Romantikus kiruccanás gyerekek nélkül? Irány Bamberg! Romantikus kiruccanás gyerekek nélkül? Irány Bamberg!
Fotó: Shutterstock

2023-06-23

  • Drive
  • Iné
  • Romantikus kiruccanás gyerekek nélkül? Irány Bamberg!

Romantikus kiruccanás gyerekek nélkül? Irány Bamberg!

A második világháborúban a szövetségesek nem tulajdonítottak stratégiai jelentőséget a felső-frankföldi városnak, ezért csak néhány bombatalálat érte. Ennek a szerencsének köszönhetően ma Bamberg óvárosa a legnagyobb sértetlen városmag Németországban. A macskaköves utcákon a középkori favázas épületek közt sétálva átadhatjuk magunkat a romantikus hangulatnak, és úgy érezhetjük magunkat, mintha egy romantikus történelmi film kellős közepébe csöppentünk volna.

A legismertebb ismeretlen: a Bambergi lovas

A települést először egy 902-ből származó írott forrás említi Castrum Bamberg néven. II. Henrik német-római császár és hitvese, Kunigunda rajongtak a városért, amelyet politikailag és anyagilag is támogattak. A császár 1007-ben püspöki székhellyé tette, nem sokkal később pedig székesegyházat is építtetett itt. A román és korai gótikus stílusú Bambergi dóm egy impozáns méretű, basilica minor rangú székesegyház, egyike az ún. császárdómoknak. A nevezetességei közé tartozik építtetője, Henrik császár és Kunigunda síremléke, valamint a kora gótikus szobrászat leghíresebb remekműve, egyben a legrégibb középkori lovasszobor, a Bambergi lovas. Mivel sem az alkotó, sem pedig az ábrázolt személy nevét nem tudjuk, ezért a bambergiek szerint ő városukban a legismertebb ismeretlen. Ugyancsak a dómban van eltemetve II. Kelemen pápa (1046-ban történt megválasztása előtt Suidger néven Bamberg püspöke volt), szarkofágja az egyetlen pápai sír, amely az Alpoktól északra található.

Fotó: Shutterstock

​Frankföldi Kis Velence

A helyiek Kis Velenceként emlegetik az óvárost, amelynek egy része a Regnitz folyó által létrehozott szigeten fekszik. A víznek mindig is nagy szerepe volt az egykor halászatból élő város életében, amelynek lakói talán éppen emiatt gondolták úgy, hogy a városházát a folyóra építik. A legenda szerint a bambergi püspök nem akart területet biztosítani a városháza építéséhez a saját birtokán, ezért a város polgárai a folyóba állított cölöpökre húzták fel az épületet. A mesterséges szigeten álló Régi városháza (Altes Rathaus) ma Bamberg jelképe, amely a Felső-hídon (Obere Brücke) és az Alsó-hídon (Untere Brücke) át közelíthető meg. A lenyűgöző építészeti remekmű homlokzatát díszítő freskók az épület történetét ábrázolják. Az épület belsejében Európa legnagyobb porcelánkiállítása, az ún. Ludwig-gyűjtemény tekinthető meg. A városháza környéke a Regnitz mindkét oldalán a helyiek és a turisták kedvenc találkahelye, és a szinte a folyóból kiemelkedő parti házak, valamint a csónakok és hajók látványa valóban Velence hangulatát idézik.

Fotó: Shutterstock

​Németország titkos sörfővárosa

Ha a bambergiek sörözni mennek, akkor a helyi frank nyelvjárásban azt mondják, hogy „a pincére mennek” – „In Bamberg geht man auf den Keller”. Azaz sörpincébe – jóllehet, a valóságban nem egy pincében, hanem egy sörözőben, sörkertben vagy sörbárban fogják elkortyolgatni kedvenc habos nedűjüket. A szólás onnan ered, hogy a sörfőzdék és a sörözők a föld alatt, sziklapincékben tárolták a sört – sok helyen egyébként még ma is így tesznek. Sörfőzdéből pedig akad itt bőven – a város területén kilenc is működik belőlük, amelyek összesen 70 féle sört állítanak elő. Bamberget ezért gyakran nevezik Németország titkos sörfővárosának. A város elsősorban a füstölt sörkülönlegességeiről ismert, melyek közül az Aecht Schlenkerla Rauchbier a leghíresebb.


Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 179

viac