Morské oko do divokej prírody
Ak hľadáte miesto s autentickou prírodou, vyberte sa na východ Slovenska. A to ešte ďalej než do Michaloviec, za Zemplínsku Šíravu a Sobrance. Severne od obce Remetské Hámre sa skrýva tretie najväčšie prírodné jazero Slovenska – Veľké Vihorlatské jazero, viac známe ako Morské oko.

Po nedávnom rozšírení územia Vihorlatského bukového pralesa pod štatútom prírodnej pamiatky UNESCO sa možno aj vaša pozornosť zamerala na tento prírodný klenot našej krajiny. Ak ste doteraz váhali s jeho návštevou, najlepším začiatkom je urobiť si výlet k Morskému oku.
Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku
Po Štrbskom a Veľkom Hincovom plese je Morské oko tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. No titulom morské oko sa v odborných kruhoch označujú len jazerá ľadovcového pôvodu. Veľké Vihorlatské jazero má sopečný pôvod. Mohutným zosuvom pôdy došlo k prehradeniu potoka Okna a vzniklo tak jazero, ktorého názov Morské oko už tak zľudovel, že je ťažké to zmeniť. Okolo roku 1880 sa rozloha jazera zväčšila zo siedmich na dnešných takmer 14 hektárov vybudovaním umelého priehradného múru. Na dĺžku má trištvrte kilometra a na šírku viac než 300 metrov pri maximálnej hĺbke až 25 metrov.
Ako stvorené na prechádzku
Výlet k Morskému oku začnete na parkovisku za Remetskými Hámrami, za ktorými vás k jazeru čaká asi kilometrová prechádzka nenáročným terénom. V jazere sa pre ochranu prírody nedá kúpať ani člnkovať. Tu sa chodí obdivovať čistá príroda. Vo vode sa hmýri množstvo rýb, najmä pstruhov potočných a dúhových, čereble pestré, slíže severné, karasy a iné vzácne druhy vrátane raka riečneho. Hlboké chránené Vihorlatské pralesy dávajú pocítiť, aké to asi bolo kedysi, keď bolo Slovensko krajinou nepreniknuteľných hlbokých lesov. Vydať sa tu môžete na náučný chodník Lesov SR okolo jazera a 30-kilometrovým okruhom tu vedie aj cyklotrasa od Remetských Hámrov až po Sninský kameň. Tá je výraznejšie dlhšia než štvorkilometrová trasa okolo jazera pre peších.
Staré bukové pralesy
Bukové lesy sú dominantné po celom Slovensku, no len na východe krajiny sa zachovali tie staré, pôvodné, ktoré dosahujú vek až 250 rokov. Výhľad na ne je najkrajší práve z dominantnej skaly v okolí – Sninského kameňa. V týchto lesoch je aj chránené vtáčie územie a vtáky tu skutočne majú svoj raj, lietajúc na buky dosahujúce výšku až 40 metrov. V týchto lesoch žijú prevažne jelene, srny, jazvece, kuny a rysy, zjavuje sa tu aj vlk, no toľko obávaných medveďov tu je málo.
Výlety v okolí Morského oka
Ak vám zostane čas, v okolí si môžete vychutnať viacero miest pre cestovateľov. Ak vám 1,5-hodinový výstup na Sninský kameň pripadá dlhý, skúste výlet na Malé morské oko, ktorý vám zaberie len polhodinu. Navštíviť v okolí sa oplatí aj hrad Vinné, Beňatinský travertín alebo si oddýchnite pri Zemplínskej Šírave, kde nájdete aj termálne vody v Thermal Šírava Spa Resort v obci Kaluža. Vhodné sú na unavené svaly, keďže blahodarne pôsobia na pohybový aparát.