Kúsok jari v zasneženej záhradke
Aj keď v tomto období si kvetinová záhrada užíva zimný spánok, ani teraz sa nemusíme vzdať farieb a vôní. Niektoré okrasné rastliny – aj navzdory prudkému chladu – kvitnú priamo uprostred zimy.

Jazmín nahokvetý
Vďaka záplave zlatožltých kvietkov jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum) prináša do záhrady svieže farby aj počas najpochmúrnejších dní. Tento nenáročný, približne meter vysoký ker pochádza zo severnej Číny, kde je chladná zima. V skutočnosti je to opadavý ker, ale napriek tomu sa javí vždyzelený pre husto rastúce sýtozelené vetvy, na ktorých sa v miernejších zimách už v decembri objavujú kvety. Môže sa pestovať nielen vysadený v záhrade, ale aj vo väčšej debni na balkóne. Jeho tenké, pružné vetvy môžete priviazať k opore, ale tiež ich môžete nechať voľne visieť.
Jazmín nahokvetý môžete pestovať takmer v každej pôde, oplatí sa vysadiť ho na slnečné alebo polotienisté stanovište, pretože v tieni prináša iba málo kvetov. V drsnej zime môžu už rozkvitnuté kvety zamrznúť, ale púčiky a rastlinu nepoškodia ani silné mrazy.
Zimovec včasný
Foto: Getty Images Hungary
Zimovec včasný (Chimonanthus praecox) pochádza tiež z Číny, a hoci jeho mrazuvzdornosť je „iba" -15 °C, na oplátku nie je len krásny, ale aj voňavý. Na Slovensku je to málo známa, zriedka pestovaná rastlina, stretneme sa s ňou iba v botanických záhradách a arborétach. Hoci tento atraktívny okrasný ker môžeme pestovať kdekoľvek v južnej časti krajiny, stojí za to ho vyskúšať vysadiť na chránené miesta aj v chladnejších regiónoch na južných svahoch alebo pred domami. Jeho žlté kvety s purpurovým stredom pripomínajúce zvončeky sú pôvabné a vyžarujú veľmi intenzívnu sladkú vôňu. Zvyčajne kvitne od konca januára do apríla, ale pri miernej zime sa prvé kvety objavujú okolo Vianoc.
V Číne je populárny čaj uvarený z voňavých kvetov zimovca, ale používajú ho aj na liečivé účely. Jeho cenné éterické oleje sú základnou surovinou kozmetiky a parfumov. Zasadený do priepustnej pôdy bohatej na živiny sa rýchlo rozvíja. Dá sa pestovať aj ako strom, ale v našom podnebí bude z neho len 2 – 3 metre vysoký ker.
Čemerica čierna
Vďaka svojim jasnozeleným listom a obrovským, snehovobielym kvetom vyčaruje čemerica čierna (Helleborus niger) v zasnežených záhradách náznak jari. Prívlastok „čierny" označuje farbu koreňa, pretože kvety pripomínajúce divoké ruže sú biele. Túto plne zimovzdornú, veľmi dlhovekú trvalku je možné vysadiť v ktorejkoľvek záhrade po celej krajine, ale dobre sa cíti aj v kvetináčoch na polotienistej terase. Ľudovo ju nazývajú aj ako zimná ruža – nie náhodou. Jej krásne, pôvabné kvety sa objavujú už začiatkom zimy. Kvitnutie rastlín pestovaných v kvetináčoch je možné dokonale načasovať tak, aby na Vianoce zakvitli v celej svojej nádhere. Zaujímavé je, že kvety majú najskôr snehovobielu farbu, potom po niekoľkých týždňoch sa mierne sfarbia do ružova a nakoniec zazelenia.
Čemerica čierna a vyšľachtené záhradnícke kultivary sú v podstate ľahko pestovateľné rastliny. Vyžadujú si iba priepustnú, mierne vápenatú pôdu, slnko v zime, v lete tieň, preto je vhodné vysadiť ich pod opadavé stromy.
Blízkym príbuzným čemerice čiernej je čemerica purpurová (Helleborus purpurascens), ktorá aj na Slovensku rastie divoko. Vyskytuje sa iba v severovýchodnej časti krajiny, ale v porovnaní s čemericou čiernou začína kvitnúť oveľa neskôr, až v marci.