2023-03-17
Éljen Szent Patrik és a Guinness!
Dublin múltja telis-tele van izgalmas fordulatokkal, virágkorokkal, háborúkkal. A Liffey folyó torkolatánál létrejött ősi település a 11. századra a szigetre érkező, norvég származású vikingek királyi városává nőtte ki magát. Az évszázadok során háborúzott itt Brian Boru ír nagykirály, II. Henrik angol király, I. Erzsébet, Cromwell és Orániai Vilmos is, hogy csak pár nevet említsünk.
Fotó: Shutterstock
A látogatásból kihagyhatatlan helyszínek és nevezetességek terén nincs hiány a településen, amik viszont igazán szerethetővé teszik az ír fővárost, azok a lépten-nyomon szemünk elé táruló, meglepő építészeti alkotások és egyéb érdekességek. A Liffey folyón átívelő, legszebb, leghíresebb átkelő, az O’Connel híd – Európában egyedüliként – például szélesebb, mint amilyen hosszú. Különleges a sokáig az angol uralmat szimbolizáló dublini vár ékessége, a normann hódítók által épített kerek Record-torony is. Ipari műremeknek is beillik a Guinness gyár, melyet 1759-től évi 45 fontért vett bérbe Arthur Guinness. Érdekes módon a köztudottan katolikus írek fővárosának két legnagyobb temploma anglikán. A Christ Church és a Szent Patrik-katedrális joggal szerepel előkelő helyen a turisták útitervében. Bár az ország védőszentje Szent Patrik, a dublini Whitefriar utcai karmelita templomban Szent Valentin földi maradványait is megtaláljuk. Arról a kettősségről sem feledkezhetünk meg a furcsaságok felsorolásakor, hogy bár 2010 óta az UNESCO irodalmi városai közé tartozik, Dublint az 1000 pub fellegváraként is emlegetik.
Ezeket az érdekességeket keresve vessük bele magunkat ebbe az élettől lüktető, hol történelmi, hol modern, de mindenhol barátságos városba!
Az írül Lá 'le Pádraig vagy Lá Fhéile Pádraig-nak nevezett ünnepen – sőt, az azt megelőző és követő napokban – minden és mindenki zöldben pompázik, hordószám folyik a Guinness, a főutcákon szédületes performanszok követik egymást, minden ablakból ír népzene szól, a kocsmák pedig tömve vannak vendéggel. Az ünnepi programokkal a helyiek a kínkeservesen kivívott ír függetlenség és a hagyományok előtt tisztelegnek, a városokban egészen felpezsdül az élet ilyenkor, érezhető a nemzeti öntudat.
Dublinban sincs ez másképp. Az itteni fő látványosság, a Szent Patrik Parádé délben indul a Parnell Streetről, és egészen az északi Kevin Streetig vonul. Ha jó helyet szeretnénk elcsípni, érdemes már reggeli után elfoglalni helyünket a fedett lelátók egyikén (a jegyeket mielőbb váltsuk meg online!). A pazar karneválon több mint 4 000 táncos, zenész és művész vonul fel, a bámulatos kosztümök, a járgányok és a mozgó színpadok díszletei a gazdag ír néprajzból merítenek ihletet.
Sötétedéskor a múzeumok, templomok és egyéb épületek homlokzatát vibráló zöld fényfestéssel öltöztetik díszbe. A belvárosban este hattól négy nagyszínpadon összesen 12 szuperkoncertet tartanak. Idén március 18-án a Fesztiválnegyedben például (a Nemzeti Múzeumnál és a Collins Barracks környékén) a világhírű ír banda, a Pillow Queens szórakoztatja az ünneplő tömeget, a programok pedig városszerte a legtöbb helyszínen másnap is folytatódnak.
Dublinba utazni már csak a gasztronómiai élvezetek miatt is megéri. Számtalan utcai árus kínál hagyományos ír ételeket, a város összes sörfőzdéjében és whiskylepárló üzemében ünnepi különlegességeket kóstolhatunk, továbbá valamennyi pub és étterem nyitva tart. A városba özönlő tömeg miatt azonban a vendéglátóhelyek gyorsan megtelnek, ezért ha kifejezetten egy adott helyre szeretnénk beülni, érdemes hetekkel előre asztalt foglalni.
Reggelire tükörtojással, kolbásszal tálalt boxty, vagyis krumplilepény jár erős feketével, és már kezdődhet is a nap. Ebédre válasszunk bátran tradicionális finomságokat, mint amilyen a rozmaringos tavaszi bárány, esetleg a pürésített-pirított, burgonyából, káposztából, póréhagymából készült colcannon. Vacsorára pedig kóstoljuk meg a barna sörrel főzött, tápláló ír marharagut, netán a lassan főzött, szalonna-kolbász-burgonya triót, a Dublin coddle-t. Március 17-én minden fogáshoz remek választás a Guinness, vagy a város kisebb sörfőzdéinek remekei, és egyszer mindenképp kóstoljuk meg a legalább három évig fahordóban érlelt, minimum 40 százalékos alkoholtartalmú ír whiskyt!
Fotó: Shutterstock
Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 195