Kliešťová sezóna je tu: ako sa chrániť a ako odstrániť kliešťa
Určite ste to zaznamenali sami, výskyt kliešťov je na Slovensku čoraz častejší a vyskytujú sa aj na miestach, kde v minulosti vôbec neboli. Studená a vlhká tohtoročná jar žiaľ nie je zárukou toho, že kliešte nebudú. A je dobré myslieť na prevenciu, ako aj vedieť reagovať v prípade nálezu kliešťa prisatého na tele.

Sú malé, nenápadné a ich zahryznutie vôbec necítite. Svedčí im najmä teplé a vlhké počasie do dvadsať stupňov a ich hlavná sezóna trvá od apríla do júna, ale nevyhneme sa im až do októbra. Po pobyte v prírode si niekedy prejdete po pokožke alebo sa vás niekto blízky spýta, čo to na nej máte a prichádza malá panika. Kliešť. Ako sa mu vyhnúť a čo robiť, keď už je neskoro a kliešť sa prisal?
Prečo sú kliešte nebezpečné
Foto: 123rf
Kliešte môžu prenášať dve choroby. Jednou je kliešťová encefalitída, proti ktorej sa dá očkovať, no neexistuje na ňu liek. Druhou je lymská borelióza, na ktorú sú antibiotiká, no nemôžete sa proti nej zaočkovať. Očkovanie, ktoré nehradia poisťovne, pozostáva z troch dávok a chráni vás tri roky. Treba naň myslieť ešte pred sezónou.
Kliešťovú encefalitídu, skôr známu ako zápal mozgových blán, si spočiatku pomýlite s chrípkou. Po týždni od nakazenia môžete pokašliavať, smrkať, mať bolesti hlavy či brucha. Potom odznie. Avšak vráti sa v podobe bolesti hlavy, vysokých teplôt, vracania či stuhnutej šije. Nakazený človek môže byť dezorientovaný, strácať pamäť a ak nie je liečený, zriedkavo prichádza aj smrť.
Lymská borelióza je menej rozšírená, no nebezpečná je v tom, že sa môže prejaviť aj niekoľko rokov po uhryznutí kliešťom. Prvotné príznaky oboch chorôb sa podobajú, no pri druhej chorobe sú postihnuté kĺby, svaly a šľachy, ako aj pokožka a srdce. Lieči sa dlhodobým podávaním antibiotík. A hoci sú týmito chorobami štatisticky nakazené len 2 % kliešťov, v posledných rokoch toto číslo stúplo na 10 – 20 %.
Kde najskôr chytíte kliešťa
Kliešť vníma teplo a vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého z dychu, a tak si vytipuje svoju „obeť". Najčastejšie je ňou lesná zver. Prisávajú sa len samičky kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus), ktoré po nacicaní krvou odpadávajú a v tráve kladú ďalšie vajíčka. A práve tam sa kliešťov nachádza najviac. Netreba si preto dávať pozor na ich padanie zo stromov, ale na trávu a kríky, najmä na okraji čistiniek. Kým doteraz platilo, že sa zdržiavajú najmä v nadmorskej výške 600 – 800 m n. m., dnes sa s otepľovaním klímy dostávajú ešte vyššie, až do 1 400 m n. m. Ideálne sú pre ne dubovo-hrabové lesy.
Vyskytnúť sa môžu kdekoľvek na Slovensku, no najmä na západe a juhu krajiny. Od Malých a Bielych Karpát cez Podunajskú nížinu, Pohronskú a Nitriansku pahorkatinu, Tríbeč a Vtáčnik, ich nájdete aj v celom okolí rieky Váh. Nevyhnete sa im ani v Súľovských vrchoch, Krupinskej a Revúckej planine, v Slovenskom krase, Slanských vrchoch a okolí Strážskeho. Ohniská nákazy sa každý rok líšia a prakticky nikde nie ste úplne v bezpečí.
Ako vybrať kliešťa
Foto: 123rf
Po objavení kliešťa nie je dôvod na paniku, no ani na odkladanie jeho odstránenia. Mýty o účinnosti potierania rôznymi prípravkami sa už vyvrátili, ako obsah kliešťových vnútorností do vás, ak tak urobíte. Jednoduchým riešením je chytiť ho pinzetou čo najbližšie pri pokožke a kývavými pohybmi ho vytiahnuť. Môže to trvať aj vyše minúty, podľa dĺžky prichytenia jeho ôsmich končatín na vás. Takto by ste mali vytiahnuť celého kliešťa, no ak náhodou zostane hlavička v pokožke, pomôžte si sterilizovanou ihlou. Následne ranu vydezinfikujte, ideálne prípravkom s obsahom jódu. Pokiaľ sa kliešť nenachádza pri očiach či na iných komplikovaných miestach, zvládnete to bez pomoci doktora. Na trhu sú aj takéto praktické kliešte na kliešťov, ktoré jednoducho pribalíte so sebou na výlety. Ranu, kde bol kliešť, sledujte ešte niekoľko dní a týždňov. Ak začne výrazne červenať a ak sa jej začervenané okolie začne rozrastať, je čas navštíviť lekára.
Prevencia je stále najlepšia
Keď viete, že sa budete pohybovať v prírode či parku, najmä na miestach s vyššou trávou, kríkmi a výskytom zvierat, oblečte sa radšej do dlhých rukávov a nohavíc, chráňte si hlavu a použite repelent. Kliešte neskáču. Aby sa na vás kliešť dostal, musíte sa oňho doslova obtrieť. Najčastejšie sa prichytí na oblečenie a následne putuje po tele, až kým nenájde miesto s jemnou pokožkou. Často je týmto miestom pokožka hlavy, podpazušie, podkolenie, či okolie slabín a pohlavných orgánov. Ak neplánujete ležať v tráve, repelent aplikujte najmä na nohy – kliešte sa zvyčajne vyskytujú do jedného metra nad zemou.
Po príchode domov ako prvé vyprášte oblečenie a pred sprchou seba, ale tiež deti pozorne prezrite. Rovnako tak urobte u psov, ktorí sú zberačmi kliešťov vďaka ich ideálnej výške. Ide pritom nielen o ich zdravie. Kliešťovi nemusí váš domáci miláčik zachutiť, no rád sa cez neho presunie na vás.