Potrebujete digitálny detox?
Byť neustále na mobile či tablete patrí dnes k normálnemu spôsobu života. Určite patríte k väčšine ľudí, ktorých ráno zobudí budík vášho smartfónu. Popri rannom chystaní sa do práce či do školy, si prebehnete najnovšie novinky. Počas dňa kontrolujete e-maily, chatujete s priateľmi a rolujete cez Facebook a Instagram. Večer si možno nakúpite online, po stý krát skontrolujete čo je nové na sociálnych sieťach a deň zavŕšite pozeraním obľúbených televíznych programov. Ako inak – na mobile. Nedá sa vám zaspať a tak si ešte položíte telefón vedľa hlavy a pustíte si cez aplikáciu meditáciu alebo biely šum.

Spoznali ste sa? Určite nie ste jediný. Takto totiž vyzerá typický priemerný deň väčšiny ľudí. Riešením môže byť digitálny detox, ktorý dokáže poskytnúť úľavu od tlaku neustáleho pripájania sa k elektronickým zariadeniam. Výskum zistil, že digitálny detox môže dokonca pomôcť zlepšiť váš spánok, vzťahy ale aj náladu. Ste pripravení to vyskúšať?
Čo je digitálny detox?
Definícia digitálneho detoxu je dať si pauzu od používania elektronických zariadení alebo určitých médií na niekoľko dní až mesiacov. Detoxikácia od digitálnych zariadení sa často považuje za spôsob, ako sa zamerať na sociálne interakcie v reálnom živote bez rozptyľovania. Ak sa ľudia aspoň dočasne vzdajú digitálnych zariadení, môžu sa zbaviť stresu, ktorý pramení z neustáleho kontrolovania elektronických zariadení. Než sa rozhodnete, či je to pre vás to pravé, zvážte niektoré potenciálne výhody a metódy digitálneho detoxu.
Kedy by ste mali zvážiť detox?
Pauza od sledovania, alebo zapojenia sa do sociálnych médií je najobľúbenejšou formou digitálneho detoxu. Sociálne médiá nás spájajú s našimi priateľmi a rodinou, ktorá možno žije ďaleko od nás. Každý chce ostať v kontakte a mať prehľad. Je to pochopiteľné, no málokto z nás si uvedomuje, že sledovanie influencerov, modeliek a celkovo digitálneho sveta, môže mať na míle ďaleko od reality. A my sa začneme porovnávať, možno závidieť, túžiť po inom a ani sa nenazdáme a prestaneme si vážiť samých seba a to čo máme. Tu. Dnes. Rovno pod nosom. Začneme byť nahnevaní, podráždení, rozčúlení a nepríjemní na svoje okolie. Máme nutkanie kontrolovať správy, bojíme sa, že nám niečo ujde a nevieme sa sústrediť. Vtedy je najvyšší čas zvážiť detox.
Výhody oddychu od technológií
Digitálny detox je skvelý spôsob, vďaka ktorému zistíte, či vám technológie bránia v tom, aby ste žili spokojný život. Dostavia sa lepšie výsledky v škole či v práci, pretože sa váš mozog začne lepšie sústrediť na vaše úlohy, prehĺbia a upevnia sa vzťahy s rodinou a priateľmi. Prečítate si menej negatívnych správ, vďaka čomu budete mať menej stresu a stanete sa pánom svojho času.
Ako postupovať, ak ste sa rozhodli pre digitálny detox
Vyberte si čas, kedy chcete vypnúť svoje zariadenia. Zamerajte sa na to, aby ste strávili večer úplne bez vecí, ako sú sociálne siete, textové správy, online videá a iné elektronické rozptýlenia. Ak si netrúfate, začnite postupne. Pätnásť minút bez používania telefónu, potom 30, atď. Nainštalujte si aplikáciu, ktorá bude monitorovať každú jednu sekundu, keď zapnete telefón. Nadstavte si maximálny čas na používanie jednotlivých aplikácií. Zminimalizujte si počet nepotrebných aplikácií vo vašom zariadení, vymažte aspoň polovicu, ktoré vám do života nič neprinesú a len zabíjajú váš čas. Vypnite si všetky notifikácie. Vezmite telefón do ruky, len keď si budete chcieť sami spraviť prestávku. Keď sa pôjdete vonku prejsť, nechajte telefón doma. Nadstavte si čas, od kedy do kedy budete na telefóne. Skúste si ráno nastaviť alarm na starom budíku či hodinách a mobil si do spálne nevezmite. Ak nemáte túto možnosť, dajte si telefón minimálne hodinu pred spánkom do letového režimu a do postele si vezmite časopis alebo knihu. Keď s niekým pôjdete na kávu, obed či večeru, nevykladajte telefón na stôl. Na toaletu choďte tiež bez telefónu.
A na záver – choďte na dovolenku a úplne sa vypnite. Ak si netrúfate, vyberajte už vopred krajiny, kde nebudete mať dátový roaming a vyberte si ubytovanie, ktoré nedisponuje wifi. A potom zistíte, že dať si prestávku od technológií ušetrí váš čas a bude balzamom pre vaše duševné zdravie.