Cyklookruh Rajeckou dolinou a video zaujímavosti zo sveta
V prvom marcovom rýchlom prehľade zaujímavostí sme vybrali jeden tip na cyklotúru zo Slovenska a štyri videá zo sveta. Ak vás teplejšie počasie vyláka šliapnuť do pedálov, môžete sa vybrať na pekný cyklookruh v Rajeckej doline. Ak však preferujete, alebo ste nútene doma, projekty budúcnosti z Paríža, Abú Zabí, či Číny na vás počkajú do budúcich rokov. A možno až za nimi poletíte ochutnáte michelinskú kuchyňu na palube British Airways.

Adrenalín aj história
Odštartujte hlavnú cyklosezónu na cestách, ktoré sa podarilo vlani zlegalizovať a vyznačiť, a to napriek pandémii koronavírusu. Skúsenejších cykloturistov poteší cyklookruh Rajeckou dolinou, dlhý takmer 38 kilometrov s prevýšením 640 metrov, na ktorom môžu obdivovať zrúcaninu gotického kostola v Stránskom, 400-ročnú lipu v Ďurčinej či drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. Cyklookruh sa dá rozdeliť aj na dva menej náročné. Milovníci horského terénu ocenia 15,2 kilometra dlhú trasu z obce Veľké Pole na vrchol Vtáčnika (1346 m), vedúcu popri Kláštorskej skale, známej skupinou andezitových útvarov. Legálne sa na bicykli dostanete už aj na Sitno (1009 m), ležiace v piatom stupni ochrany prírody.
Parížsky „central park“ vo výstavbe
Aj keď metropola Francúzska patrí medzi najkrajšie mestá na svete, vedenie Paríža nespí na vavrínoch. Primátorka Anne Hidalgo vyhlásila, že po olympiáde v roku 2024 vynovia v rámci projektu Európskej únie za 250 miliónov eur ikonický bulvár Champs-Élysées. Cieľom investície je znížiť intenzitu automobilovej dopravy v okolí aspoň o polovicu, počíta sa aj s rozsiahlou výsadbou stromov. Vďaka vylúčeniu dopravy z mnohých ulíc vzniknú zelené pásma s parkmi, detskými ihriskami a s chodníkmi v celkovej dĺžke 20 kilometrov.
Otvorili prvé ekoútočisko v Abú Zabí
Otvorenie ekoútočiska na ostrove Džubail v Spojených arabských emirátoch je zelenou odpoveďou na klimatickú zmenu. Budúcich návštevníkov láka na spomalenie a znovuobjavenie pocitu radosti z maličkostí. Hostia môžu stráviť noc uprostred mangrovových lesov v luxusných stanoch v tvare kupoly. Wi-fi tu nenájdu. Môžu sa bicyklovať, vyskúšať kanoe, zacvičiť si jogu, pozorovať vzácne druhy vtákov alebo sa len tak prechádzať po piesočnatej pláži.
Michelinská hviezda v ekonomickej triede
Aerolinky British Airways urobili krátky proces s privilégiami biznis triedy. Poverili držiteľa Michelinskej hviezdy Toma Kerridga, aby vytvoril menu výlučne pre cestujúcich v ekonomickej triede – v znamení ich zrovnoprávnenia. Hviezdny šéfkuchár zaradil na jedálny lístok – v duchu tradičnej britskej gastronómie – mäsovo-pivný koláč, kolienkový sendvič s údeným syrom, vegánsky karfiolový wrap s korením či syrový sendvič brie pre vegetariánov. To všetko v päťhviezdičkovej kvalite.
Lesné železnice na čínsky spôsob
Čína patrí medzi veľmoci aj v oblasti železničnej dopravy. Najnovší projekt prepája minulosť s 21. storočím. V meste Jiaxing, známom vďaka hodvábu, stavajú železničnú stanicu, ktorá bude zároveň lesom. Projekt architektonického štúdia MAD počíta aj s rekonštrukciou pôvodnej stanice, postavenej v roku 1907 a zničenej počas čínsko-japonskej vojny v roku 1937. Výsledkom má byť dvojúrovňová stanica s rozlohou 35 hektárov. Konštrukcia stavby bude ukrytá pod zemou, čo umožní masívne zalesňovanie prízemia. Stanica sa tak stane zelenou oázou plnou parkov. Zo zachovaných zrúcanín pôvodnej stavby vznikne historické múzeum železníc.