Deň matiek vo svete: zvyky, tradície a inšpirácie
Druhá májová nedeľa je už tradične dňom, keď oslavujeme Deň matiek. Hoci sa u nás v minulosti uprednostňoval Medzinárodný deň žien, dnes už slávime oba tieto výnimočné dni ženskosti – a to kvetinami, jedlom, prianiami a stretávaním sa. A podobne je tomu tak na mnohým miestach na našej planéte.

Uctievanie matiek siaha hlboko do histórie ľudstva. Už v starovekom Grécku oslavovali materskú bohyňu Rhea. No za skutočný pôvod sviatku, ako ho poznáme dnes, môžeme považovať USA. Koncom 19. storočia sa tu viacero žien zasadilo o to, čo v roku 1914 uznal aj prezident Woodrow Wilson ako Deň matiek a na jeho oslavu sa určila vždy druhá májová nedeľa.
Bez kvetov to nejde
Foto: Getty Images Hungary
Je vedecky dokázané, že darovanie kvetov má pozitívny účinok na zdravie a psychické bytie. Možno aj preto sa v Amerike v tento deň predá až štvrtina kvetov za celý rok. To svedčí o tom, ako veľmi je tento deň populárny. Najznámejším kvetom Dňa matiek sú karafiáty. To preto, že symbolizujú slzy Márie, matky Ježiša, nad jej ukrižovaným synom. Tradícia hovorí, že žijúcim mamám sa nosia červené alebo ružové, kým zosnulým biele karafiáty.
Trochu iný kvet preferujú Austrálčania. U protinožcov majú v tomto období jeseň a kvety, ktoré kvitnú, sú chryzantémy. A tieto kvety majú slovne veľmi blízko k mamám. V angličtine sa píšu chrysanthemums alebo ako ich Austrálčania skrátene volajú – mums (mamy).
Inšpirácie na Deň matiek z iných krajín
Foto: Getty Images Hungary
K oslave tohto sviatku často stačí, aby ste si na mamu spomenuli s obľúbeným kvetom, sladkosťou, darčekovou pohľadnicou či pozvaním do reštaurácie na terasu. Najpopulárnejším darčekom sú práve pohľadnice, ktorých sa v priemere predá 2,8 kusa na osobu, čo svedčí o tom, že ľudia myslia na mamy ako také, nielen priamo na tú svoju. Vo svete, tak ako vo všetkom, nájdeme rôzne inšpirácie a osvieženia, za ktorými je väčšinou len kus úsilia bez nutnosti peňazí. Vo Švédsku napríklad nosia deti mamám raňajky do postele. V Poľsku, podobne ako u nás, vyrábajú deti vlastnoručne vyrobené priania s kvetinami a vyznaniami lásky, ktoré volajú „laurki". Na Taiwane zas Deň matiek pripadá na rovnaký termín ako narodenie Buddhu, a tak je všade plno karnevalov a bohatej kvetinovej výzdoby. V Japonsku má tento deň priam radostný názov - „haha no hi". Deti tu kreslia obrázky svojej mamy, kým tí starší varia jedlá, ktoré ich mama naučila. Najväčšiu pikošku však nájdeme v Srbsku. Deň matiek sa tu však slávi v druhú nedeľu pred Vianocami. Ich neobvyklý zvyk na deň Materice je to, že deti prídu ráno ešte spiacu mamu jemne priviazať k posteli, zvyčajne saténovými stuhami. A tá sa môže vykúpiť jedine sladkosťami. Jediná spravodlivosť v tom je to, že o týždeň neskôr môžu deti spolu s mamou takto priviazať otca. A jeho vykúpením sú už len vianočné darčeky.
Čaro slabiky „ma“
Asi žiadne slovo na svete nemá toľko spoločného v každom jazyku ako mama. Takmer všade sa totiž začína na slabiku „ma". Je to preto, že je to prvá slabika, ktorú dokážu malé deti vokalizovať. Každá mama pozná ten čarovný moment prvého rozlepenia detských pier a toho úporne snaživého „ma", ktoré jej roztopí srdce. A túto úporne snaživú slabiku sme raz vyslovili všetci, preto si v tento špeciálny deň všetky mamy zaslúžia kus našej pozornosti a vyznania lásky.