V krajine slnka: najkrajšie grécke ostrovy – 2. časť
V prvej časti našho seriálu o gréckych ostrovoch sme si predstavili Krétu a Karpathos a teraz sa preplavíme na azúrové Iónske more. Tri najväčšie Iónske ostrovy – Korfu, Kefalónia a Zakynthos – sú určite na zozname povinných zastávok pre turistov objavujúcich grécke súostrovia.

Korfu – najzelenší ostrov
Korfu je obľúbenou destináciou svetovej elity odnepamäti.
Foto: Getty Images Hungary
Mnohí tvrdia, že Korfu je najkrajším gréckym ostrovom – čo je samozrejme otázkou individuálneho posúdenia. Na druhej strane je celkom isté, že je najslávnejším a najzelenším z Iónskych ostrovov, pretože tu spadne najviac zrážok. Prírodné prostredie Korfu je skutočne oslnivé a jeho plocha 613 kilometrov štvorcových nie je príliš malá ani príliš veľká – akurát ideálna na týždennú dovolenku. Pokiaľ ide o cestovný ruch, môže sa pochváliť obrovským počtom vybudovaných a prírodných zaujímavostí, ako aj vynikajúcimi plážami. Korfu bolo dlho pod benátskou nadvládou, ktorej stopy sú dodnes viditeľné, najmä čo sa týka budovaného dedičstva a gastronómie. Miestnou špecialitou je sofrito, čo je mäsové jedlo s cesnakom a petržlenovou vňaťou, ako aj pastitzada – korenisté hovädzie mäso podávané s makarónmi.
Vďaka svojej mimoriadnej popularite je ostrov Korfu – a najmä jeho hlavné mesto s rovnomenným názvom – jedným z cieľov masového turizmu a v letných mesiacoch sa stáva skutočnou turistickou továrňou, ktorá stojí za návštevu pre tých, ktorí túžia viacej po dovolenke so zážitkami než po oddychu. Korfu je obľúbenou destináciou svetovej elity odnepamäti. Často sa tu objavovala aj uhorská kráľovná Sisi. V skutočnosti ju tak fascinovala krása ostrova, že jej manžel, František Jozef I. pre ňu nechal postaviť palác (Achilleion). Je zaujímavosť, že nedávno zosnulý manžel britskej kráľovny Alžbety II., princ Philip, vojvoda z Edinburghu sa narodil na ostrove Korfu vo Ville Mon Repos ako grécky princ.
Kefalónia – päťdesiať odtieňov modrej
Najväčší z Iónskych ostrovov ponúka dokonalý odpočinok ďaleko od ruchu sveta. Na Kefalónii nie sú žiadne párty zóny, no milí britskí dôchodcovia a idylické prírodné prostredie rozhodne áno. Ak chcete na tomto ostrove s rozlohou 781 štvorcových kilometrov a iba 40 000 obyvateľmi zažiť ruch, musíte ísť do hlavného mesta Argostoli.
Udržiavanie masového turizmu v únosných medziach je súčasťou turistickej stratégie Kefalónie. Stavby hotelov sa preto obmedzujú, aby sa ochránilo jedinečne krásne prírodné prostredie ostrova. Tento pokoj má však svoju cenu, ktorú je možné merať aj v eurách: v porovnaní s inými ostrovmi je cena ubytovania na Kefalónii oveľa vyššia. Na oplátku tu čakajú na návštevníkov pláže s krištáľovo čistou vodou, obrovské, čipkované hory a pôvabné prístavy. Kefalónia bola úplne zničená zemetrasením v roku 1953 a nezostalo zachovaných veľa postavených pamiatok, ale tento fakt je vyvážený prírodnými zázrakmi ako snehovo biela kamienková zátoka Myrtos, ktorá bola opakovane vybraná ako najkrajšia pláž Grécka.
Zakynthos – domov korytnačiek
Foto: 123rf
V stredoveku označovali Benátčania tento ostrov očarujúcej krásy ako Fior di Levante (Kvet východu), ktorý je dnes obľúbeným turistickým rajom. Matka príroda bola k Zakynthosu obzvlášť štedrá, neexistuje kalendár o Grécku bez zálivu Navagio s tyrkysovými vodami obklopenými snehovo bielymi skalami a so slávnym vrakom lode. Na piesočnatom pobreží Zakynthosu kladú svoje vajíčka korytnačky karety (Caretta caretta), kvôli ktorým sa snažia s väčším či menším úspechom obmedziť masový turizmus. Hoci sa ostrov rozkladá na ploche iba 407 kilometrov štvorcových, nájdete tu všetko, čo potrebujete pre dovolenku snov: modré jaskyne, vynikajúce piesočné pláže, zátoky s krištáľovo čistou vodou a vzrušujúce skalnaté pobrežia, ktoré slúžia ako ideálne pozadie pre romantický západ slnka.