Mesto, kde sa budete cítiť slobodne a kráľovsky
Hovorí sa, že je "najgotickejším" mestom na Slovensku. Bardejov je už 20 rokov zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Výsady slobodného kráľovského mesta mal už v roku 1376, no slobodne a kráľovsky sa môžete cítiť počas jeho návštevy aj vy.

Uplynulo už 20 rokov, odkedy sa mesto Bardejov zaradilo do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Počas prechádzok popri meštiackych domoch v jeho historickom centre a rozľahlom námestí sa budete cítiť slobodne a po návšteve miestnych kúpeľov kráľovsky.
História Bardejova
Foto: Getty Images Hungary
Trhová osada Bardouev sa spomína v takzvanom ipatijevskom letopise už z roku 1241. Záznam o tom, že na území terra Bardpha stál kláštor cistercitov, je starší dokonca ešte o šesť rokov. Po tatárskom vpáde sa začalo rodiť bohaté a prosperujúce stredoveké mesto. Rozvoj pod vplyvom nemeckých kolonistov urýchlili početné kráľovské výsady, no najvýznamnejšie bolo rozhodnutie kráľa Ľudovíta I. z roku 1376, na základe ktorého Bardejov povýšili na slobodné kráľovské mesto. Týmto sa stalo akýmsi ostrovčekom demokracie v Uhorsku, keďže nebolo podriadené župným orgánom stolice, malo vlastnú samosprávu a zákonodárnu moc.
Gotické Radničné námestie
Foto: 123rf
Najvzácnejšou časťou mesta je obdĺžnikové Radničné námestie, súvisle obstavané radom meštianskych domov. Viete, ktorá stavba bola prvou renesančnou stavbou na Slovensku? Pozrite sa do stredu tohto námestia. Budova bývalej mestskej radnice vyniká v otvorenom priestore a dnes v nej nájdete múzeum. S trochou predstavivosti sa preneste v čase do 15. storočia, keď sa tu konávali až 16-dňové jarmoky. Ucelený rad 46 meštianskych domov ohraničuje tri strany námestia. Každý z domov mal na prízemí obchodnú a na poschodí obytnú funkciu, kým v zadnom trakte bolo ich hospodárske zázemie. Sledovať túto zástavbu je exkurziou do slohových období – od gotiky cez renesanciu a barok sa dostanete až k secesii.
Najkompletnejšie stredoveké opevnenie
Foto: Getty Images Hungary
Keď sa prosperujúca kráľovská dedina menila na mesto, dostala aj privilégium opevniť sa hradbami a baštami. Účinnosť hlavného ochranného múru bola zvýšená vybudovaním vodných priekop a nákladné práce na opevnení mesta ukončila výstavba bášt. Do dnešných čias sa v pôvodnom profile zachovala len východná a juhozápadná priekopa, kým mestské brány zanikli. Počas fungujúceho opevnenia mesta bolo zaujímavosťou, že z troch brán bola z obranných dôvodov vždy otvorená len jedna a to každý deň iná. Opevnenie však zostalo zachované. Okruh popri najkompletnejšom stredovekom mestskom opevnení Slovenska vás povedie okolo deviatich zachovaných bášt. Zakončiť ho môžete pri spievajúcej fontáne, ktorá vás privedie k dominante námestia, Bazilike svätého Egídia.
Bazilika s výhľadom
Bardejov má svoje čaro aj počas noci.
Foto: 123rf
Pokiaľ si chcete užiť Bardejov z výšky, nezabudnite na dominantu mesta – Baziliku sv. Egídia stojacu na severnej strane námestia. Pôvodný kostol, ktorý vyrástol na mieste bývalého kláštorného komplexu cisterciánov, rástol od 15. storočia do dnešnej podoby veľkolepej gotickej baziliky s tromi loďami. Niektoré krídlové oltáre sa považujú za vrcholné európske rezbárske práce. Na opačnom konci námestia nájdete ďalšiu fotogenickú pamiatku – františkánsky kláštor s kostolom. Bardejov ponúka ešte oveľa viac: židovské suburbium a pamätník holokaustu, spievajúcu fontánu, uličku Johna Lennona... jednoducho ideálne miesto na víkendový výlet.
Od apartmánu Sisi po hlavu na kláte
Mesto je známe nielen vďaka UNESCU, ale aj svojim kúpeľom. Nachádzajú sa asi 6 km severne od mesta v nádhernej prírode Ondavskej vrchoviny. Liečebné procedúry tu podporujú prírodné minerálne vody. Vyvierajú na malom území z desiatich prameňov a liečia desiatky indikácií. Tie ocenila aj cisárovná Alžbeta, známa ako Sisi, ktorá si do známych uhorských kúpeľov prišla oddýchnuť v roku 1895. Dnes je v ponuke aj bývanie v jej luxusnom apartmáne, kde sa budete cítiť skutočne kráľovsky. Okolie kúpeľov spája nádhernú kúpeľnú architektúru s čistou pokojnou prírodou a množstvom chodníkov na pešie aj cyklistické výlety.
Ak svoj pobyt zakončíte opäť na námestí, na pamiatku sa nezabudnite zastaviť u kata. Táto nová socha sa stala hitom u turistov a z Bardejova tak vo fotoalbume nesmie chýbať ani fotka s hlavou na kláte.