Alacsony-Tátra Nemzeti Park
Az Alacsony-Tátra Szlovákia egyik legnagyobb területű, a Magas-Tátra után pedig a második legmagasabb hegyvonulata. Csaknem száz kilométeren keresztül húzódik kelet–nyugati irányban, és geológiai, illetve ökológiai szempontból olyan csodákat rejt, amelyek méltán teszik egész évben népszerű turisztikai célponttá.

A Vág és a Garam folyók által határolt hegység területéből 728 négyzetkilométer az Alacsony-Tátra Nemzeti Parkhoz (NAPANT) tartozik, amely a legnagyobb szlovákiai nemzeti park. A hegylánc 1860-ban Dionýz Štúr szlovák geológustól kapta a nevét, melynek eredeti formája „Nižné Tatry" (Alsó-Tátra) volt – lévén, hogy a Magas-Tátrától lejjebb, délebbre terül el. Később Hunfalvy János akadémiai földrajztudós ezt fordította tévesen magyarra Alacsony-Tátraként. Bár hegyei egyáltalán nem alacsonyak, sőt több 2000 métert meghaladó csúcsa is van, mégis ez az elnevezés vált hivatalossá.
Az érintetlen természet varázsa
Annak ellenére, hogy az elmúlt években számos új szálloda, autókemping, felvonó és turisztikai központ épült itt, a hegység keleti részén – különösen az Ördöglakodalma-hágó és a Király-hegy között – még mindig vannak igazi őserdők, amelyek sok állatnak nyújtanak menedéket. Nagyragadozóink – medve, hiúz, farkas – stabil populációi élnek az Alacsony-Tátrában, de a magasabb hegycsúcsokon tátrai zergék és havasi mormoták is előfordulnak. Erdői vadban rendkívül gazdagok, a vadászható fajok közül jelentős a szarvasok, a vaddisznók és őzek állománya.
Az Alacsony-Tátra Nemzeti Park területének 90%-át hegyi luc-bükk-fenyőerdők borítják, kiemelt védettséget élvez számos endemikus növény- és állatfaj, valamint a rétek, erdei közösségek, barlangok és más karsztformák. A védett fajok közül mindenképpen meg kell említeni az ikonikusnak számító havasi gyopárt, a szlovák kökörcsint és havasi magcsákót.
Turista- és síparadicsom
Az Alacsony-Tátra Szlovákia második leglátogatottabb turisztikai régiója a Magas-Tátra után. Lenyűgöző panoráma, tiszta hegyi levegő és gyönyörű természet várja az ide látogató turistákat. A környék felfedezéséhez észak felől remek kiindulópont a Deménvölgy turisztikai központja, Jasná, dél felől pedig Vámos és Tále, valamint Dóval és az Ördöglakodalma-hágó. A nemzeti parkot és védőövezetét több mint 840 km jelzett túraútvonalon és 15 tanösvényen járhatjuk be. A legmagasabb alacsony-tátrai csúcsokra – a Gyömbér (2043 m) és a Chopok (2024 m) – gyalogszerrel is fel lehet jutni, és bár a túra eléggé megerőltető, de cserébe csodálatos kilátást nyújtanak csaknem fél Szlovákiára.
A barlangok az Alacsony-Tátra ékességei, a Deménfalvi-jégbarlang és a Deménfalvi-cseppkőbarlang kihagyhatatlan látványosságok, de érdemes felkeresni a Sebeséri-barlangot, a Holt denevérek barlangját vagy a Vázseci-barlangot is. Látogatottság szempontjából a Deménfalvi-jégbarlang régóta rekorder: évente átlagosan 180.000 – 210.000 ember tekinti meg ezt a lenyűgöző természeti képződményt.
Az Alacsony-Tátra nemcsak a nyár folyamán népszerű kirándulóhely. A téli sportok szerelmesei is megtalálják számításaikat a helyi síparadicsomokban. Királyka, Garamfő, Deménvölgy, Jasná, Vámos és Medvedica remek sípályákat és kiváló szolgáltatásokat kínálnak, a környező havas hegyek pedig mesébe illő hátteret idéznek.
Legek az Alacsony-Tátrában
- Legmagasabb hegycsúcs: Gyömbér, 2043 méter
- Legmagasabb vízesés: Brankov-vízesés (55 m)
- Legrégebbi rezervátum: Pribó (1895 óta)
- Legnagyobb rezervátum: Skalka (2660 ha)
- Legidősebb védett fa: Mátyás király hársfája (700 éves, Zólyomlipcsei vár)
- Szlovákia legnagyobb síközpontja: Jasná (50 km pálya)