Autolekárnička: Malá škatuľka pre veľkú pomoc
Hoci sa autá na slovenských cestách od seba diametrálne líšia, je jedna vec, ktorú majú všetky rovnakú. Je ňou malá oranžová škatuľka, v ktorej nájdeme všetko na poskytnutie základnej prvej pomoci.

Autolekárnička je povinnou a nutnou výbavou každého vozidla, no pre väčšinu vodičov je to zároveň vec s dosť neznámym obsahom. Mnohí priznávajú, že by jej obsah nevedeli poriadne použiť. Pozrime sa teda na autolekárničky bližšie.
Sedemnásť vecí, žiadna exspirácia
Foto: 123rf
Už od roku 2019 nie je potrebné meniť autolekárničku po jej exspirácii, avšak vždy je dôležité, aby obsahovala všetkých 17 jej povinných súčastí. To znamená, že ak niektorú jej časť použijeme, musíme čo najrýchlejšie skompletizovať obsah. A to nielen preto, aby sme vyhoveli prípadnej policajnej kontrole, ale najmä preto, aby nám nikdy nechýbalo to, čo môže zachrániť život či zdravie. Použitie autolekárničky pritom nie je obmedzené na autonehody. Naopak – omnoho častejšie nájdu svoje využitie počas výletov, kempovania, grilovania a pri iných príležitostiach. Uštipnutia hmyzom, porezania, popálenia či zlomeniny sa žiaľ stávajú, a preto môžeme byť vďační, že po nás zákon vyžaduje mať prvú pomoc vždy poruke – v našom aute.
Štyri moduly
Foto: 123rf
Každá autolekárnička sa delí na štyri moduly podľa toho, akému typu poranenia ten-ktorý modul pomáha.
Prvý modul slúži na ochranu záchrancu, na dezinfekciu a pomôcky. Dva páry vyšetrovacích rukavíc a resuscitačné rúško vás chránia pred infekciou, štyri antimikrobiálne utierky pomáhajú pri dezinfekcii, izotermická fólia udrží človeka v teple a okrem toho si môžete pomôcť nožnicami a šiestimi zatváracími špendlíkmi.
Druhý modul vám pomôže s malými ranami a odreninami. Tu máte k dispozícii osem tampónov alebo utierok s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, desať náplastí s vankúšikom (rýchloobväzy), päť sterilných krycích gáz a hladkú textilnú náplasť.
Tretí modul je tu na veľké rany, krvácanie a popáleniny. Jeho súčasťou sú dva kompresné a päť gázových obväzov a dva ovínadlá, každé inej veľkosti.
Štvrtý a posledný modul slúži na ošetrenie zlomenín a poranení kĺbov. Tri kusy dvoch druhov rôzne veľkých dlhoťažných elastických obväzov dopĺňajú dve trojrohé textilné šatky.
Na motolekárničku nezabudnite ani pri dvojkolesových tátošoch, jej obsah je veľmi podobný ako pri autolekárničke, len množstvá v jednotlivých moduloch sa budú líšiť.
Výhodou dnešných autolekárničiek je, že ak použijete niektorý z modulov, môžete dokúpiť celý jeden nový, hygienicky zabalený modul a doplniť tak povinný obsah.
Ťahák prvej pomoci
Foto: SČK
Väčšine z nás sa pri predstave nutnosti poskytnutia prvej pomoci zdvihne tlak a nastúpi obrovský stres z toho, že niečo urobíme zle. Aj preto berieme autolekárničku ako nutnú výbavu, na ktorú sa radšej ani nepozrieme. Avšak aj tu platí pravidlo, že ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Ak sa so svojou autolekárničkou dobre oboznámite, v prípade nutnosti budete aj v časovom a citovom strese vedieť, po ktorom module máte siahnuť a čo z neho použiť. Pomôcť vám pritom môžu aj akési ťaháky, ktoré sú súčasťou povinnej výbavy. Sú nimi dve karty prvej pomoci. Na prvej nájdete číslo tiesňovej linky, základné pokyny pre vás (Zisti, čo sa stalo; Zavolaj pomoc; Dbaj na vlastnú bezpečnosť) a piktogramy život zachraňujúcich výkonov. Na druhej sú opísané jednotlivé úkony pri krvácaní, zlomeninách, popáleninách, bezvedomí, pri podozrení na poranenie chrbtice a pri poranení hrudníka a brucha.
Skúste sa ešte dnes pozrieť do kufra svojho auta a o trochu viac sa spriateliť s oranžovou škatuľkou v ňom. Ako sa hovorí, treba vždy dúfať v to najlepšie, no byť pripravený na najhoršie. A to platí aj pre každý výlet. Preto ak prekonáte svoje zahanbenie z nie úplnej istoty o poskytovaní prvej pomoci, možno sa odhodláte zopakovať si kurz prvej pomoci, ktorý poskytujú mnohé organizácie na celom Slovensku. Tou najvýznamnejšou s celonárodným pokrytím je Slovenský Červený kríž.