Záhrada v zime ako útočisko pre užitočné zvieratá
Po tom, čo sme poslednýkrát pokosili trávnik, pohrabali lístie, prekopali kompost a zazimovali ozdobné rastliny v záhrade, sa takmer všetko uloží do zimnej hibernácie. Ak pomôžete u vás prežiť zvieratám, ako sú ježkovia, vtáky či hmyz, oceníte to opäť na jar.

Zimné teploty nútia mnohé zvieratá uchýliť sa na zimný spánok. No niektoré zostávajú hore a hľadajú si potravu aj v čase veľkej zimy a snehu. Nemusíte byť priamo fanúšikmi divokých zvierat v záhrade na to, aby ste sa nad možnosťou priestoru pre nich zamysleli. Osy v prvej polovici leta zabíjajú otravné muchy, lienky požierajú vošky, vtáky sa živia najrôznejšími chrobákmi, komármi a larvami. Podobný jedálniček majú žaby či ježkovia, ktorí vám zlikvidujú červíky, ušianky, stonožky či mušie larvy. A tak, ak chcete v lete opäť grilovať bez otravného hmyzu, zbierať ovocie nenapadnuté voškami či dopestovať si niečo bez chemického boja s hmyzom, prepustite svoju zimnú nevyužitú záhradu divokej prírode. A počas zimných dní uvidíte, že pozorovať život vtákov v kŕmidle je zábavou a že tieto malé, rýchlo sa pohybujúce tvory majú vlastný svet, ktorý vnímame len veľmi málo.
Vtáky
Foto: Pixabay
Zimná pomoc vtákom, ako sú sýkorky, pinky a hýle, je známa každému z nás. Prikŕmením nesolenými semenami, ako je najmä slnečnica či nelúpanými arašidmi, ako aj podomácky vyrobeným lojovými guľami so semiačkami, pomôžete drobnému vtáctvu prežiť zimu. Dodáte im dostatok síl na prežitie chladného počasia. Môžete umiestniť na stromy kŕmidlá tak, aby sa do nich nedostali väčšie nežiadané vtáky či mačky, alebo zavesiť na vetvičky pripravené lojové gule v sieťke od mydla. Ak chcete, nainštalujte na stromy vtáčie búdky. Tie s otvorom asi 32 mm prilákajú najmä sýkorky. Nezamrznutá fontána či jazierko zas pomôžu, aby sa vtáky napili a očistili aj v zimných mesiacoch. Skvelým riešením je živý plot s bobuľami, ktoré zámerne, spolu s nejakým tým ovocím na stromoch, nechajte na strome či kríku. Sú to vítané zásoby cukru, vitamínov a energie pre štebotavých spoločníkov. Obzvlášť červienky, kosy a drozdy milujú ovocie a tak, ak vám zostane nejaké to trochu nahnité jablko, nemusí hneď putovať do koša – vtáky z neho rady vyzobú to pre nich užitočné.
Žaby
Foto: unsplash
Tieto živočíchy rady prezimujú v kope dreva, pod skalami či v komposte. Ak máte záhradné jazierko, tenisová lopta, ktorú položíte na hladinu, zabráni úplnému zamrznutiu vodnej hladiny a umožní tak žabám prístup k ich obľúbenému miestu pre život.
Hmyz
V živej záhrade sa to v lete hmýri užitočným hmyzom, ktorý pomáha opeľovať, bojuje proti nežiaducemu hmyzu, ako aj pomáha v rozklade odumretých častí rastlín na úrodnú živinu. Kým čmeliaky prezimujú vyhrabaním si diery v zemi, motýle sa uchýlia do rohov garáží a búd na náradie. Lienky a osy zas hľadajú svoje miesto vo voľnej kôre v odloženom palivovom dreve či v medzerách okien a dverí. Pomôcť im môžete výstavbou hmyzieho domčeka alebo tým, že necháte kus záhrady s vysokou nepokosenou trávou, kde si vytvoria svoje zimovisko.
Ježkovia
Až polovica novonarodených ježkov neprežije svoju prvú zimu. Rady sa na zimný spánok uchýlia do kôp lístia či dreva, no práve neskorá jeseň pred hibernáciou je pre ježkov kritická. Ak zbadáte ježka, môžete mu, podobne ako domácim zvieratám, ponúknuť misku vody a stravu pre mačky či psy, ktoré mu pomôžu s rezervami tuku na prežitie zimy. Ježkovia si užijú aj vo vzdušných kopách kompostu, kde urobia zároveň skvelú prácu pri požieraní nežiadúceho hmyzu.
Všeobecná rada na záver: Naša posadnutosť dokonale vyzerajúcou záhradou môže byť niekedy na škodu. Sterilne vyzerajúci priestor neposkytuje živočíchom miesto pre život a odídu tak radšej inde. A tak, ak chceme ako ľudia dať v boji proti klimatickej zmene priestor aj ostatným druhom žijúcim na planéte, trochu toho neodhrabaného lístia, kopa popíleného dreva či vetiev, alebo nepokosený trávnik môžu byť tým pravým, čo môžeme urobiť – respektíve – neurobiť.