Biely zázrak: Harmanecká jaskyňa
V južnej časti Národného parku Veľká Fatra vytvorila matka príroda v podzemí veľmi zvláštne majstrovské dielo – Harmaneckú jaskyňu. Už z názvu vyplýva, že táto úchvatná atrakcia, jedna z najvýznamnejších kvapľových jaskýň na Slovensku, sa ukrýva na území dedinky Dolný Harmanec v Kremnických vrchoch.

Pokiaľ ide o históriu jaskyne, zaujímavosťou je, že jej vchod – otvor zvaný Izbica – poznali miestni drevorubači a lesníci už odpradávna, no samotnú jaskyňu objavil až v roku 1932 zvedavý mladík. Tým sa stal oficiálnym prieskumníkom jaskyne 18-ročný Michal Bacúrik, ktorý sa prekopal zo vstupnej dutiny do snehobielej siene, ktorá sa odvtedy nazýva „Dóm objaviteľa". Iróniou osudu je, že objaviteľ jaskyne dostal pokutu za nelegálne vniknutie do lesnej oblasti.
Následne bola jaskyňa uzavretá a jej ďalšie priestory (Dóm pagod, Riečisko, Vysoký gotický dóm a Bludný dóm) boli objavené až v rokoch 1938 až 1942. Jaskyňa bola sprístupnená verejnosti v roku 1950 a od roku 1968 je chráneným prírodným útvarom a dnes je registrovaná ako národná prírodná pamiatka. V roku 1959 jaskyniari prenikli hlbšie do jej priestorov za Bludným dómom a v roku 1987 sa otvorili ďalšie podzemné dutiny.
Podzemný biely svet
Harmanecká jaskyňa vďačí za svoje popredné miesto na zozname sprístupnených populárnych jaskýň vďaka svojej magickej snehobielej kvapľovej výzdobe, obrovským sieňam a špeciálnym geologickým výtvorom. Pretože je vytvorená z čistého vápenca, býva označovaná ako Biela jaskyňa. Pohľad nie je skutočne zvyčajný – medzi ligotajúcimi sa bielymi stalaktitmi sa návštevníci môžu cítiť ako v rozprávkovej krajine.
Biele pagody a jazerá, záclonovité vodopády v ružových farebných tónoch vo Vysokom gotickom dóme sú pôsobivé, rovnako ako Kamenná váza v Dóme pagod, ktorá je aj v znaku Harmaneckej jaskyne. Monumentálnym dómom a sieňam dominujú mohutné pagodovité útvary, charakteristické excentrické stalaktity a mäkké sintre. V jaskyni sa nachádza niekoľko sintrových jazier, v ktorých môžete obdivovať vzácne jaskynné perly. Kvaple majú väčšinou bielu farbu, žlté a hnedé odtiene sa objavujú iba ojedinele.
Netopierisko
Harmanecká jaskyňa je jedným z najvýznamnejších biotopov a zimoviskom netopierov na Slovensku. Doteraz tu bolo spozorovaných 11 druhov netopierov. Najbežnejšie sú netopier obyčajný (Myotis myotis) a netopier ostrouchý (Myotis blythii), ktoré vytvárajú skupiny od 1 000 do 1 500 jedincov. Ich zimné kolónie sú najväčšie na Slovensku.
Náučný chodník k vchodu
Vchod do jaskyne sa nachádza 821 metrov nad morom na severnom svahu hory Kotelnica. Auto, samozrejme, nemôžete zaparkovať pred vchodom, ale ľahko sa k nemu dostanete z parkoviska vedľa cesty medzi Harmancom a Turčianskymi Teplicami. K vchodu vedie serpentínový chodník dlhý asi jeden a pol kilometra s prevýšením 260 metrov. Na prvý pohľad sa to môže zdať veľa, ale keďže je chodník zároveň aj náučným chodníkom so zaujímavými informačnými tabuľami, 45-minútová prechádzka prebehne takmer bez všimnutia. Celková dĺžka jaskyne je 3 123 m, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1 020 m a poskytuje približne 70-minútový zážitok. Okrem pondelkov je možné navštíviť Harmaneckú jaskyňu od mája do októbra. Určite stojí za návštevu, pretože táto čarovná biela jaskyňa hovorí sama za seba!