Objavte magické Pobaltie Objavte magické Pobaltie
Foto: Shutterstock

2023-08-11

Objavte magické Pobaltie

Štyri kolesá, tri krajiny

Ak túžite po výnimočnej a zážitkami nabitej dovolenke, oplatí sa vám navštíviť všetky tri pobaltské republiky na jeden „záťah“. V prípade, že s plánovaním začnete v dostatočnom predstihu, lístky na autobus z Bratislavy do Vilniusu môžete zohnať za vskutku dobrú cenu – od 69 eur na osobu. Pri ceste späť môžete využiť linku z Tallinnu do Viedne. Keďže Estónsko, Lotyšsko a Litva susedia, pričom ich rozloha je porovnateľná so Slovenskom, najviac sa vám oplatí prenajať si auto. Päťmiestne vozidlo získate už od 67 eur na deň. Ak uprednostňujete hromadnú dopravu, aby ste sa mohli po celý čas kochať okolitou krajinou, a nerobí vám problém prispôsobiť sa cestovnému poriadku, odporúčame vám autobus. Z Vilniusu do Rigy sa dostanete za tri hodiny, pričom za lístok zaplatíte 16 eur. Rovnako vás vyjde autobus z Rigy do Tallinnu, ktorý zvládne trasu za 4,5 hodiny. Miestna autobusová sieť je na vysokej úrovni, na domovských weboch dopravcov nájdete všetky potrebné informácie aj v angličtine. Napokon, čo iné možno čakať od krajiny, ktorú považujú za lídra digitalizácie?

Foto: Pexels

Vilnius – úhľadná metropola Litvy

Najjužnejšia pobaltská republika je iba o trochu väčšia ako Slovensko, pohodlne ju prejdete za niekoľko hodín. Prvou zastávkou by malo byť hlavné mesto, ktoré má tento rok osobitný dôvod, prečo je stredobodom pozornosti: Vilnius oslavuje 700. výročie vzniku. Na najväčšom barokovom námestí regiónu nie je núdza o bohato zdobené katolícke i pravoslávne chrámy. Ak vás zaujíma história, prejdite sa Námestím katedrály, navštívte Palác veľkokniežaťa, vystúpte na Gediminasovu hradnú vežu a urobte si radosť suvenírmi z butikov lemujúcich populárnu ulicu Pilies. Ak túžite po ruchu moderného veľkomesta, vyrazte do bohémskej štvrte Užupis, ktorá je akýmsi štátom v štáte. Územie s rozlohou pol kilometra štvorcového má vlastnú ústavu a 12-člennú armádu. Na uliciach sa striedajú galérie, ateliéry a umelecké štúdiá. Fasády domov zdobia graffiti, nechýbajú eklekticky zariadené bistrá. Užupis je ozajstným rajom pre hipsterov! Jubilujúca metropola však ponúka aj celý rad zaujímavých podujatí. Začiatok septembra bude patriť festivalu Vilnius City Fiesta. Mestské múzeum bude do konca roka hostiť výstavu súčasných litovských umelcov s príznačným názvom Litovský poker, ktorá reflektuje aj sovietske časy. Gurmánom odporúčame reštauračnú sieť Šnekutis, ktorá má vo Vilniuse prevádzky. V menu nájdete zaujímavé remeselné pivá typu ipa, medové pivo a tradičné litovské jedlá. Za všetky treba spomenúť cepelinai – zemiakové gule plnené bravčovým mäsom, zemiakové placky so smotanou alebo kašu zo žltého hrášku so slaninou – žirniai su spirgučiais. Fanúšikovia kvalitného streetfoodu by mali ochutnať populárne kibinai, taštičky pečené na drevenom uhlí a plnené mäsom, zeleninou, syrom alebo lekvárom. Farmárske produkty dostanete na trhovisku Halés.

Foto: GoVilnius.lt

Malebné duny a jantárové mesto

Hoci Riga leží severne od Vilniusu, ak máte čas, spravte si krátku odbočku smerom na západ. Pri hranici na pobreží leží Národný park Curonian Spit, ktorý je súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. A nie náhodou: pod iskrovo modrým nebom sa kľukatia impozantné pieskové duny, obmývané vodami Baltského mora. Legenda hovorí, že tento prírodný skvost vytvoril obor Neringa. Lokalita sa tiež pýši vzácnou flórou a faunou. Ak si chcete Curonian Spit užiť naplno, na prehliadku si vyčleňte aspoň pol dňa. Keď sa z národného parku vydáte smerom na sever, narazíte na prístav Klaipéda s nemeckou-škandinávskou atmosférou. Naobedovať sa môžete v jantárovom meste, malebnej Palange. Miestni obyvatelia sa živia už od 17. storočia spracovaním mineralizovanej živice. Pobrežné mólo je stelesnením romantiky, rad víl zase synonymom dokonalej elegancie. V tamojších reštauráciách nájdete širokú ponuku jedál od tradičnej litovskej kuchyne (Restoranas 1925) až po vrcholový zážitok fine dining (Vanagupé).

Foto: Visit Palanga

Lotyšsko – v objatí riek a vzácnych močiarov

Z Palangy sa dostanete za necelé dve hodiny do jedného z najkrajších lotyšských mestečiek – Kuldīgy. Ospalú atmosféru úzkych uličiek vydláždených mačacími hlavami a starobylých domov so strechami z červenej škridly ruší iba žblnkot rieky Alekšupīte. Po prechádzke historickým centrom si doprajte silnú čiernu kávu v originálnom podniku The Marmalade. Za pozornosť tiež stojí najširší vodopád Európy na spomínanej rieke, známy ako Ventas rumba. Je široký 249 metrov a najkrajší výhľad na valiacu sa vodu je zo Starého mosta, postaveného z červených tehál. Cestou do Rigy sa zastavte aj na planéte Yodu v Dagobe. Hoci väčšinu lotyšského územia pokrývajú lesy alebo úrodné nížiny, unikátom krajiny je močiar. Presnejšie močiarna oblasť Kemeri. Areál národného parku pretínajú tucty turistických chodníkov a drevených lávok, ktoré spájajú sírové vody jazera Raganu (v preklade bosorka) s jazerom Kanieris, hniezdiskom rôznych druhov vtákov. Návštevníci si môžu požičať aj čln alebo vyjsť na veže určené na pozorovanie vtákov pri jazere Sloka. Milovníci prírody tam dokážu stráviť aj viac dní. Netreba však zabúdať, že hlavné mesto Lotyšska je odtiaľ už iba na skok.

Foto: Latvia Travel

Riga – Trendová metropola Pobaltia

Riga je baštou secesnej architektúry, čo potvrdzuje aj viac ako 800 budov postavených v tomto ozdobnom štýle. Najviac ich stojí na ulici Alberta. Fanúšikom architektúry odporúčame komentovanú tematickú prehliadku. Riga má však aj iné tváre, nie iba secesnú zo začiatku 20. storočia. Rižské staré mesto je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a ukrýva poklady od stredoveku až po barok. Mestské časti, ktoré ležia ďalej od centra, zase nesú stopy sovietskej minulosti i modernej súčasnosti. Medzi povinné zastávky patria Dom troch bratov, Dom čiernych hláv, Lotyšský národný balet a opera. Opomenúť nemožno ani pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Namiesto preplnenej a drahej televíznej veže či veže Kostola svätého Petra sa vydajte na mrakodrap z obdobia stalinizmu. 17. poschodie akadémie vied ponúka dokonalý výhľad na mesto. Najlepšie výstavy zas nájdete v sálach múzeí Kim? a Zuzeum. Najväčšie trhovisko Európy sa ukrýva v starých hangároch nemeckých vzducholodí pri autobusovej stanici. Nakúpené dobroty si môžete vychutnať počas pikniku v parku Bastejkalna. Z miestnych špecialít dávame do pozornosti kyslé slede, zemiakový šalát razol, šošovicu či chlebový puding, tzv. maizes zupa. Najväčším hladošom odporúčame delikatesu, ktorá je výsledkom manželstva poľského pirogu a talianskych cestovín tortellini – známe peľmene. Zapiť to môžete remeselným pivom, ktorého je v Rige neúrekom. Výnimočný pivársky zážitok garantuje desaťročný Labietis, špecialista na funky cidery Hypnos alebo pred staviteľ novej vlny Nurme. Ak máte radšej kokteily, rezervujte si stôl v podniku na streche obchodného centra Galleria Riga, v sčasti tropickom, sčasti industriálnom Herbārijse – podľa možností si vyberte čas západu slnka. Najlepším spôsobom, ako sa zoznámiť s lotyšskou metropolou, sú prechádzky po vlastných. Ak si dovolenku naplánujete na júl, nedajte si ujsť najlepšie párty leta.

Foto: Latvia Travel

Tallinn – pestrofarebný perníkový skvost Estónska

Lotyšov nechajte za sebou a po pobrežnej ceste sa vydajte k poslednej zastávke vášho letného dobrodružstva – do najsevernejšej pobaltskej republiky. Najprv sa zastavte v Tallinne, ktorý je tento rok držiteľom titulu Zelené hlavné mesto Európy. Potom si urobte „zelenú odbočku“ a navštívte estónske múzeum pod holým nebom. O ňom však neskôr. S Tallinnom sa treba zoznámiť tam, kde to vrie, a návštevu skanzenu si odložiť na záver. Prechádzky estónskou metropolou vás presvedčia, že Katedrála Alexandra Nevského je postavená z pusiniek, 36 veží stredovekých hradieb je vlastne z cukrových homolí a farebné domy Ulice Pikk sú pokryté cukrovou polevou. Je to vskutku rozprávkové mesto, ktoré akoby vystúpilo z príbehov bratov Grimmovcov. Tento pocit bude vo vás silnieť tým viac, čím viac času strávite v starom meste. Tallinn má z pobaltských krajín najviac zachované historické centrum. Na hlavné námestie vedú kľukaté uličky vydláždené mačacími hlavami. Dominantou námestia je obrovská gotická radnica z 13. storočia. Po celodennom putovaní sa zastavte v pasážach, ktoré ukrývajú mnoho autentických reštaurácií, kde môžete ochutnať klobásky a kyslé uhorky. Na ďalší deň sa môžete vrátiť do 21. storočia, a to v bývalej rybárskej štvrti Kalamaja. Zo zanedbanej lokality je dnes dynamicky sa rozvíjajúca mestská časť s modernými barmi, komunitnými priestormi a štúdiami. Vedľa seba tu stoja pestrofarebné drevené domce, priemyselné budovy aj minimalistické sklené paláce. Ozajstnou kuriozitou Tallinnu je továreň na výrobu klavírov Estonia, kde dodnes vyrábajú nástroje svetovej úrovne. V areáli Telliskivi Creative City panuje rušný život od rána do večera, niekdajší továrenský komplex dnes slúži ako kancelárie. Nájdete tu tiež Múzeum súčasného umenia Kumu, kde si môžete pozrieť to najlepšie z estónskej maľby, sochy a dizajnu. Na aktuálnej výstave Futuromarennia sa zas zoznámite s ukrajinskou avantgardou. Povinnou zastávkou pre rodiny s deťmi je interaktívne centrum PROTO Invention Factory, kde sa snúbia virtuálna realita, veda a svet fantázie. Podobne ako v ostatných pobaltských krajinách, aj Estónsko ponúka špeciality, ako sú boršč, rôzne zemiakové dobroty, divina či plody mora. Tallinn je z gastronomického hľadiska výbornou voľbou, keďže výsledkom spojenia estónskej a ruskej kuchyne sú delikatesy pripravované z lokálnych a sezónnych ingrediencií. V stredovekej taverne si objednajte údeného sleďa salaka s čiernym ražným chlebom alebo sulj, čo je vlastne huspenina. Jedlo zapite pohárom horúceho glöggu, ktorý by mal okrem vína a korenia obsahovať aj likér Vana Tallinn. V súčasnosti je najobľúbenejšou tallinnskou reštauráciou Rataskaevu 16, ktorá má prijateľné európske ceny a vynikajúce hodnotenia. V pracovné dni ponúka v rámci denného menu výborné hlavné jedlo iba za sedem eur. Keďže záujem je veľký, stôl si rezervujte vopred. Gurmáni by mali zavítať aj do reštaurácie Lee, ktorá je síce v inej cenovej kategórii, no varí výlučne zo surovín od miestnych farmárov a v roku 2022 získala Michelinskú hviezdu.

Skanzen, ktorý musíte vidieť

Estónske múzeum pod holým nebom leží iba osem kilometrov od Tallinnu. S rozlohou 72 hektárov vás zabaví na celý deň, či už ste s rodinou alebo vo dvojici. Skanzen je rekonštrukciou dediny z prelomu 18. a 19. storočia. Nechýbajú kostol, krčma, škola, mlyny, nehovoriac o veľkolepých veterných mlynoch. V skanzene sa zoznámite aj s ľudovými remeslami i osvedčenými postupmi v domácnosti, šetrnými k životnému prostrediu. Po vzrušujúcej okružnej jazde naprieč Pobaltím vám určite dobre padne spomaliť a vydýchnuť si medzi upravenými záhradami.

Foto: Visit Estonia