Motocyklové výlety do výšin
Snom každého majiteľa dvojkolesového tátoša je prázdna cesta, ideálne kľukatá a s dobrým asfaltom a výhľadmi. Takéto scenérie sa v Európe ponúkajú hneď na niekoľkých miestach. Vydajte sa na výlet do hôr na motorke.

Nudné rovinaté a rovné cesty nie sú pre motorkárov lákavým výletom. Ako radi hovoria, na motorke sa nevozí telo, ale duša. Duša vždy pookreje pri výhľadoch na pekné hory. A duša motorkára pookreje, keď sa pred jeho prednou pneumatikou objaví kľukaté stúpanie, kde si jazdu vychutná naplno.
Alpy
Foto: Pixabay
Motorkári radi hovoria, že ak Boh jazdí na motorke, nájdete ho určite v Alpách. Tieto hory sú aj slovenským motorkárom najbližšie, pričom poskytujú bezpočetne veľa možností vďaka skvelej cestnej infraštruktúre a svojej veľkosti. Na každú z alpských krajín si môžete rovno rezervovať jednu dovolenku a aj tak nepochodíte všetky cesty, ktoré by ste chceli. Najlepším časom je naplánovať si sem výlet od začiatku septembra do polovice októbra. Letný nápor turistov a áut, ako aj plánované opravy ciest v prázdninových mesiacoch by vám mohli vysnené jazdenie pokaziť.
Vydať sa tu môžete na vysokohorskú alpínsku cestu k známej hore Grossglockner v rakúskom Korutánsku. Alebo v susednom Švajčiarsku prejdite päť horských priesmykov švajčiarskych Álp: Grimsel, Susten, Furka, Neufenen a St. Gotthard. Ak vás lákajú francúzske Alpy, potom je tu pre vás Route de Grandes Alpes, cesta, ktorá vás zavedie od Ženevského jazera až do Monaka. Alebo si vyberte Napoleonovu trasu a prekonajte Alpy z Cannes až do Grenoblu.
Pyreneje
Foto: unsplash
Aj Pyreneje ponúkajú od mája do októbra úžasné motocyklové zážitky. Na francúzskej strane si v okolí Bagneres de Luchon alebo Pau môžete vyskúšať niektoré z horských prémií Tour de France na motorke. V Španielsku sa, naopak, nachádza jedna z najvyhľadávanejších motocyklových trás sveta – N260. Táto cesta vedúca z Pamplony k pobrežiu Stredozemného mora bola vybudovaná v 80. rokoch minulého storočia a výhľady na hory sa vám z kľukatých ciest nezunujú po celú cestu. Spoznáte tak Španielsko aj inak, než má väčšina z nás v mysli. Okrem pláží, ktoré si užijete na záver, zistíte, prečo je Španielsko svojou priemernou nadmorskou výškou druhá najvyššie položená krajina v Európe po Švajčiarsku.
Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora
Národný park Dormitor v Čiernej Hore
Foto: unsplash
Tradičné Chorvátsko môžete zažiť aj zo sedadla svojej motorky. A keď si k nemu pridáte okolité krajiny, čaká vás nezabudnuteľné balkánske dobrodružstvo. A v podstate ste opäť v Alpách. Julské Alpy majú čo ponúknuť, či už sa vydáte k jazeru Bled v Slovinsku, preskúmate krajinu známu z filmov s Winnetouom v Chorvátsku alebo spoznáte neobjavený klenot Jadranu, Čiernu Horu a mestá ako Mostar po ceste. To všetko sľubuje balkánske cestné dobrodružstvo vnútrozemím, keď nikdy nebudete mať ďaleko „odskočiť si“ k Jadranskému moru. Na čerpacích staniciach MOL a INA v týchto krajinách pritom do svojich motocyklov natankujete rovnako kvalitné palivá zo skupiny MOL ako u nás na slovnaftkách. A aj vy sa občerstvíte dobre známym jedlom a chutnou kávou vo Fresh Corneroch.
Rumunsko
Medzi vysokými horami Európy nám už chýbajú iba Karpaty. Tatry sú svojou nedotknutosťou skôr pre turistiku, no v rumunskej Transylvánii je to úplne iný príbeh. Za osem dní tu dokážete prejsť motocyklovo populárne priesmyky Bran, Transfagarasan a kaňon Cheia, vidieť Drakulov hrad, ľadovcové jazero Balea vo výške 2 034 metrov nad morom, najväčšiu rumunskú jaskyňu a ešte omnoho viac. Kruhový tvar pohoria vám umožní naplánovať si okružnú cestu hornatou časťou tejto krajiny a každý deň vidieť niečo úplne iné. A áno, aj tu sa o kvalitné palivo pre seba aj svoju motorku nemusíte báť, keďže sieť servisných staníc MOL nájdete po celom Rumunsku.