Zdolaním hôr teraz môžete zasadiť stromy
Už tretí rok prebieha na Slovensku výzva, v ktorej môžete zdolať niekoľko výstupov na vrcholy hôr za obmedzený čas. Nesie meno Doby Hory. Odmenou za to budú nielen medaily, ale aj vysadený strom za každý jeden váš zdolaný výstup.

Aj toto leto môžete stráviť na Slovensku aktívne a s cieľom, ktorý vás bude hnať dopredu. Aktivita Doby Hory
sa opäť rozšírila a za tri mesiace tak môžete zdolať nielen Tatry, ale aj iné pohoria, ako napríklad Slanské vrchy, Malú Fatru či Poloniny.
O čom je Doby Hory
Foto: Doby Hory
Doby Hory už od roku 2019 láka každého záujemcu o výstupy na slovenské vrcholy k tomu, aby prijal výzvu a do troch mesiacov zdolal šesť až deväť vrcholov určitého pohoria. Registrácie na výzvy sa postupne uzatvárajú, pričom každé pohorie je takto otvorené pre 2 000 účastníkov. Registrácia už bola ukončená pre Malé Karpaty, Veľkú Fatru či Volovské vrchy. No stále je ešte možné sa registrovať na Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Malú Fatru, Poloniny a Slanské vrchy. Po registrácii už stačí len do 3 mesiacov zdolať všetky vrcholy a ako dôkaz zaregistrovať na webe svoje fotky zo všetkých vrcholov danej výzvy. Každý úspešný účastník dostane po schválení fotiek medailu a zaraďuje sa do zlosovania o expedíciu na Kilimandžáro.
Ako chodením po horách vysadíte stromy
Foto: Getty Images Hungary
Výzva Doby Hory má v sebe aj širší spoločenský a prírodný rozmer. Za každý zdolaný vrchol bude vo Vysokých Tatrách vysadený nový strom a prispejete aj na obnovu turistických chodníkov. Tak môže každý svojím pohybom po horách pomôcť prírode. Tatry, stále sa obnovujúce po rozsiahlej kalamite, tak môžu byť o pár rokov o niečo zelenšie aj vďaka vášmu pobytu v nich. Organizátor výzvy vám pošle aj GPS súradnice vysadeného lesa.
Odľahči hory
Foto: Doby Hory
Ak vám na horách skutočne záleží, môžete urobiť ešte viac a zniesť odpadky, ktoré v nich nájdete do smetných košov, ideálne separovaného odpadu, po svojom návrate. Tento pekný zvyk je tu pre všetkých, ktorí chcú, aby po nich nezostali o udržateľnosti len reči, ale aj skutky. Kúsok po kúsku sa tak všetky pohoria a miesta výletov môžu stať miestami bez odpadkov, ktoré by sa inak v prírode rozkladali stovky až tisíce rokov.
Aktuálne výzvy
Foto: Doby Hory
A do akých výziev sa ešte stihnete zapojiť? Tu sú aktuálne otvorené registrácie do aktivity Doby Hory, vždy aktuálne informácie nájdete na dobyhory.sk.
Každý dobyvateľ hôr občas potrebuje oddýchnuť v zelenej oáze. Prinášame vám preto aj odporúčania na návštevu zaujímavých miest - Zelených oáz, podporených z grantu Nadácie Ekopolis a Slovnaftu.
Doby Tatry
- 6 vrcholov: Kriváň, Východná Vysoká, Kopské sedlo, Kôprovský štít, Rysy, Slavkovský štít
- Od 1. 7. do 30. 9., registrácia sa končí 30. 6. 2021
Doby Západné Tatry
- 9 vrcholov: Baranec, Baníkov, Klin, Plačlivé, Babky, Sivý vrch, Jakubina, Bystrá, Volovec
- Od 1. 7. do 30. 9., registrácia sa končí 30. 6. 2021
Doby Nízke Tatry
- 8 vrcholov: Ďumbier, Kráľova hoľa, Poludnica, Siná, Veľká Chochuľa, Chabenec, Salatín, Krakova hoľa
- Od 1. 8. do 31. 10., registrácia sa končí 31. 7. 2021
Zelená oáza Meandre Hrona, Telgárt, okres Brezno
Nenáročný výletný chodník s náučnými tabuľami a drevenými lávkami ponad prameniacu riečku Hron.
Zelená oáza ARBORÉTUM BANISKO – historický ovocný sad v Brezne
V okrajovej časti mesta Brezna sa nachádza historický ovocný sad prístupný širokej verejnosti. Lokalita je obľúbeným miestom rekreačných športovcov. V neďalekom lese – smerom k Breznianskej skalke je vybudovaná tzv. kyslíková cesta, kde je v rôznych častiach lesa umiestnené športové náradie na cvičenie, posilňovanie z čisto prírodných materiálov. V areáli sa nachádza aj niekoľko prameňov pitnej vody a množstvom lavičiek na oddych.
Doby Slanské vrchy
Zelená oáza v Trstenej pri Hornáde obnovila východoslovenský lužný les.
Foto: Nadácia Ekopolis
- 9 vrcholov: Šimonka, Javornícka Poľana, Veľký Milič, Mazolín, Ivanov vrch, Makovica, Rankovské skaly, Čierna hora, Sokolie skaly
- Od 1. 8. do 31. 10., registrácia sa končí 31. 7. 2021
Zelená oáza: Trstená pri Hornáde, okres Spišská Nová Ves
Vďaka Zeleným oázam sa podarilo obnoviť východoslovenský lužný les. V lokalite bolo vytvorené napojenie mŕtveho ramena na horný tok Hornádu, v dôsledku čoho stúpla biodiverzita v lokalite. Lokalita je dostupná aj vďaka dreveným chodníčkom, ktorými turista prejde aj cez ťažko prístupný terén.
Doby Malú Fatru
Mláďa vydry riečnej v Záchrannej a karanténnej stanici pre divo žijúce živočíchy v Zázrivej.
Foto: Zachranazvierat.sk
- 8 vrcholov: Baraniarky, Minčol, Malý Rozsutec, Kľak, Stoh, Hnilická Kýčera, Suchý, Malý Kriváň
- Od 1. 9. do 30. 11., registrácia sa končí 31. 8. 2021
Zelená oáza: Aktívny park Rajec
Záhrada v Rajci na ulici Kostolná je na hlavnej dopravnej tepne smerom na Žilinu. Zelené oázy premenili spustnutú záhradu rodinného domu na príjemné zelené miesto, na oddych a organizáciu kultúrno-vzdelávacie podujatí, prednášky a diskusie na témy komunitného života, umenia, voľnočasových aktivít i športu, ale aj unikátny trh s výrobkami remeselníkov, miestnych farmárov a predajcov z Rajeckej doliny.
Zelená oáza: Rekonštrukcia Záchrannej a karanténnej stanice pre divo žijúce živočíchy v Zázrivej, okres Dolný Kubín
Záchranná stanica v Zázrivej je určená na záchranu poranených, chorých alebo inak poškodených voľne žijúcich živočíchov a opustených mláďat. Zaoberáme sa ich liečením, rehabilitáciou, prípravou na vypúšťanie a vlastným návratom vyliečených jedincov do prírody. V záchrannej stanici je možné navštíviť Eko centrum, Eko záhradu a náučný chodník.
Doby Poloniny
- 8 vrcholov: Borsukov vrch, Černiny, Wielka Rawka, Kamenná lúka, Jarabá Skala, Ďurkovec, Kruhliak, Pľaša
- Od 1. 9. do 30. 11., registrácia sa končí 31. 8. 2021
Zelená oáza: Výsadba ovocného sadu Ulič, okres Snina
Zelené oázy pomohli pri výsadbe tradičných ovocných stromov a kríkov. Pozdĺž cesty bolo vysadené stromoradie a za ním ovocný sad. V blízkosti sa nachádza turistický chodník, náučný chodník Arpádovej línie, pekne upravený turistický areál Vtáčie hniezdo.
Užite si zelené oázy aj v už uzavretých výzvach
Foto: Nadácia Ekopolis
Živá záhrada v dvore Správy Národného parku Veľká Fatra.
Nestihli ste termíny na výzvy v iných pohoriach? Nenechajte sa týmto odradiť pri ich návšteve! Ponúkame niekoľko Zelených oáz z iných pohorí, ktoré stoja za vašu návštevu:
Veľká Fatra: Živá záhrada, Martin
Živá záhrada Veľkej Fatry je umiestnená vo dvore sídla Správy Národného parku Veľká Fatra. V záhrade je možné prezrieť si expozíciu krajinných prvkov a záchytných zariadení pre živočíchy.
Záhrada ponúka ukážky vodnej plochy, mokrade, spoločenstvá rôznych typov suchozemských rastlín a drevín (lúčne, skalné, lesné a pod.), kútik neživej prírody (nerasty, horniny, skameneliny). Kútik pobytových znakov vtákov (zbierka opustených rôznych typov hniezd: z bylín, blata, konárov, bútľavé kmene stromov, vtáčie búdky, perie vtákov, vypchaté uhynuté jedince, fotogaléria), kútik pobytových znakov cicavcov (ležoviská, sádrové odliatky stôp, vzorky srstí a trusu a podobne).
Malé Karpaty: Náučný vinohradnícky chodník Vinosady, okres Pezinok
Vinohradnícky chodník s informačnými tabuľami o pôvodne pestovaných odrodách vínnej révy, ktoré u nás rástli, o ich lokalitách, o flóre a tradíciách vinárskeho remesla. Chodník kopíruje trasu, ktorú návštevníci obce využívajú počas vínnych ciest a tiež chodník k Holubyho lesostepi, ktorý je súčasťou cyklotrasy medzi Pezinkom a Modrou. Vinársky náučný chodník nadväzuje aj na včelársky náučný chodník.
Volovské vrchy: Syslie lúky, Spišské Tomášovce, okres Spišská Nová Ves
Na lúke Ďurkovec je vďaka Zeleným oázam osadená informačná tabuľa a drevené sedenie. Z lúky je panoramatický výhľad na celé okolie. Lokalita je výborná na pozorovanie nočnej oblohy. Na lúkach sa vyskytuje viac ako 2 000 druhov motýľov, z čoho je chránených takmer 30 druhov vrátane najväčšieho denného motýľa jasoňa červenookého. Nachádza sa tu významná populácia chráneného živočícha európskeho významu syseľ pasienkový (Spermophilus citellus). Lúky sa nachádzajú na území európskeho významu a taktiež na chránenom vtáčom území.