Ako sa vyhnúť dehydratácii počas túr a výletov
Ak sa napijete až vtedy, keď cítite smäd a sucho v hrdle, reagujete na volanie už dehydrovaného tela. Vyhnite sa tomuto veľmi rizikovému stavu dostatočným pitím – najmä ak vyrazíte na cesty, na výlet, prechádzku alebo horskú túru.

Naše telo je zo 60 % tvorené vodou. Mozog a srdce až z troch štvrtín a pľúca dokonca až z 83 %. Voda nás drží pri živote a to aj počas výletov a túr. S vekom je hydratácia ešte dôležitejšia, keďže starší ľudia majú v tele až o 10 % vody menej, pričom sa s vyšším vekom znižuje aj citlivosť na vnímanie smädu. Voda by vám teda na cestách nikdy nemala chýbať.
Čo vám spôsobí dehydratácia
Foto: Getty Images Hungary
Ak sa dostanete do stavu extrémnej dehydratácie, hrozí vám vysoký krvný tlak, rýchly pulz, bolesť hlavy, závraty, horúčka a strata orientácie a jasného vnímania. Telo, ktoré sa muselo vyrovnať s malým množstvom tekutín, je náchylné na suchú pokožku, stratu jej elasticity a tvorbu vrások. Okrem hrozby zápchy sú tu až život ohrozujúce stavy, ako sú upchaté cievy až infarkty. Aj preto je voda taká dôležitá pre naše prežitie. „Hustá krv" totiž nedokáže správne distribuovať všetky živiny a odvádzať z buniek odpad. A ako spoznáte, že pijete tak akurát? Ideálnym indikátorom je farba moču. Ten by nemal byť ani číry, no ani výrazne zafarbený. Jemné zafarbenie je ideálne.
Ako zostať hydratovaní na túre
Výlety nám poskytujú nielen lepšiu fyzičku, ale aj mentálne uvoľnenie a relax spojený s dobitím našich vnútorných batérií. Voda musí byť ich súčasťou. Najmä, ak plánujete ísť na túru, ktorých letná sezóna sa konečne blíži. Preto nezačnite piť až vtedy, keď ste na túre smädní, začnite hneď ráno. Fľašu s vodou majte vždy poruke a pri horských prameňoch ju doplňte vždy, keď je to možné. Pramenitá voda je totiž veľmi studená a to nie je dobré pre trávenie, ktoré ju musí zohriať na teplotu tela. To vám odoberá energiu potrebnú na výstup. Pite radšej po malých dúškoch a priebežne než naraz pol fľaše, až keď ste vyprahnutí. Pamätajte, že pocit smädu je už alarmujúci signál tela a že telo má vždy tendenciu podceňovať svoju hydratáciu a hlási ju neskoro. Pri náročných túrach si telo žiada až liter vody za hodinu. Ešte rizikovejšie sú vysoké nadmorské výšky, keď má ľudské telo tendenciu žiadať si ešte menej, no potrebovať ešte viac. A nezabudnite, že chladné počasie neznamená, že by ste potrebovali vody o niečo menej. Hoci je počas leta a horúčav potreba vody výrazne vyššia, aj v zime je potrebné piť vodu neustále. A ak cestujete so svojimi psami, nezabudnite, že rovnako sa to týka aj našich štvornohých spolucestovateľov.
Príprava pred túrou a ako môže jedlo pomôcť
Foto: 123rf
Predtým, než ráno vyrazíte na výlet, vypite dostatočné množstvo vody a večer predtým sa radšej vyhnite alkoholu. Ten totiž, podobne ako priveľa kofeínových nápojov, telo silne dehydruje. Pomôcť si naopak môžete stravou. Dajte si raňajky bohaté na vodu a jedlo s nízkym glykemickým indexom, ktoré vám dodá energiu stabilne na dlhú dobu. Ak k tomu pridáte ovocie bohaté na vodu, elektrolyty a vitamíny, ste ideálne pripravení. Príkladom takéhoto jedla sú ovsené vločky s bobuľovým ovocím, ananásom alebo melónom. Pridajte do nich hydrofilné chia semiačka, ktoré dokážu nasať vody až o dvanásťnásobok svojej hmotnosti a túto vodu uvoľnia behom dňa.
Po tom, čo sa otočíte
Pre veľa ľudí znamená dosiahnutie vrcholu túry alebo cieľa výletu aj príležitosť vyprázdniť svoje zásoby vody. Pravdou však je, že by ste vždy mali piť viac, než si myslíte, že je potrebné. A na návrat z výletu si nechať ešte tretinu vody. V druhej polovici túry či výletu je dôležité aj doplnenie elektrolytov, ktoré ste stratili potením. To sa týka výletov, kde ste fyzickú aktivitu vykonávali aspoň jednu hodinu. Telo potom potrebuje doplnenie sodíka, draslíka, vápnika a horčíka. Jedným z riešení je siahnuť po športovom nápoji. Zdravšou alternatívou je kokosová voda, ktorá je na elektrolyty veľmi bohatá. A veľmi oceníte, ak si v aute na neslnečnom mieste necháte odloženú zásobu vody na cestu domov. Nepríde na vás tak rýchlo únava a telo bude mať ideálne dozásobenie v čase, keď už bude v pokoji dopĺňať živiny do unavených svalov. Ak v aute nič nebudete mať , sieť čerpacích staníc je na Slovensku dostatočne hustá, a tak sa neváhajte zastaviť na športový nápoj či dobrú minerálku.
Rehydratujte po túre stravou
Foto: Getty Images Hungary
Rehydratácia je obnovenie ideálneho stavu vody a elektrolytov vo vašom tele. Tie si doplníte nielen tekutinami, ale aj stravou. A tak vyhladnutí po túre siahnite po týchto ingredienciách a vaše telo sa zregeneruje omnoho rýchlejšie.
Hlad rýchlo zaženú banány bohaté na draslík, ale pomôžu aj citrusy a čerstvé ovocné šťavy. Pri varení zvoľte paradajkové pyré, zemiaky, tekvicu, listovú zeleninu, avokádo, fazuľu a šošovicu, orechy či jogurty. Môžu to byť tipy nielen na zdravú a výživnú večeru, ale aj jedlo so sebou. Ak si počas výletnej pauzy dáte celozrnný chlieb s avokádom a listami špenátu a k tomu hrsť orechov, budete sa určite cítiť lepšie a zdravšie než s tradičnou klobáskou a neodmysliteľnou „ťapkou".