
Niektoré prírodné javy sa na prvý pohľad vymykajú fyzikálnym zákonom. S prispením človeka sa svetové unikáty zrodili aj na Slovensku a v Maďarsku. V Poľsku sa zase výnimočne spojili poklady z podzemia s krásami zo zemského povrchu. Ak si niektorý prírodný jav zaslúži označenie mimoriadny, určite to platí o gejzíroch. Na celom svete je ich iba okolo tisíc, a aj to len v niekoľkých lokalitách. Gejzíry totiž vznikajú len vtedy, ak sa spojí viacero priaznivých okolností.
Voda v hlbinách Zeme sa musí nielen zohriať. Zároveň je nevyhnutné, aby na povrch prúdila otvorom, ktorý je zväčša akoby uzavretý zátkou. Z času na čas sa uvoľní a vďaka nahromadenej energii sa prúd vody môže dostať desiatky metrov nad okolitý terén.
Vydajte sa s nami po stopách gejzírov a spoznajte výnimočné prírodné bohatstvo. Za jedinečnými gejzírmi netreba cestovať na Island či do Ameriky. Neďaleko Košíc máme unikát, ktorý je raritou aj medzi samotnými gejzírmi.
Čajníky v podzemí
Steamboatský gejzír v národnom parku Yellowstone v USA chrlí vodu až do výšky presahujúcej 90 metrov.
Foto: 123rf
Žriedla napájajúce gejzíry vyvierajú zväčša z hĺbky približne dvoch kilometrov. V štrbinách, ktoré tvarom pripomínajú čajník, sa voda mení na paru a vzniká silný tlak. Napokon vytlačí aj stĺpec vody, ktorý ju zadržiaval ako zátka a vytryskne do atmosféry. Steamboatský gejzír v národnom parku Yellowstone v USA chrlí vodu až do výšky presahujúcej 90 metrov a drží svetový rekord. Erupcia býva priam monumentálna, no treba si ju vystriehnuť, pretože sa opakuje v priemere len raz za dva roky. Ďalší yellowstonský gejzír Old Faithful naopak eruptuje takmer každú hodinu. Keďže voda sa dostáva do impozantnej výšky zhruba 50 metrov, Old Faithful láka množstvo návštevníkov a je považovaný za najznámejší gejzír na svete.
Spojené štáty patria spolu s Čile, Novým Zélandom, Ruskom (Kamčatka) a Islandom do úzkej skupiny štátov, kde spod zeme strieka horúca voda. V Európe majú okrem Islandu gejzír napríklad v bulharskom kúpeľnom mestečku Sapareva Banya, ležiacom 70 kilometrov južne od Sofie. V roku 1957 tam pri vŕtaní narazili na gejzír s extrémne horúcou vodou – mala až 102 °C. Tryská do výšky 18 metrov každých pár sekúnd.
Slovenský unikát
Jediný slovenský gejzír sa nachádza v Herľanoch, vzdialených približne 30 kilometrov severovýchodne od Košíc. Vodu vytlačí do výšky 22 metrov. Absolútnou svetovou raritou je, že v Herľanoch sa na povrch dostáva studená voda. Namiesto pary ju vytláča kysličník uhličitý. CO2 stúpa zo spodnejších vrstiev Zeme a môže sa nahromadiť podobne ako para. Keď sa plynu nazbiera dostatočné množstvo, nastane erupcia. Podobný gejzír jestvuje v širšom okolí už len v nemeckom Andernachu na Rýne.
Výnimočný herliansky úkaz sa zrodil pri pátraní po termálnych prameňoch. V Herľanoch založili v 19. storočí kúpele a v roku 1870 sa rozhodli nájsť nové pramene. Keď sa robotníci pri vŕtaní dostali do hĺbky 172 metrov, zaznamenali prekvapujúci jav. Voda odrazu vytryskla do štvormetrovej výšky. Po dosiahnutí hĺbky 330 metrov dokonca striekala desať dní nepretržite. V máji 1875 napokon vŕtanie ukončili v hĺbke 404,5 metra.
Odvtedy je gejzír aktívny každých 34 až 36 hodín, informácie o presnom čase najbližšej erupcie zverejňujú na internetovej stránke obce obecherlany.sk. Za 120 rokov sa dostalo na povrch toľko vody, že by naplnila takmer tri stovky 50-metrových plaveckých bazénov.
Perla Bükku
Pri maďarskom Jágri, necelých 150 kilometrov juhozápadne od Herlian, sa zrodila s prispením človeka ďalšia svetová atrakcia. Za návštevu však rozhodne stojí už samotný Jáger so 60-tisíc obyvateľmi. Vyrástol na svahoch pohoria Bükk, ktoré susedí s pohorím Matra s najvyšším maďarským vrchom Kékes (1014 metrov).
Jáger do veľkej miery vďačí za svoj rozmach mierne rádioaktívnej vode s liečivými účinkami. Lákala už pred stáročiami. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1448. Mesto si zachovalo množstvo historických pamiatok. Patrí medzi ne hrad, preslávený najmä hrdinským a úspešným odporom asi 2000 obrancov voči 70-tisícovému vojsku Turkov pri jeho obliehaní v roku 1552. Osmani však po čase mesto aj tak dobyli a z obdobia ich vládnutia sa v Jágri zachoval minaret.
Len pár kilometrov od Jágra vyrástol doslova z vody spomínaný unikát svetového významu. V obci Egerszalók pri hľadaní ropy a zemného plynu v roku 1961 náhodou navŕtali prameň termálnej vody s vysokým obsahom vápnika. Po desaťročiach vyvierania vznikol vápencový pahorok s množstvom kaskád. Dnes je súčasťou areálu akvaparku.
Zhodou okolností aj v tomto prípade existuje spojitosť regiónu s Tureckom. Vápencový pahorok v Egerszalóku pripomína rozlohou a žiarivou bielou farbou svetoznáme kaskády Pamukkale – jedno z najväčších turistických lákadiel Turecka. Porovnateľná scenéria sa dá nájsť už len v oblasti Mammoth Hot Springs v gejzírmi preslávenom národnom parku Yellowstone.
S príchuťou raja
Poľsko je s vyše 300-tisíc kilometrami štvorcovými dvojnásobne väčšie než Slovensko a Maďarsko dohromady, ale na termálne žriedla nie je až také bohaté.
V tatranskom centre Zakopané sa však dajú naraz vychutnať blahodarné dary podzemia a nevšedné výhľady. Viac než tridsať metrov dlhý otvorený bazén miestneho akvaparku postavili tak, aby bol z neho výhľad na vrch Giewont (1895 metrov). Je akousi vysunutou baštou Tatier. Vodu s teplotou 29 až 32 stupňov Celzia si človek zrejme najviac vychutná v zime. Ak sa v jasnom počasí ukážu tatranské končiare, môže si návštevník pripadať ako v raji. Akvaparky s bazénmi nasmerovanými k dvojtisícovým horám vyrástli aj v okolí Zakopaného. Približne 15 kilometrov severne od mesta dokončili v roku 2008 Termy Szaflary s vodou vyhriatou na 30 až 38 stupňov Celzia. V rovnakom roku spustili Termy Bukovina, ležiace severovýchodne od Zakopaného. Bazény pod holým nebom efektne vsadili do svahu. Nechýba ani tobogan. V šesť kilometrov vzdialenej Bialke Tatrzanskej pribudla v roku 2011 Terma Bania. Kto chce vidieť Tatry z poľskej strany, mal by zamieriť práve tam.
Od roku 2015 funguje v susedstve Termy Szaflary akvapark Goracy Potok s hlavnou budovou v štýle gazdovskej drevenice. V roku 2016 otvorili o kúsok západnejšie Chocholowskie Termy s mimoriadne rozľahlými vonkajšími bazénmi. Jeden zaberá takmer 640, druhý dokonca 855 metrov štvorcových.