
A turisták körében méltán népszerű liptói régió folyamatosan új és új látványosságokkal szolgál a látogatóknak. Ha úgy gondolják, már mindent láttak és megtapasztaltak Liptóban, ajánlunk három újdonságot, amelyet megéri felkeresni.
Solymász Tamás pajtája
A koronavírus-járvány miatti megszorításokat szem előtt tartva érdemes olyan helyekre kirándulni, ahol nincs túl nagy tömeg. A Kriváň alatti vidékeken a közelmúltban három olyan új érdekesség is megnyílt, ahol a látogatók a szabad ég alatt ismerkedhetnek meg valami újjal.
Ezt a fából készült pajtát, amely annak idején az eső és a szél elől védte az ittenieket, talán ismerik a Solymász Tamás című filmből, ahol ez volt a főhős szülőháza. Az ácsolt fagerendából készült eredeti, nyeregtetős, tágas építményt Malatina község lakosai építették. Ők ugyan nem játszottak a Solymász Tamás című filmben, de az itteni táj gyakran feltűnik a filmvásznon. A pajta a község jelképévé vált, Malatina és Nagyborove (Veľké Borové) között helyezkedik el Grúň térségében, gyalog egy óra alatt elérhető egy földúton. Árvában egyedülálló építményről van szó, amelyet a közelmúltban sikerült felújítani egy határokon átívelő együttműködésnek köszönhetően. A fapajta felújítása mellett Malatinán sikerült egy tipikus, korhűen berendezett bacsakunyhót is építeni. Ennek köszönhetően a látogatók testközelből megtapasztalhatják, milyen is volt a bacsák élete a kunyhóban.
Magurkai Aranyösvény
Az Alacsony-Tátrában található Lipcsei-völgy bányásztelepének, Magurkának a történetét egy új tanösvénynek köszönhetően fedezhetjük fel. A 8,4 kilométeres tanösvényen 11 tájékoztató tábla van.
A Magurkai Aranyösvény létrejöttét a Magurka barátai és a Chata Magurka polgári társulások kezdeményezték, amelyek szeretnék feléleszteni a térség hagyományait. „Nagyon örülök, hogy sikerült megvalósítanunk ezt a projektet. Nem kis erőfeszítésünkbe került, de Magurka megérdemli, hogy többen tudomást szerezzenek a lenyűgöző történetéről," nyilatkozta Miroslav Meluš, a projekt egyik megálmodója.
A tanösvény a kék turistaútvonal mentén vezet. A látogatók a tájékoztató táblákról sok érdekességet megtudhatnak a bányászatról, az aranyásásról, az antimon feldolgozásáról, a kőzetekről és a vad természetről is. A szövegeket a pozsonyi Comenius Egyetem természettudományi karának professzor emeritusa, Martin Chovan írta. A tanösvény a Szlovák Bányászút elnevezésű projekt része, amely a bányászati témájú tanösvényeket csoportosítja.
Inkluzív élményösvény Pribilinán
Foto: Liptovské múzeum v Ružomberku
A pribilinai (Pribylina) liptói falumúzeum látogatói egy különleges élményösvénynek köszönhetően ismerhetik meg a Tátra állat- és növényvilágát. Ez az újdonság a látás- és hallássérültek számára is élvezhető. „Az elsődleges gondolat a természet iránti tisztelet volt, mert ez a régió kulturális örökségének a része. Másrészt olyan helyet akartunk kialakítani, ahol a természetet annak különösebb megzavarása nélkül lehet megismerni, és a speciális igényű látogatók is biztonságosan mozoghatnak benne," magyarázta Martin Krupa, a rózsahegyi Liptói Múzeum igazgatója, amely fennhatósága alá ez az ösvény is tartozik. A speciális útmutató kövek hangot adnak ki, ha a fehér bottal megérintik őket, és ez a hang az egész útvonal során utat mutat majd a látássérült látogatónak, akik az egyes állatfajok 3D-s modelljeinek köszönhetően tapintás útján is megismerhetik a különböző állatokat. A Tátra 3D-s domborzati makettje, amelyet egy fatörzsből véstek ki, pedig abban segít, hogy a látássérültek megismerjék Szlovákia legmagasabb csúcsait. A múzeum egyes kiállítási tárgyainak körülírásában egy applikáció is segít. A hallássérültek az applikációban jelbeszéddel is megnézhetik a tárlatvezetést, és így ismerkedhetnek meg a Tátra flórájával és faunájával.