Kék varázslat: Azori-szigetek
Az Amerika és Európa között, az Atlanti-óceánban található Azori-szigetek nem szerepelnek a felkapott úti célok között, pedig természeti szépségekben egyedülálló, egészen különleges látnivalókat és élményeket kínál ez a Portugáliához tartozó szigetcsoport. A fürdőruha persze itt is jól jön, de esőkabátot is érdemes csomagolni, szandál helyett pedig inkább túracipőt vigyünk.

Az Azori-szigetekre a rutinos utazók többsége is csak többszöri átszállással, bonyolult módon elérhető helyszínként gondol. Bár Közép-Európából közvetlen járattal valóban nem lehet ide eljutni, de Lisszabonból igen. A több mint 600 km hosszan elnyúló szigetcsoport közigazgatási jogállását a portugál alkotmány – Madeirához hasonlóan – autonóm régióként határozza meg.
Az Azori-szigetekre legalább hét-tíz napra érdemes elutazni, hogy legyen elég időnk két-három szigetet is felkeresni. Ha azonban erre nincs módunk, akkor mindenképpen Saõ Miguel szigetét érdemes választani, amely az egész évben kellemes klímájú, de igen változatos időjárású szigetcsoport legnagyobb tagja.
Saõ Miguel – mindenből egy kicsi
A „zöld szigetnek" is nevezett Saõ Miguel 90 km hosszú és 15 km széles – az azori lakosságnak több mint a fele itt él, és az autonóm régió fővárosa, Ponta Delgada is itt található. Az Azori-szigetek egyikén sincsenek nyüzsgő nagyvárosok, így Saõ Miguelen sem. Bár bőven akadnak fürdőzésre alkalmas, homokos partszakaszai is, mégsem ez a fő vonzereje. Elsősorban azoknak ajánlott, akik gondtalan pihenésre, nyugalomra vágynak, és inkább a természeti szépségeket akarják felfedezni – mindezt kiváló, jól kiépített infrastruktúra mellett. Az Azori-szigetek mindegyike vulkanikus eredetű, az óceáni-szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően pedig káprázatosan színes és buja a helyi növényvilág. Sok faj endemikus, azaz kizárólag csak itt él.
Saõ Miguelen részben minden megtalálható, ami a többi sziget sajátossága. Üde zöld növényzet, természeti rezervátumok, vulkáni kürtők, lenyűgöző panoráma, kékeszöld árnyalatokban tündöklő tavak, vízesések, geotermikus források. Szinte mindegyik képeslapon szerepel a Lagoa das Sete Cidades ikertó, valamint Furnas város botanikus kertje, a Parque Terra Nostra, ahol több geotermikus medence is található, amelyekben fürdeni is lehet. A természet szeretete, tisztelete a megművelt földeken és a települések arculatán is érződik: kétméteres hortenziákból álló kerítéseket, gondozott parkokat láthatunk mindenütt, de itt található Európa egyetlen – ráadásul látogatható – teaültetvénye is, a Chá Gorreana farm.
Pico – borkóstoló a vulkán lábánál
Foto: 123rf
A szigetcsoport közepén elhelyezkedő Picoszigetének kihagyhatatlan látványossága a 2351 méter magas, kúp alakú tűzhányó, a Montanha do Pico, melynek csúcsa Portugália legmagasabb pontja. A vulkán megmászható, de remek program az UNESCO védelem alatt álló, kőből rakott falak labirintusára futtatott több mint 150 éves szőlőültetvények megtekintése is, ami különleges borok és likőrök kóstolásával ér véget.
Terceira – séta a vulkán gyomrában
ATerceira szigetén található Angra do Heroísmo város színesre festett házaival, macskaköves utcáival és mesterien kipingált templomaival szintén az UNESCO világörökség része. A sziget másik látványossága az Algar do Carvão vulkáni kürtő, amelyben 90 méter mélyre sétálhatunk le egy kialudt tűzhányó gyomrába. A vulkán mélyén lévő barlangból a kürtőn keresztül megpillantani a kék égboltot olyan exkluzív élmény, amely magáért beszél.