászkrémmel – is megtölthetjük őket.
Az almákat meghámozzuk, apróra vágjuk és meglocsoljuk a citromlével. A mazsolát beáztatjuk forró vízbe vagy konyakba. A tojásokat habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a tejet és a sütőporral elkevert lisztet, végül a reszelt citromhéjat. A jól elkevert tésztába belekeverjük a pisztáciát, a lecsepegtetett mazsolát és az almadarabokat. Az így elkészített tésztát fél óráig pihentetjük, majd kanál segítségével forró olajba szaggatjuk. A megsült fánkokat még forrón cukorba forgatjuk.
Fotó: Shutterstock
A tejet felmelegítjük és megolvasztjuk benne a vajat. A tésztához a lisztet egy nagyobb tálba szitáljuk, és elkeverjük a szárított élesztővel. Hozzáadjuk a sót, porcukrot, vaníliás cukrot, egy kevés citromaromát, az egész tojást és a tojássárgáját. A meleg vajas tejjel simára keverjük, végül puha tésztát dagasztunk belőle. Meleg helyen letakarva kelni hagyjuk, utána még egyszer átgyúrjuk, henger alakúra formázzuk, majd 16 részre osztjuk és letakarva hagyjuk pihenni. Egy nagyobb edényben olajat hevítünk. A megkelt tésztából kis korongokat formázunk úgy, hogy a közepük vékonyabb legyen, majd mindkét oldalon szép aranybarnára sütjük őket. Tálaláskor lekvárral kínáljuk, a fanyarkás ízű gyümölcslekvárok, mint pl. áfonya, ribizli, meggy különösen jól illik hozzá, de szilvalekvárral is kiváló.
Fotó: Shutterstock
A tésztához kevés langyos tejjel, pici liszttel, cukorral és élesztővel kovászt készítünk. A tojássárgákat habosra keverjük a porcukorral, hozzáadjuk a tejet, a rumot, és jól kidolgozzuk. Az így elkészített masszához hozzáöntjük az olvasztott vajat és a lisztet, majd összedolgozzuk a megkelt kovásszal. Langyos helyen kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, fánkszaggatóval kiszaggatjuk, és hagyjuk pihenni. Egy lábasban olajat melegítünk, a fánkokat a közepüknél kicsit benyomjuk, és úgy tesszük az olajba, hogy a fánk felső része legyen alul. Fedővel letakarjuk és mindkét oldalán szép pirosra sütjük. Akkor igazán szalagos, ha a fánk közepén egy világosabb csíkot látunk. Tálaláskor megszórjuk porcukorral és lekvárt kínálunk hozzá.
Fotó: Shutterstock
Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 179