Jeruzalem – sväté mesto
Hlavné mesto Izraela – Jeruzalem, sa nachádza medzi Stredozemným a Mŕtvym morom a je jedným z najstarších miest na svete. Každý rok milióny turistov a pútnikov navštívi staré mesto, ktoré je nielen mestom biblických udalostí, ale aj vzrušujúcim miestom stretnutí starodávnych a moderných tradícií.

Staré mesto tvorené židovskými, arménskymi, kresťanskými a moslimskými štvrťami je obklopené spoločným múrom. Jeho názov v hebrejčine znamená – mesto mieru. Napriek tomu počas svojej histórie len málo miest videlo toľko krviprelievania a vojny ako Jeruzalem.
Judaizmus, kresťanstvo aj islam ho považujú za sväté mesto. Je tu veľa atrakcií, ktorých treba vidieť: Chrámová hora, Múr nárekov, Hrob kráľa Dávida, Via Dolorosa, Olivová hora, Getsemanská záhrada a mohli by sme ešte pokračovať veľmi dlho.
Stred sveta
Foto: Unsplash
Jeruzalem je pre Židov a kresťanov stredom sveta. Pre Židov je to „Svätyňa svätých", kde kedysi strážili archu zmluvy, a pre kresťanov „Bazilika Svätého hrobu". Podľa tradície tiež zahŕňa Golgotu – miesto, kde bol Ježiš ukrižovaný – ďalej jaskyňu jeho pohrebu a vzkriesenia.
Jeruzalem je tiež dôležitým mestom islamskej tradície, aj keď nemôže konkurovať významu Mekky a Mediny. Na Chrámovej hore stojí Skalný dóm so svojou zlatou kupolou,a mešita Al-Aksa, tretie najposvätnejšie miesto islamského náboženstva. Je však zaujímavé, že sa meno Jeruzalema v Koráne ani raz nespomína.
Múr nárekov
V Jeruzaleme je ohromné množstvo historických pamiatok, ale aby sme pochopili mystiku mesta, je potrebné navštíviť jedno miesto – Múr nárekov, známy tiež ako Západný múr, ktorý je pozostatkom múru Chrámu. Názov Múr nárekov pochádza zo skutočnosti, že Židia sa pri tomto múre modlia a smútia po zbúranom Chráme strážiaceho archu zmluvy. Ženy a muži sa modlia oddelene – ženy na pravej strane, zatiaľ čo muži na ľavej strane múru. Medzi robustnými kameňmi múru ľudia umiestnia malé listy papiera naplnené modlitbami a prosbami pre Boha, ktoré sa neskôr pozbierajú a pochovávajú na Olivovej hore.
K Múru nárekov sa dostaneme až po niekoľkých kontrolách a len vo vhodnom oblečení pokrývajúcom ramená a kolená. Pre mužov je povinné použiť na pokrytie hlavy kipu, čiapku alebo klobúk. V sobotu počas šabatu (v piatok od západu slnka do soboty do západu slnka) je zakázané fotografovať. Jednou z moderných tradícií je, že vojaci izraelských obranných síl tu skladajú prísahu. Deň oslobodenia Jeruzalema a Deň nezávislosti Izraela sa tiež konajú v blízkosti Múru nárekov.
Olivová hora a Getsemanská záhrada
Foto: Getty Images Hungary
Názov dostala po olivových hájoch, ktoré zdobili výšinu. Na južnom svahu Olivovej hory sa nachádza rozsiahly cintorín, ktorý je najstarší židovský cintorín na svete. Z jej južných a východných svahov vidíme rieku Jordán a môžeme dovidieť až k Mŕtvemu moru. Na úpätí Olivovej hory sa nachádza jedno z najnavštevovanejších miest na svete – Getsemanská záhrada. Jej názov znamená: miesto lisu na olej, pretože v Ježišových časoch v tejto časti bol major, kde fungoval lis na olej.
Podľa Nového zákona to bolo obľúbené miesto Ježiša. V 4. storočí tu bola postavená svätyňa, ktorá bola neskôr križiakmi rozšírená na baziliku. V záhrade sa dnes nachádza Chrám národov postavený na ruinách bývalej baziliky. V záhrade je tiež skala, pri ktorej sa Ježiš modlil predtým, než ho zradili.