Unikátna flóra na Slovensku
Kvitnúcimi rastlinami sa zavŕšil vývoj rastlinných foriem na Zemi, počas miliónov rokov sa ich vyvinulo približne 250-tisíc druhov. Na porovnanie, liečivé účinky má približne 10-tisíc druhov. Kvety fascinujú nádhernými farbami, rozmanitosťou farieb aj vôní.

Bratislavská a nitrianska botanická záhrada
Mnohé kvety v našich končinách prežijú len vo vyhrievaných skleníkoch, aké po druhej svetovej vojne postavili napríklad v bratislavskej botanickej záhrade. Záhradu založili v roku 1942 v blízkosti Karloveskej zátoky a spravuje ju Univerzita Komenského. V skleníkoch pestujú palmy, cykasy pochádzajúce z južného Japonska aj ihličnany z južnej pologule. K neprehliadnuteľným zástupcom ázijského kvetenstva patria kamélie. Viktóriový skleník je zameraný na vlhkomilnú a teplomilnú flóru, nechýbajú ani zástupcovia vzdialenej Austrálie, kde má svoj domov eukalyptus, jasnočervený waratah tvarom pripomínajúci kvet cesnaku či blandfordia nobilis známa ako vianočný zvonček.
Od roku 1982 funguje aj botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Môže sa pochváliť nielen kvetmi pochádzajúcimi z trópov, ako sú begónie či peperónie, ale aj viváriom zameraným na chov ohrozených druhov plazov.
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
K atraktívnym zástupcom rastlinnej ríše patria kaktusy a orchidey. Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, založená v roku 1950, sa môže pochváliť najväčšou rozlohou spomedzi slovenských botanických záhrad – 30 hektármi, a tiež údajne najrozsiahlejšou zbierkou kaktusov a sukulentov na území bývalého Československa.
Od kaktusov k orchideám
Kaktusy sa vyvinuli len v Severnej a Južnej Amerike. Vedci preto predpokladajú, že sa zrodili až po vytvorení súčasných kontinentov, keď šíreniu na iné svetadiely bránili oceány. Doposiaľ sa podarilo zmapovať asi 2500 druhov kaktusov. Väčšina rastie v suchých oblastiach, ale malá skupina sa prispôsobila aj životu v korunách tropických stromov. Pre kaktusy je charakteristické zdužinatelé telo schopné zadržiavať vodu s pichliačmi, odolnejšími voči odparovaniu než bežné listy. Niektoré kaktusy dorastajú až do výšky päť metrov, iné sa pýšia kvetmi dosahujúcimi veľkosť 30 centimetrov. Najpestrejšie druhové zastúpenie sukulentov má južná Afrika, patria medzi ne aj ikonické baobaby z Madagaskaru. Medzi sukulenty sa však radí i skalná ruža z našich končín.
Na území Slovenska rastú aj orchidey. Celkovo u nás zaznamenali takmer 80 druhov, na planéte sa vyvinulo až približne 30-tisíc zástupcov tejto neprehliadnuteľnej rastliny. Svoju expozíciu majú aj v košickej botanickej záhrade, rovnako ako mäsožravé rastliny. Patria medzi ne niektoré druhy bromélií či mucholapka s typickými listami vrúbenými ostňami, ktoré po zaklapnutí uväznia lapený hmyz.
Top botanické záhrady sveta
- Royal Botanic Gardens Kew (Londýn), Veľká Británia, otvorená v roku 1759
- Jardim Botânico Rio de Janeiro, Brazília, otvorená v roku 1822
- Singapurská botanická záhrada Singapur, otvorená v roku 1859
- Brooklyn Botanic Garden New York, USA, otvorená v roku 1910
- Arctic-Alpine Botanical Garden Tromso, Nórsko, otvorená v roku 1994