
Illetve, hogy egészen pontosak legyünk, a Betyár-források (Zbojnícke studničky) tanösvényre. Az esős őszi időben kevesebb lehetőségünk van a természetben kirándulni, de ez a térség egész évben látogatható. Ráadásul a víz legkülönfélébb formáiról tudhatunk meg érdekességeket útközben.
A Betyár-források tanösvényt 2016-ban hozták létre a Zsarnóca (Žarnovica) melletti Újbánya (Nová Baňa) környékén. A mintegy 10 km-es sétára a gyerekeket is hozhatjátok magatokkal, akik a Csengő (Zvoničky) tanösvényt folytatva a víz természetben való előfordulásáról tudhatnak meg mindent, miközben elsajátítják a mesterséges mászás alapjait.
Kilenc állomás a Betyár-ösvényen
Fotó: Región Gron
A tanösvény elején Újbányától északra haladunk, Štále felé. Itt letérünk a Tajch tó irányába, ahol lényegében kezdetét veszi a kirándulás. Nagyjából két és fél órás séta vár ránk. Az első állomáson a Földön található vízről tudhatunk meg információkat, arról, miért is emlegetik kék bolygóként. A Láp nevű állomáson a mocsarak természetben betöltött fontos szerepéről lesz szó, arról, hogyan lassítják le a rajtuk keresztülfolyó vizet, megakadályozva ezzel árvizek kialakulását vagy az erózió erősödését, s hogy egyfajta természetes víztisztítóként is működnek. Emellett a tanösvény a víz párolgásának is figyelmet szentel.
A Száraz-patak (Suchý potok) völgyében, a víztározó mellett levő Jarmila nevű állomáson a felhők keletkezéséről és fajtáikról olvashatunk. A Lipinská forrásnál a csapadék képződéséről, a Johanna-forrásnál pedig arról tájékozódhatunk, milyen fajtái vannak a csapadéknak.
A hatodik állomás a felszíni vizeken kívül magukkal a betyárokkal is foglalkozik. Itt található ugyanis a tanösvény nevét adó Betyár-forrás és az a vidék, ahol a betyárok tanyáztak, akik a Garam- és a Zsitva-mentét fosztogatták a maguk idejében. Elfoglalták az elhagyatott Ivánka (Ivankovo) várát és a közeli Garamrudnó (Rudno nad Hronom) kisebb erődítményét is.
A Borsó-forrásnál az interaktív ismeretterjesztés már a felszín alatti vizekre, barlangokra és cseppkőbarlangokra is kitér.
Predný Šárvíz állomáson a víz természetben való nagy és kis körforgása kerül szóba. Az utolsó állomáson, Kohútovo–Rovienka környékén pedig a Föld vízkészleteiről lehet olvasni,
Via ferrata gyerekeknek
Fotó: Bufet a Ferrata Zvonička Nová Baňa
A tanösvény végén lehetőségünk nyílik tovább folytatni a túrát a Csengő tanösvényen. A hat kilométeres útvonalon öt tájékoztató táblán kapunk információkat. A legszebb állomás a Liget (Háj) nevet viseli, ahol egy kilátó is található. De már kohútovói zarándokhelyen van mivel foglalkozni: az újbányai városvezetés ugyanis az aktív pihenés jegyében alakította ki a környéket. A gyerekeknek egy hidakkal, kötélhálókkal és ún. sólyomfészkekkel ellátott via ferratás mászópark áll a rendelkezésére, ahol lehetőségük nyílik a sziklákon való mozgást gyakorolniuk. Játszva fejleszthetik a motorikus képességeiket, miközben legyőzik saját magukat és a magasságtól való esetleges félelmüket is. Közel 300 méteren keresztül, három szektorban (Gitár, Sólyomfészek és Csengő) várják őket kicsi ferraták kisebb sziklatömbökön, meredek, erdős környezetben. A gyerekek köteleken, hálókon és akácfák vastag törzsein egyensúlyozhatnak, sziklákat mászhatnak meg.Ha tehát sok a gyerkőcök energiája, vagy csak nincsenek ínyünkre a túl hosszú séták, Újbánya ezekben az esetekben is megoldást kínál.