Luxemburg – prekvapivý city break v Gibraltári severu
Hlavné mesto Luxemburska sotva patrí na zoznam väčšiny cestovateľov. V tieni známych európskych metropol sa však skrýva zaujímavé mesto obklopené prírodou, s ktorou si Luxembursko asi nespojíte.

Jedna z najmenších krajín sveta je križovatkou kultúr, kuchýň, histórie a ekonomík. Hoci je jej rovnomenné hlavné mesto najmä cieľom pre tisíce ľudí denne dochádzajúcich do práce, cez víkend prázdnejšie mesto otvára svoje možnosti zvedavým turistom.
Tajomstvo bohatstva jediného veľkovojvodstva vo svete
Foto: Getty Images Hungary
Luxembursku sa oplatilo investovať do oblasti služieb, čo ho spolu s výhodným daňovým systémom vynieslo na tretiu priečku najbohatších krajín sveta. Len minimálna mzda je tu necelých 2 000 eur, samozrejme, aj ceny sú tu podstatne vyššie. Svoju centrálnu polohu medzi Nemeckom, Belgickom a Francúzskom využíva množstvo tu sídliacich inštitúcií, ako je Európsky dvor audítorov, Európska investičná banka či Súdny dvor Európskej únie. Dane sem zas prilákali európske sídla 150 súkromných bánk, takých firiem, ako je oceliarsky gigant Arcelor Mittal, výrobcu pneumatík Goodyear, poradenskú spoločnosť PwC či Amazon. Sídli tu aj najväčšia európska mediálna spoločnosť RTL. Naprieč Európou vlastní 60 televízií a 30 rádií, ale aj napríklad obsahovo produkčnú spoločnosť Fremantle, ktorej formáty poznáme aj z našich obrazoviek ako Superstar, Česko Slovensko má talent, Moja mama varí lepšie ako tvoja, Dobre vedieť a mnohé ďalšie vrátane seriálov. Do všetkých týchto firiem a inštitúcií prúdia ľudia z okolitých krajín na dennej alebo týždennej báze. Zo 120 000 obyvateľov mesta je až 70 % externých. Multikultúrne centrum je aj mnohojazyčné. Okrem oficiálnej luxemburčiny, nemčiny a francúzštiny je tu bežná aj angličtina či portugalčina. Výsledok? Podvečerné a víkendové ulice sa vyprázdnia a priestor sa tak priam núka na objavovanie turistom.
Objavovanie centra mesta
Historickým základom mesta je mohutné opevnenie, ktoré dnes chráni štatút svetového dedičstva UNESCO. Budovalo sa 900 rokov, pričom v roku 1867 bolo z veľkej časti rozložené. Dodnes sú však mohutné skaly a múry impozantnými prvkami mesta a počas potuliek sa nedajú minúť. Mesto na sútoku riek Alzette a Pétrusse sa neskôr stalo panstvom, luxemburským grófstvom a od roku 1354 vojvodstvom, ktorého status si ako jediné na svete drží dodnes. Rieky preklenuje množstvo mostov a v meste nechýbajú početné parky a zeleň.
Pešia zóna s najkrajšími balkónmi v Európe
Foto: Getty Images Hungary
Samotné centrum sa delí na Ville Basse – Grund, čiže dolné a Ville Haute, čiže horné mesto. Jednou z dominánt je tunajšia 400 rokov stará neogotická katedrála Notre Dame, skrývajúca krypty veľkovojvodov vrátane Jána Luxemburského. Dnes veľkovojvoda sídli vo Palais Grand Ducal a vzhľadom na neveľké mesto tu behom chvíle spoznáte aj mestskú radnicu na Námestí Place Guillaume. V centre tohto mesta nájdete napríklad aj reštauráciu Chiggeri, ktorá drží svetové prvenstvo v rozsiahlosti svojej vínnej karty. V ponuke majú až 2 200 vín, nič pre nerozhodných.
Bohatstvo mesta sa najviac prejavuje v bývalej hradnej priekope. Dnes je na jej mieste bulvár Boulevard Royal, kde sídli väčšina prestížnych adries slávnych bánk. Moderná časť mesta s mrakodrapmi a kanceláriami sa rozprestiera v štvrti Kirchberg, severovýchodne od centra.
Ak hľadáte typický pohľad na mesto Luxemburg, musíte navštíviť Chemin de la Corniche. Strmé uličky, s údajne najkrajšími balkónmi v Európe, ponúkajú výhľady na kľukatiacu sa rieku Alzette obklopenú starobylými domami.
Gibraltár severu so 17 kilometrami podzemného opevnenia
Foto: Getty Images Hungary
Pre silu svojho opevnenia si Luxemburg vyslúžil tiež prezývku Gibraltár severu. V 17. storočí bolo pod španielskou nadvládou vybudovaných množstvo podzemných tunelov, ktoré sú dnes turistickou atrakciou. Casemates du Bock má dĺžku až 17 kilometrov a na niekoľkých poschodiach sa dostanete do hĺbky až 40 metrov. Počas rôznych období histórie tu ľudia našli skrýšu pred bombardovaniami. Zmestilo sa sem až 40 000 ľudí. Miestami sa ponúkajú výhľady z okien v skalách na rieku a mesto, miestami sú tu hlboké a temné zákutia.
Veľa možností na malom území
Celé veľkovojvodstvo je so 600 000 obyvateľmi 19-krát menšie než Slovensko. Tretinu jeho 2 586 km štvorcových rozlohy pritom tvoria lesy. Na tomto malom území je viac než 50 hradov a 1 700 km turistických a cyklistických chodníkov. Všetky sú dobre značené a ľahko dostupné vďaka hustej železničnej sieti. Ak teda budete mať dosť mestského života, po krátkej jazde vlakom vás čaká objavovanie pamiatok a množstvo prírody len pár minút od mesta.