Krásy Znojemska
Neviem ako vy, ale ja osobne, čím som staršia, tým viac si vážim, že žijem v našej prastarej Európe, obklopená históriou, kultúrou a krásnou prírodou všade, kam sa vyberú moje nohy. Preto túžim počas svojich voľných chvíľ spoznať niečo nové, zaujímavé alebo si pripomenúť chvíle z detstva na miestach, ktoré som pred mnohými rokmi už navštívila.

Najviac sa teším vždy na prípravu itinerárov a plánov, ktoré sa snažím nielen dodržať, ale často cestou k danému cieľu aj rozšíriť. Priznám sa, že ma mapy fascinujú, a cestou v aute musím mať nie jednu položenú na kolenách. (Kam sa na ne hrabe GPS.) O tom, kam nás naše nohy zavedú, rozhodne nielen čas, ktorý môžeme vyčleniť na náš výlet a vzdialenosť cieľa, ale hlavne pozbierané podnety z rôznych televíznych relácií, správ, vzdelávacích kvízov, ktoré si celoročne zapisujem na veľkú nástenku v našej kuchyni, aby som ani na jednu z nich nezabudla. Veď do deväťdesiatky toho postíham ešte čo-to z nich aj zrealizovať. Mojich plánov na budúce zážitky a poznania sa tam nachádza vždy veľmi veľa, hlavne v súčasnosti počas kovidového obdobia, keď bola a ešte stále je čiastočne situácia obmedzujúca.
Tradičné veľkonočné výlety na Moravu
Kráľovské mesto Znojmo.
Foto: Shutterstock
Tradičnými sa už stali naše niekoľkodňové veľkonočné výlety k našim bratom na Moravu. Manžel naloží “hárem“ troch dám do auta a už je potrebné len načúvať navigátora, kde bude naša cesta prvýkrát prerušená a čo by nás tam malo zaujať. Každá naša cesta musí byť vykonaná po inej trase, poväčšine mimo autostrád. Za daných podmienok, samozrejme,m po objednaní počasia, ktoré nás ešte nikdy nesklamalo, sme sa raz vybrali navštíviť región Znojemska.
Renesančný vodný mlyn
Renesančný vodný mlyn v obci Slup.
Foto: Technické muzeum v Brně
Naším prvým cieľom po prekročení hranice do Česka bol zrekonštruovaný renesančný vodný mlyn v obci Slup, ktorý patrí architektonicky medzi najpozoruhodnejšie objekty svojho druhu v krajine. V priestoroch mlyna je zaujímavá výstava vývoja mlynárstva od praveku až do 20. storočia. Keďže mlyn patrí pod správu Technického múzea v Brne, zakúpením vstupenky získate zľavu do ostatných expozícií daného múzea. Aj takýmto spôsobom u našich susedov podporujú turistický ruch či vzdelávanie v regióne.
Kráľovské Znojmo
Rieka Dyje, Gránické údolie a Znojmo.
V skorých poobedňajších hodinách sme dosiahli miesto nášho pobytu - kráľovské mesto Znojmo. Pohľady z nášho penziónu boli fascinujúce. Nad nami hrad, cesta k nemu viedla cez prudké stúpanie pomedzi mestské vinice, pod nami Dyje s úchvatnými meandrami a okolo Gránické údolie - lesopark so svojimi náučnými, historickými i turistickými trasami vedúcimi takmer z centra mesta.
Kraj jedného z vynálezcov bleskozvodu
Znojmo má jeden z najväčších podzemných systémov v Česku.
Verili by ste, že sme v druhom najväčšom meste Juhomoravského kraja? Obklopení zeleňou a mestom plným histórie žasnem a nemôžem sa dočkať, kam vyrazíme skôr. Teda hor sa objavovať pamiatky historického renesančného jadra mesta, ktoré bolo križovatkou dôležitých obchodných miest a povýšené na kráľovské mesto s mnohými privilégiami už v roku 1226 Přemyslom Otakarom I. Aj keď nadmorská výška mesta je len 290 m n. m., bolo to jedno z najlepšie opevnených miest medzi Prahou a Viedňou. V centre sa nachádza niekoľko kostolov, ako impozantný barokový kostol Sv. Mikuláša alebo románska Rotunda sv. Kataríny z polovice 11. storočia. Ak urobíte zopár krokov po schodoch Radničnej veže, uvidíte celé Znojmo ako na dlani. Protikladom k výhľadu z veže je Znojemské podzemie - jeden z najväčších podzemných systémov v Česku, meria až 27 km, má 4 poschodia a pochádza z prelomu 14. a 15. storočia. Na jeho návštevu sa určite objednajte vopred.
Aké by to bolo Znojemsko bez ochutnávky vín
Návštevou Louckého kláštora zabijete tri muchy jednou ranou.
Aké by to bolo bez ochutnávky vín vo vinárskom kraji? Navštívením premonštrátskeho Louckého kláštora zabijete tri muchy jednou ranou. Dozviete sa o pohnutej histórii tohto impozantného kláštora, navštívite jeho unikátne podzemie, kde si môžete dať aj archivovať svoju vlastnú kolekciu vín, a prehliadku ukončíte ochutnávkou vín Znojemska. Mimochodom, viete, že sa nachádzame v kraji jedného z vynálezcov bleskozvodu Prokopa Diviša (1698 - 1765)? Prokop Diviš zostrojil a vyskúšal svoj bleskozvod v tomto kláštore. Pamätník s replikou jeho „poveternostnej mašiny“ môžete vidieť v Přimeticiach v severnej časti Znojma. Autorom pamätníka je známy architekt mnohých brnenských budov Bohuslav Fuchs.
Legendárny vinohrad Šobes
Šobes - jeden z najlepšch a najstarších vinohradov v Európe.
Ak by ste už mali dosť kultúry a histórie, vydajte sa do Národného parku Podyjí. Navštíviť tu môžete jeden z najlepších a najstarších vinohradov v Európe - Šobes. Dostanete sa sem pešo aj na bicykloch, napríklad aj po unikátnom visiacom moste. Rovno na svahu môžete ochutnávať miestne vína a kochať sa pitoresknými vyhliadkami. A keďže pohybu v krásnom počasí nie je nikdy dosť, prekonali sme aj celkom pekné stúpanie na vyhliadku Králův stolec, ktorá sa nachádza nad Znojemskou priehradou.
Hrady a zámky Podyjí
Neďaleko Znojma sa týči aj tisícročný hrad Bítov, kde okrem iných zaujímavostí bola do r. 1945 jedna z najväčších súkromných zoologických záhrad majiteľa baróna Haasa. Cestou na Bítov sa nachádza reštaurácia, kde si prídu na svoje nielen vaše chuťové bunky, ale deti budú obdivovať obrovskú sochu Rumburaka a z rozhľadne dohliadnete na romantickú zrúcaninu hradu Cornštejn. Cestou spať do Znojma stihnete ešte návštevu prepychového zámku Vranov nad Dyjí.
Vínna pivnička plná plastických kresieb
Plastické kresby vo vínnej pivničke v Šatove.
A keďže každý náš výlet musí mať pre mojich spolucestujúcich pripravené aj nejaké špecifické prekvapenie, ani tentoraz to nemohlo byť inak. Navštívili sme vínnu pivničku v Šatove vyhĺbenú v pieskovcovom svahu, v ktorej však nikdy nebolo vyrobené ani uskladnené žiadne víno. Čo je však v nej jedinečné, sú plastické kresby ľudového umelca Maxmiliána Appeltauera, ktorý svoje dielo vytváral iba jednou rukou (o druhú prišiel počas vojny) pri svetle sviečok. Ak ste milovníkmi vojenských opevnení, v tejto obci nevynechajte ani návštevu pechotného zrubu. Pri kúpe vstupenky môžete využiť zľavu na základe navštívenej pamiatky mlyna v Slupe.
Hoci sme na Znojemsku pobudli niekoľko dní, nestihli sme spoznať všetky krásy a zaujímavosti, ktoré tento región ponúka. Určite sa sem znovu niekedy s radosťou vrátime. Už teraz mám poznačené na svojej nástenke nové miesta, ktoré na nás čakajú.
Hraj o Drive!
S Drive Magazínom sa vydáte za zážitkami do sveta aj na Slovensku. Prinášame vám príbehy z bežných výletov aj tých menej zvyčajných, od ľudí ako ste vy, aj my. Delíme sa o zážitky navzájom a prinášame cestovateľské spovede z rôznych kútov sveta a tým sa inšpirujeme navzájom.