Tento špeciálny anglický fastfood len tak niekde nekúpite
Tradičný pokrm predávajú v hlavnom meste Británie iba na troch miestach.

Ak sa povie gastronómia Veľkej Británie, ľuďom najčastejšie napadne fish and chips alebo anglické raňajky. Existuje však rýchle občerstvenie, ktorého hlavná ingrediencia slúžila v minulosti ešte aj ako platidlo: koláč s úhorom. V súčasnosti však takmer nie je dostupný.
Základnú ingredienciu tohto anglického jedla zabezpečovala voda rieky Temža: úhor a koláč spravený z neho sa pred stáročiami tešil veľkej obľube. Medzi 11. a 14. storočím s trochou zveličenia práve tieto kostnaté ryby zachránili ekonomiku Londýna.
Toto zviera malo takú dôležitú rolu, že ho akceptovali ako platbu za nájom či ako daň. V 11. storočí zúčtovali približne 540 tisíc úhorov ako nájomné. Význam úhora cez stáročia dokazuje aj kuchárka Roberta Maya z roku 1660 s názvom The Accomplish Cook, v ktorom bol základnou zložkou zhruba 16 receptov.
VO VIKTORIÁNSKEJ DOBE PREDÁVALI NA ULICIACH TÚTO LACNÚ, VÝŽIVNÚ RYBU BOHATÚ NA BIELKOVINY PRAKTICKY AKO HOT-DOG. PRISPEL K TOMU AJ FAKT, ŽE DOBRE ZNÁŠALA ZNEČISTENIE RIEKY TEMŽA.
Pri jednom z najpopulárnejších spôsobov prípravy úhora zapiekli do koláča.
Foto: Getty Images
Toto v súčasnosti už trochu divné jedlo v Londýne ešte stále môžete ochutnať. Jedným z miest, ktorých popularitu zdvihol koláč s úhorom, bola krčma ostrova známeho ako Twickenham Ait vo štvrti Richmond. Krčma vznikla v 1740-tych rokoch a pri brehoch ostrova sa neskôr zastavilo mnoho výletných lodí. Krčmu začali po čase volať Eel Pie House, teda Dom s úhorovým koláčom.
PRI PRÍPRAVE JEDLA KUCHÁRI HOSTINCA ÚHORY Z TEMŽE STIAHLI Z KOŽE, VYKOSTILI ICH A POKRÁJALI NA 7-8 CENTIMETROVÉ KÚSKY. POTOM ICH DUSILI NA PARE, ABY POTOM NESKÔR ICH DALI DO RÚRY VO FORME KOLÁČA.
KDE SA DÁ OCHUTNAŤ TENTO ČUDNÝ POKRM?
Hoci na tradíciu tohto jedla sa viac-menej zabudlo, aj dnes existuje reštaurácia, v ktorej ho dostať. Jednou z nich je M. Manze založená v roku 1902, ktorá sa v tridsiatych rokoch minulého storočia pýšila nie jedným, ale štrnástimi obchodmi s koláčmi a úhormi.