Barbecue vs grill. Mi is a különbség?
Szabad ég alatt, tűzön, sütés. Ezek biztosan közös nevezők, de ezeken túl mit kéne még tudnunk?

Sokáig a rostélyos, a saslik és a bográcsban főzés volt a legnépszerűbb kinti sütési-főzési forma, de napjainkban a kerti sütögetés, azaz a grillezés hódít. Ugyanekkora népszerűségnek örvend a barbecue is, bár szöges ellentétben áll a grillezéssel. Nézzük tehát, hogy mi a különbség a kettő között!
Grillezés
A grillezés egy nagyon régi konyhai technika, melynek az lényege, hogy először nagy tüzet rakunk, és amikor már csak izzó parázs van, a fölé helyezett rácsra tesszük a húsokat. A hús külseje megpirul és egy vékony, ropogós kéreg alakul ki rajta, belül viszont omlós, szaftos, puha lesz. A fa felett grillezett hús bónuszként még füstös zamatot is kap, amit a gáz vagy elektromos grillektől persze nem várhatunk el.
Barbecue (BBQ)
Ha valaki manapság barbecue-t készít, akkor ez alatt azt kell érteni, hogy bármilyen húst házilag előállított vagy boltban vásárolt barbecue szószban bepácol, és grill felett vagy smoker készülékben megsüt. Őseink idejében ez lényegesen bonyolultabb volt – igaz, ők még nem tudták, hogy valójában barbecue-t készítenek. Egy mély gödröt ástak, amiben tüzet raktak, fölé helyezték a húsokat, végül pedig levelekkel takarták be. Ezzel a módszerrel a hús füstben és hőben töltött néhány órát, és amikor elkészült, omlós, könnyen szétszedhető, füstös ízű finomságot falatozhattak.
Receptek
Fotó: Shutterstock
Grillezett sertéstarja újkrumplival és kukoricával
A sertéstarját befűszerezzük a grill fűszerkeverékkel és néhány órát pihenni hagyjuk a pácban. Közben a krumplit megmossuk, még nyersen baconbe csomagoljuk és grillnyársra tűzzük. A mini mozzarellákat, koktélparadicsomot és a bazsalikomleveleket váltakozva szintén grillnyársra tűzzük, a kukoricát feldaraboljuk. A grillre rakjuk a bepácolt húsokat, a krumplis és a zöldséges nyársakat, valamint a kukoricát. A megsült húsokat és a köreteket ketchuppal és fűszervajjal tálaljuk.
Fűszeres rablóhús
A csirkemellfilét és a füstölt szalonnát felkockázzuk, majd só, őrölt bors, kakukkfű, olívaolaj, mustár keverékébe forgatjuk, és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a hagymát és a zöldpaprikát nagyobb darabokra vágjuk, és váltakozva bambuszpálcákra tűzzük a pácolt hússal és szalonnával együtt. Tehetünk még hozzá kolbászkarikákat és grillsajtot is. A nyársakat időnként forgatva megsütjük. Rizzsel, főtt krumplival vagy friss zöldségsalátával tálaljuk.
Mézes-barbecue szószos csirkeszárnyak
Először elkészítjük a pácot, amihez szükségünk lesz fokhagymára, sóra, őrölt fehérborsra, citromlére, barbecue szószra, mézre, valamint csilipaprikára vagy paradicsompürére. Beletesszük a csirkeszárnyakat, és néhány órára a hűtőbe tesszük. Utána a szárnyakat forró grillrácson készre sütjük, miközben a maradék páclével néhányszor meglocsoljuk. Forrón tálaljuk sült krumplival vagy friss zöldségsalátával.
Fotó: Shutterstock
Szaftos pulled pork
A sertéslapockát megmossuk, majd szárazpáccal jól bedörzsöljük. A szárazpácot só, őrölt bors, fűszerkömény, római kömény, majoranna és fokhagymapor keverékéből készítjük. Az így elkészített húst egy éjszakára hűtőbe tesszük. A barbecue szószhoz olívaolajon puhára pároljuk az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát, hozzáadjuk a ketchupot, ecetet, vizet, barnacukrot, őrölt paprikát, cayenne-borsot, füstölt szalonnát, csilit, és addig főzzük, amíg a szósz besűrűsödik. A húst bekenjük a szósszal, cserépedénybe tesszük, és 100–110 °C-ra előmelegített sütőben 4–5 órán keresztül sütjük. Ha elkészült, szálaira szedjük, és sült krumplival tálaljuk, vagy szendvicsbe tesszük. Ha van smokerünk, abban is megsüthetjük, ráadásul így még izgalmas füstös ízt is kap a hús.