Világkonyha: Amit a krémekről tudni kell
Vigyázat, legyen a kezünk ügyében valami finomság olvasás közben!

Ha egy süteménynek van lelke, akkor minden bizonnyal a krém lesz az. Tény, hogy a krémes sütik elkészítése igényel némi tapasztalatot, de néhány jól bevált krémfajtával szinte biztosan garantált a siker!
Klasszikus cukrászkrém – Crème pâtissière
Fotó: Shutterstock
A profi cukrászok által készített klasszikus cukrászkrém sokféle édesség hozzávalója lehet. Nagyon jól variálható különböző alapanyagokkal (dió, mogyoró, csokoládé, kávé, gyümölcsök, stb.) A cukrászkrém tökéletesen illik a piskótához és a pitetésztához, de poharas desszertekhez is.
Az alap cukrászkrém elkészítéséhez a tojássárgáját simára keverjük a tejjel és a keményítővel. A tejszínt felforraljuk a cukorral, a vaníliarúd kikapart magjaival, és besűrítjük a keményítős keverékkel. Mielőtt felhasználnánk, várjuk meg, amíg kihűl, utána hozzáadhatjuk a további alapanyagokat.
Csokoládé ganache – Crème ganache
Fotó: Shutterstock
A csokoládé ganache – avagy párizsi krém – nagyon egyszerűen elkészíthető, és nagy előnye, hogy szinte bármilyen édességhez, süteményhez felhasználható. Két alapanyag – a csokoládé és a tejszín – vegyítéséről van szó, a siker pedig az alapanyagok minőségétől függ. A csokoládé akkor jó, ha magas a kakaótartalma, a tejszín pedig akkor, ha friss és a zsírtartalma a lehető legmagasabb. A ganache készülhet fehér- vagy tejcsokiból is. A csokiganache minden trüffel alapja, tökéletes tortabevonó és kiindulópontja lehet a vajas krémeknek is.
Az elkészítéséhez a csokit apró darabokra törjük és egy tálba tesszük. A tejszínt felforrósítjuk, ráöntjük a csokira és megvárjuk, amíg a csoki felolvad. Addig keverjük, amíg a tejszín felveszi az összes csokoládét, és homogén krémet kapunk belőle.
Vajkrém – Crème au beurre
A tökéletes vajkrém sikerének előfeltétele, hogy minden hozzávaló szobahőmérsékletű legyen. Az alapvajkrém cukorból és vajból készül. Ezt az alapot lehet aztán ízesíteni, főzött krémhez hozzáadni.
A vajkrém többféleképpen is elkészíthető. A svájci vajkrém esetében először a tojásfehérjét gőz felett keményre verjük a cukorral. A kihűlt habot végül kikeverjük a puha vajjal. A fehérjékbe vert levegőnek köszönhetően ez a krém igazán könnyű, és az egyik legjobb választás a tortákhoz. A francia vajkrémhez először egy egész tojást és tojássárgáját cukorsziruppal keverünk el, amiből egy gazdag, finom sárga krém lesz, amit a vajjal jó levegősre keverünk ki. A német vajkrémet két lépésben készítjük el: először egy sűrű, főzött pudingot készítünk tojásból, cukorból, tejből és keményítőből, majd ha már kihűlt, hozzáadagoljuk a vajat. Ez a krém inkább töltelékként kerülhet tortákba, muffinokbaRokokó krém
A rokokó krém tulajdonképpen a párizsi krém és az alapvajkrém keveréke. Elkészítjük először a párizsi krémet (ganache krém), hagyjuk kihűlni, és végül hozzáadjuk az alapvajkrémet. Jól elkeverjük. Torták, sütemények, muffinok töltelékeként használhatjuk fel, de édes teasüteményeket is tölthetünk vele. Fogyaszthatjuk önmagában is kehelyben tálalva, gyümölccsel díszítve, de alkalmas torták bevonására, díszítésére is.
Pezsgőkrém
Fotó: Shutterstock
A pezsgőkrém egy kitűnő, hűsítő-frissítő nyári desszert, de szilveszterkor is megállja a helyét. Az elkészítéséhez egy lábasban vizet forralunk. A tojássárgáját egy tálban simára keverjük a cukorral, hozzáadjuk a pezsgőt és a vaníliarúd kikapart magjait. A keverőtálat gőz fölé helyezzük, és egy habverővel folyamatosan kevergetve besűrítjük a krémet, majd félretesszük kihűlni. Közben felverjük a tejszínhabot, és óvatosan hozzákeverjük a kihűlt pezsgős krémhez. Az így elkészített krémet poharakba adagoljuk és behűtve tálaljuk. A pezsgőkrémet szintén felhasználhatjuk torták, croissant-ok vagy édes aprósütemények (pl. linzer) töltelékeként is.