Užitočné tipy pri výbere detskej sedačky na bicykel
Bicyklovanie patrí medzi najobľúbenejšie športové aktivity. Aj vy sa radíte medzi vyznávačov tohto športu a v blízkej budúcnosti sa pripravujete na prírastok do rodiny alebo už nejaký máte a nechcete sa svojho koníčka vzdať? Najlepším riešením, ako môžete skĺbiť rodičovstvo s bicyklovaním, sú detské sedačky na bicykel. Dnes vám prinášame niekoľko užitočných tipov.

Pri detských sedačkách na bicykel máte na výber viacero možností. Každá z nich má pritom svoje výhody i nevýhody. Keď váš poklad dosiahne potrebný vek, môžete mu kúpiť cyklosedačku umiestnenú vpredu či vzadu. Okrem bezpečnosti veľmi zaváži aj to, ako často sa chystáte voziť potomka na bicykli a aký spôsob jazdy vyhovuje vám i samotnému dieťatku. V každom prípade si pred kúpou radšej preverte a vyskúšajte čo najviac dostupných alternatív, ideálne aj spolu s drobcom. Najväčšia dilema je, či kúpiť prednú alebo zadnú.
Detská sedačka vpredu – výhody a nevýhody
V prípade cyklosedačiek vpredu zvážte, kto bude dieťatko voziť viac – či mama alebo otec, a teda či ju upevníte na dámsky alebo pánsky bicykel. Dámsky bicykel má totiž šikmú rámovú rúru, takže musíte hľadať také modely sedačiek, ktoré sa na ňu budú dať pripevniť.
Prednú sedačku upevníte medzi rodiča a riadidlá, ktorých sa môže dieťa počas jazdy držať. Vhodné sú najmä pre malých zvedavcov, ktorí radi objavujú svet a chcú sedieť rovnako vysoko ako vy. Taktiež ju ocenia rodičia s hyperaktívnejším potomstvom, pretože vám zabezpečí lepšiu kontrolu a prípadné rozptýlenie v podobe rozprávania sa s dieťaťom. Jednou z nevýhod je, že tieto sedačky sú vhodnejšie pre menšie deti s hmotnosťou do 15 kg. Optimálny vek dieťaťa pre takúto sedačku je 9 mesiacov až 2 – 3 roky. Jazda s menším drobcom vpredu si bude zo začiatku vyžadovať vaše dokonalé cyklistické zručnosti. Na jednej strane sa bude dieťa snažiť riadidlá ovládať a vy budete musieť okrem tohto boja zvládnuť aj šliapať do pedálov so široko rozkročenými nohami okolo dieťaťa. Preto odporúčame využívať takýto spôsob vozenia vašich detí skôr na menšie výlety. Ďalšou nevýhodou je, že vaše ratolesti budú počas tejto cesty nechránené, či už pred vetrom, prachom alebo hmyzom. V prípade nehody môže rodič preletieť ponad dieťa a vážne mu ublížiť. Ešte môže nastať problém, keď sa vášmu drobcovi začne driemať a nemá si kam oprieť hlavičku.
Detská sedačka vzadu – výhody a nevýhody
Tento model sa využíva oveľa častejšie, lebo je praktický a bezpečnejší, nakoľko je dieťa v prípade nehody viac chránené. Pre samotného cyklistu sú zadné sedačky takisto veľmi pohodlné, pretože mu nič nebráni v šliapaní do pedálov. Môžete ich preto využiť aj na dlhšie cesty. Súčasťou sedačky je vysoká opierka chrbta, ktorá dieťatku poskytuje oporu a ochranu a vďaka nej si môže počas jazdy spokojne zdriemnuť. Má dvojité steny a bezpečnostné popruhy, ktoré zabránia zošmyknutiu. Ďalšou výhodou sú opierky na nohy, vďaka ktorým nehrozí riziko, že si váš poklad omylom zastrčí nohu do točiaceho sa kolesa. Tieto sedačky sú vhodné od 9 kg do 15 až 22 kg, teda približne do 4 rokov.
K nevýhodám patrí nedostatočný kontakt s dieťatkom, keďže sedí za vaším chrbtom. Ak ho chcete skontrolovať, musíte sa otáčať dozadu. Vaša ratolesť tu zároveň nemá taký výhľad ako na cyklosedačke vpredu. Musíte tiež počítať s tým, že máte vzadu sústredenú oveľa väčšiu váhu, čo zhorší nielen stabilitu bicykla, ale takisto vám sťaží bicyklovanie do kopca. Ďalšou nevýhodou je, že počas jazdy musíte mať osobné veci v ruksaku na chrbte alebo si zakúpiť košík na riadidlá.
Pár praktických tipov na záver
Je veľmi dôležité, aby ste si pred kúpou skontrolovali, či je detská sedačka na bicykel odpružená. Nie vždy budete môcť jazdiť po hladkých povrchoch, preto bude dobré, keď bude sedačka dieťa chrániť pred nárazmi. Odpruženie je len na zadných sedačkách a najčastejšie je vyriešené prostredníctvom kovových tyčí. Pre dieťatko bude jazda príjemnejšia a pomôže mu zvládnuť aj dlhšie výlety. Pokiaľ plánujete dlhšie trasy, nešetrite a siahnite po polohovacej sedačke, ktorú budete môcť nastaviť podľa aktuálnej potreby vašej ratolesti. Ak si bude chcieť počas cesty pospať, jednoducho ju mierne nakloníte, a tak mu nebude padať hlávka dopredu.
V neposlednom rade myslite na vašu bezpečnosť. Nezabudnite si nasadiť prilby a upevniť vašej ratolesti bezpečnostné pásy. Nenechávajte bicykel odstavený aj spolu s dieťatkom v sedačke, aby sa spolu s bicyklom neprevrátilo. A ak ste sa dočítali až sem, ste pripravení vyraziť na rodinný cyklovýlet.