Malá Británia: Gibraltár
Patrí medzi najjužnejšie kúty Európy a napriek tomu dýcha anglickou atmosférou. Typické červené telefónne búdky, anglicky hovoriaci miestni obyvatelia, na jedálničku fish & chips a policajti s typickými čiernymi prilbami na ulici. Je to, akoby ste boli niekde v hmlistej, upršanej Británii. Niečo však nesedí: obloha je nádherne jasná, slnko svieti žiarivo, je príjemne teplo a na skalách sedia opice... Toto je Gibraltár, kúsok Británie na juhu Španielska.

Dnes je Gibraltár zámorským územím Veľkej Británie a predtým bol korunnou kolóniou. Toto malé územie získalo britské impérium od Španielska na začiatku 18. storočia podľa Utrechtskej zmluvy, ktorá ukončila vojnu o španielske dedičstvo. Vďaka svojej strategickej polohe v najjužnejšej časti Pyrenejského polostrova, najbližšie k Afrike mu umožňuje kontrolovať Gibraltársky prieliv, ktorý spája Stredozemné more a Atlantický oceán.
Gibraltársky unikát
Gibraltár má rozlohu iba 6,7 kilometrov štvorcových a zhruba 30 000 obyvateľov, čo z neho robí jednu z najmenších, ale najhustejšie osídlených krajín na svete – avšak nie je nezávislým štátom. Jediná pozemná hranica so Španielskom má dĺžku iba 1,2 kilometra.
Prechádzka letiskovou dráhou nie je každodennou, v skutočnosti takmer nepredstaviteľnou záležitosťou. Na Gibraltári je to však tiež možné a kto príde pešo z pevniny, vlastne nemá na výber. To znamená, že musíte prejsť letiskom, takže niekedy lietadlo pristáva alebo odlieta, zatiaľ čo pri priechode pre chodcov semafor ukazuje, či je cesta voľná. Zážitok je to určite mimoriadny.
Svetoznáma skala a legendárne opice
Foto: Pexels
Najznámejšie atrakcie Gibraltáru nie sú v jeho uliciach a na námestiach, ale na skale týčiacej sa nad mestom. Jednou z hlavných atrakcií je samotná skala, z ktorej vrcholu vidíte za jasného počasia dva kontinenty a tiež more, oceán a tri štáty. Kultová obrovská skala je miestnymi obyvateľmi nazývaná „The Rock" (s výškou 426 metrov nad morom). Tisíce turistov sem prichádzajú z celého sveta, aby si toto miesto pozreli. Niektorých láka magická poloha a história mesta, ale väčšinu turistov zaujímajú opice - makaky žijúce na skale. Je to jediná kolónia divoko žijúcich opíc v Európe. Makaky pochádzajúce z neďalekého Maroka sa sem dostali v minulosti a vďaka nim bola gibraltárska skala vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Viaže sa k nim aj legenda, že pokým na tejto skale žijú makaky, dovtedy bude Gibraltár britským územím.
Europa point
Foto: unsplash
Povinnou zastávkou je jeden z najjužnejších bodov nášho kontinentu, kam sa dostanete tunelom. Toto je takzvaný Europa point s fantastickým výhľadom na Gibraltársky prieliv a Afriku. Priamo na brehu sa nachádza bielo-červený maják postavený v roku 1841, ktorý symbolicky označuje hranice Európy. Miesto však nie je medzi turistami obľúbené len pre výhľad, ale aj pre nádherné západy slnka a mimoriadne ohromujúcu mešitu Al Ibrahim.
Jaskyňa svätého Michala
Jednou z najkrajších prírodných atrakcií Gibraltáru je Jaskyňa sv. Michala. Časť jaskyne a jej výzdoba boli vytvorené prirodzeným spôsobom, pričom ostatné časti vznikli v dôsledku ľudskej činnosti. Zaujímavosťou je, že počas 2. svetovej vojny v priestoroch jaskyne bola zriadená nemocnica, kde sa starali o zranených vojakov a civilistov. Dnes slúži pokojným cieľom – vo farebne osvetlenej vápencovej jaskyni sa okrem iného konajú aj koncerty.