Sicílska Veľká noc
Sicília je takmer samostatný svet, veľmi odlišný od zvyšku Talianska. Je dobre známe, že obyvatelia najväčšieho stredomorského ostrova sú oveľa hlasnejší a vášnivejší, ale len málokto vie, že aj sviatky a zvyky sú tu odlišné!

Sicílčania milujú morbídne veci a majú aj veľký talent na ich výrobu. Túto vášeň zažívajú každoročne najmä v predveľkonočnom týždni, takzvanom Svätom týždni, ktorý má takmer každý deň nejakú atrakciu a program, kde môžu miestni a turisti zažiť nezabudnuteľné zážitky.
Jeden krok vpred…
Na Veľkú noc v Trapani musí annacatu vidieť každý, kto trávi dovolenku na ostrove. Annacata v sicílčine znamená zmierniť. V tomto prípade muži nesúci Kristovu rakvu a ťažké sochy zmierňujú tempo svojich krokov tým, že vykročia o krok dopredu a dva dozadu. Sprievod začína na Veľký piatok popoludní a končí až na Bielu sobotu. Celý sprievod sprevádzajú hudobníci hrajúci smútočné piesne. Vyrezávané sochy zo 17. a 18. storočia poskytujú ohromujúci pohľad pri nočnom svetle sviečok a vyvolávajú dojem kolísania a vznášania sa nad davom zaživa.
Najdlhší sprievod na svete
Enna je očarujúce mesto v srdci Sicílie, zhruba na polceste medzi Cataniou a Palermom. Vplyv bývalej španielskej nadvlády cítiť v tomto meste najviac na podujatiach Veľkého týždňa. V meste Enna oslavy začínajú už na Kvetnú nedeľu, ale hlavnou atrakciou je sprievod veľkého piatku. Počas omše na Zelený štvrtok sa pripravujú na dôležitý deň rituálnym umývaním nôh. Každý kostol v meste má svoj vlastný náhrobník a podľa nepísaného pravidla musí v tento deň každý navštíviť aspoň tri kostoly.
Na Veľký piatok sa od katedrály začína najdlhší sprievod na svete, dlhý tri a pol kilometra. Členovia sprievodu, čo je tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO, si zakrývajú tváre kuklami a nesú osvetlenú rakvu Krista a sochu Panny Márie, sprevádzanú orchestrom a zborom.
Tanec čertov v Prizzi
Prizzi sa nachádza v západnej časti ostrova a je známe tým, že na Veľkonočnú nedeľu sa čert zmocňuje uličky v centre mesta. V skutočnosti nie len jeden čert, ale hneď šesť čertov! Ich charakteristickým znakom sú krikľavé červené šaty, veľká hriva a hrôzostrašne vyzerajúca maska. Čertov všade, kam prídu, sprevádza dychovka. Ich vodcom je samotná smrť, postava v žltom rúchu s hlavou smrti. Ak čerti chytia nič netušiaceho okoloidúceho alebo zvedavca, môže sa vykúpiť iba zaplatením skromného daru. Zaujímavosťou je, že dar vyberajú čerti, no aj tak ho dostane cirkev.
Colomba di Pasqua – veľkonočná holubica
Na Sicílii je sviatok nemysliteľný bez koláča nazývaného veľkonočná holubica (slovo colomba znamená v taliančine holubicu). Trochu múky zmiešame s droždím, mliekom a vodou. Prikryjeme a položíme na teplé miesto. Potom pridáme ešte trochu cukru, múku a trochu mäkkého masla. Dobre spracujeme a necháme odležať. Hrozienka namočíme v studenej vode. Do vykysnutého cesta pridáme zvyšný cukor a múku, ako aj vajce, soľ a maslo. Keď je všetko hotové, pridáme vanilkový cukor, kandizovanú pomarančovú kôru a nakoniec scedené hrozienka. Cesto dáme na pár hodín do chladničky, medzitým pripravíme polevu z práškového cukru, vody, vajec a mletých mandlí. Vykysnuté cesto dáme na plech a vytvarujeme do tvaru holuba. Po natretím polevou, koláč posypeme mandľami a ozdobným cukrom a dáme piecť do vyhriatej rúry.