Kis-Fátra Nemzeti Park
Szlovákia negyedik legmagasabb hegysége, a Kis-Fátra nemcsak számos látnivalót rejt, hanem sokféle aktív szabadidős tevékenységre is lehetőséget kínál. Az ország azon kevés turisztikai régióinak egyike, amelyet egész évben érdemes felkeresni.

A Kis-Fátra a Kárpátok vonulatának legnyugatibb, viszonylag kis területű maghegysége, változatos domborzattal és 1400 méteres szintkülönbséggel. A terület 1967 óta védett, nemzeti parkká pedig 1988-ban nyilvánították. A leginkább veszélyeztetett élőhelyek és a legritkább fajok megőrzése érdekében – mint európai jelentőségű terület és madárterület – bekerült a Natura 2000 védett területek rendszerébe is.
Ez a gyönyörű és sok helyen érintetlen vidék Szlovákia egyik természeti ékköve, amely hihetetlenül gazdag állat- és növényvilággal büszkélkedhet. A Kis-Fátra 26 biotóp (természeti életközösség), 6 európai jelentőségű növény- és 29 állatfajnak nyújt menedéket. Olyan fenséges vadállatok élnek itt, mint például a barna medve, a szürke farkas és a hiúz, de ez a hegység a ritka vadmacska otthona is. Itt fészkel a legnagyobb és a legkisebb európai bagoly – a nagy fülesbagoly és a törpekuvik –, valamint a szirti sas, a héja és a vándorsólyom is.
A Kis-Fátra télen-nyáron népszerű turisztikai célpont, amely könnyű és kihívásokkal teli hegyi ösvényekkel várja a kirándulókat. Több mint 280 jelölt turistautat a gyermekes családok is végigjárhatnak, de a láncos és létrás nehéz útvonalakon az adrenalinra vágyók is megtalálják a számításaikat. A jól kiépített kerékpárút-hálózatnak köszönhetően a környék nyeregbe pattanva is felfedezhető, biciklivel még a Kis-Fátra legkedveltebb turisztikai területére, a csodálatos panorámájáról híres Vrátna-völgybe is el lehet jutni.
Jánošík-szurdokok
A Kis-Fátra leghíresebb helyszíne a Diery tanösvény, azaz a Jánošík-szurdokrendszer, amely három hegyszorosból áll: Alsó-szurdok, Új-szurdok és Felső-szurdok. Terhely Štefanová településrészéből vagy Fehérpatak felől mindháromhoz el lehet jutni. Az Új-szurdoknál négy vízesés található, amelyek az Alsó-szurdokkal együtt a Rozsutec természetvédelmi területhez tartoznak. A Kis- és a Nagy-Rozsutec között bújik meg a Felső-szurdok, amelynek bizarr sziklaalakzatai közt egyedi mikroklíma alakult ki, és számos hidegkedvelő növény- és állatfaj él itt.
Szlovák orloj
Szlovákiában is van egy orloj – csak nem annyira közismert, mint a prágai. Egy kiszucai falu, Óbeszterce büszkesége ez a rendkívül különleges, hatalmas óramű, amelynek körvonalai az ülő Madonnát, a Hétfájdalmú Szűzanyát, Szlovákia védőszentjét idézik. Az orloj szíve az asztrolábium, azaz csillagóra, ami egy asztronómiai adatokkal ellátott számlap. Az asztrolábium teszi az óbesztercei csillagórát Szlovákia egyetlen és első orlojává.
Népi kultúra Terhelyen
A szomszédos Terhely országszerte ismert község – egyrészt híres szülöttjéről, a legendás Jánošíkról, másrészt élő néphagyományairól. Juraj Jánošík, a 18. században élt igazságos betyár a népköltészetnek és a romantikus irodalmi alkotásoknak köszönhetően nemzeti hőssé vált. Ennek megfelelően szobrot is állítottak neki, illetve múzeumot is neveztek el róla a faluban. A festői szépségű természeti környezetben fekvő Terhelyen egész évben egymást érik a kulturális és folklóresemények, ezért ide bármikor érdemes ellátogatni.
Legek a Kis-Fátrában
- legalacsonyabb pont: Vág folyó Sztrecsnónál (350 m)
- legmagasabb pont: Nagy-Kriván (1709 m)
- legnagyobb vízesés: Sutói-vízesés (38 m)
- Szlovákia legnagyobb folyókanyarulata: domašíni Vág-kanyarulat