Dunajské potulky, časť 2.: Slovensko a Maďarsko
Po tom, čo si od svojho prameňa v Nemecku prejde Dunaj prvé stovky kilometrov v nemecky hovoriacich krajinách, vstúpi na územie našej krajiny. Posilnený o prítok rieky Moravy pod Devínom jeho už mohutný prejde našim hlavným mestom a pokračuje ďalej, vytvárajúc Žitný ostrov, aby sa pred opustením Slovenska a stočením južným smerom, Malý Dunaj opäť spojil s hlavným tokom a tiekol ďalej, do Maďarska.

V prvej časti nášho putovania pozdĺž toku rieky Dunaj sme navštívili Nemecko a Rakúsko. No z úžasných scenérií v okolí tohto európskeho veľtoku neubudne ani na našom a maďarskom území.
TERMÁLNE PRAMENE PRI DUNAJI
Okúpať sa v letných horúčavách môžete nielen vo vodách Dunaja. Na slovenskom úseku rieky nájdete početné termálne kúpaliská, z ktorých mnohé ponúkajú celoročnú prevádzku. Medzi najpopulárnejšie wellness centrá na južnom Slovensku patrí dunajskostredský Thermalpark so štyrmi krytými a šiestimi vonkajšími bazénmi. Na svoje si prídu všetky generácie vrátane detí, náruživých plavcov či starých rodičov: tunajšia voda pomáha predovšetkým pri chorobách pohybového ústrojenstva.
Ďalšími obľúbenými miestami sú Thermal Corvinus Aquapark v neďalekom Veľkom Mederi, Patince Wellness v Patinciach blízko Komárna či štúrovský Vadaš Thermal Resort. Opomenúť nemožno ani kúpalisko v Nesvadoch s piatimi bazénmi a geotermálnou vodou vyvierajúcou z hĺbky 1 500 metrov.
POKOJNÝ SPLAV, KEMPOVANIE NA DIVOKO
Špecifickou oblasťou rieky je Malý Dunaj, najdlhšie bočné rameno Dunaja. Tiahne sa od Bratislavy až po Komárno a v celkovej dĺžke 135 kilometrov lemuje okraj Žitného ostrova, najväčšieho riečneho ostrova v Európe. Je to asi najkrajšia a najpokojnejšia časť rieky, ideálna na splav, ktorý poľahky zvládnu aj začiatočníci a rodiny s malými deťmi.
Milovníkov aktívneho oddychu čaká nedotknutá príroda, bohatá flóra a fauna. Vyraziť môžu na týždňový splav, víkendovú túru i jednodňový výlet. Medzi kratšie patria úseky medzi Novým Životom a Jelkou alebo medzi Tomášikovom a Jahodnou, ktoré zaberú maximálne dve až tri hodiny. Celý deň si treba vyhradiť na splav z Jelky do Jahodnej alebo z Jahodnej do Topoľníkov. Ak máte k dispozícii celý víkend, odporúčame vám absolvovať úsek medzi Jahodnou a Kolárovom, s prenocovaním v Topoľníkoch. Miestne požičovne člnov pomôžu aj cyklistom: vaše bicykle ochotne prevezú do cieľovej stanice.
Pri brehu rieky – okrem vyznačených súkromných pozemkov – je väčšinou povolené aj kempovanie na divoko. Kto však uprednostňuje väčší komfort, môže si vybrať z pestrej ponuky ubytovacích služieb a kempov, napríklad v Jelke, Potônskych Lúkach, Topoľníkoch či v kolárovskom Veľkom Ostrove.
DUNAKANYAR PRE RODINY S DEŤMI
V oblasti ohybu Dunaja sa nachádza všetko, čo patrí k nezabudnuteľným výletom: hrady, kostoly, možnosti na horskú i vodnú turistiku, trasy, ktoré môžete prejsť bicyklom i vláčikom.
Popri pokladoch Ostrihomu, Vyšehradu, Szentendre i Vacova môžete objavovať aj krásy pohorí Pilis a Börzsöny. V blízkosti turistického centra Katalinpuszta pri obci Szendehely je zas viacero náučných chodníkov, ponúkajúcich atraktívny program pre rodiny s deťmi. Návštevníkov čaká lesné ihrisko, vyhradené ohnisko, odpočívadlá, interaktívne výstavy i športoviská. Veľmi populárny je malý „Mravčí vláčik" (Hangyavasút), ktorý je menší ako lesná železnica v Börzsönyi. Pre najmenších tu vytvorili vlastný náučný chodník, na väčších čaká päťkilometrový Náučný chodník Gyada s 13 zastávkami. K najväčším atrakciám patrí Odpočívadlo obrov, kľukatá lávka a 30 metrov dlhý visutý most.
Podobné aktivity si môžete užiť aj v Turistickom centre Mogyoróhegy nad Vyšehradom. Lesné ihriská a náučné chodníky sú populárne nielen cez víkend. Na hore Mogyoró sa nachádza aj lesnícka škola v prírode, ktorej prírodovedných workshopov sa každoročne zúčastnia tisícky detí. Malé ZOO s rozlohou 1,5 hektára je zážitkom aj pre dospelých, podobne ako turistické trasy v celkovej dĺžke 20 kilometrov.
EKO TURIZMUS V NÁRODNOM PARKU
Kultúrne i prírodné unikáty nájdete nielen pri vstupe veľtoku na územie Maďarska, ale aj pri maďarsko-srbských hraniciach. Národný park Dunaj-Dráva vznikol v roku 1996 spojením viacerých chránených území. Jeho celková rozloha je zhruba 50-tisíc hektárov a tiahne sa od ústia du- najského kanála Sió až po štátnu hranicu so Srbskom a pozdĺž rieky Dráva.
Skvostom dunajskej časti je Gemenc, najväčšia lužná oblasť krajiny v dĺžke 30 kilometrov, ktorú zväčša pokrývajú lesy. Obdivovať ju môžete aj z vláčika, ktorý vyráža z Centra Ekoturizmu v obci Pörböly. Je to zároveň východiskový bod náučného chodníka Nyéki-Holt-Duna, ktorý vás zavedie do ríše vodných rastlín a rákosia. Ekoturistické centrum ponúka aj ubytovanie. Ak túžite po väčšom luxuse, nájdete ho v zámku Karapancsa, ktorý sa stal symbolom romantickej doliny nižného Dunaja, plnej mŕtvych ramien. V impozantnej budove privítali svojho času na veľkolepých poľovačkách aj najvyšších korunovaných predstaviteľov krajiny: okrem iných tam zavítal aj rakúsky cisár a uhorský kráľ František Jozef I. či nemecký cisár Viliam II.