Svetové múzeá z obývačky
Uplynulý rok neprial ani milovníkom kultúry a umenia. Skôr ako sa rozbehne kolotoč akcií, vyberte si z pestrej ponuky online výstav.

V čase zúriacej epidémie možno uvidíte viac svetového umenia, než kedykoľvek predtým. Ponuka online prehliadok siaha od Káhiry po Liptovský Mikuláš a Petrohrad. Ak chcete ešte viac umenia vo virtuálnom svete, tu je niekoľko ďalších typov, kam si môžete klikaním „vyraziť":
Louvre – klasici na obrazovkeParíž, Francúzsko
Foto: unsplash
Paríž je hlavným mestom romantiky, kam treba vyraziť aspoň raz za život. Pozrieť si mesto z Eiffelovej veže, poprechádzať sa na nábreží Seiny, pochutnať si na makrónkach v niektorej z malebných kaviarní vo štvrti Montmartre a popritom pozorovať pôžitkársky život Parížanov. Povinnou zastávkou je aj svetoznámy Louvre – múzeum na brehu Seiny je najväčším výstavným priestorom hlavného mesta Francúzska už od roku 1793. Vo výstavných sieňach galérie sú okrem európskeho výtvarného umenia aj exponáty reprezentujúce staroveký Egypt, Grécko a Rím, islamskú kultúru, Orient či etruskú kultúru. Domovský web múzea ponúka viacero virtuálnych prehliadok vrátane Petite Galerie v centrálnej časti budovy, kde sú vystavené diela Rembrandta, Delacroixa alebo Tintoretta. Môžete nahliadnuť do starovekého Egypta, premýšľať nad vzájomným vzťahom umenia a politiky alebo sa venovať rozmanitým zobrazeniam tanca.
História Bratislavy
Kultúrnych zážitkov sa nemusíte zriecť ani v prípade domácich múzeí a galérií vrátane viacerých expozícií dvoch kľúčových kultúrnych inštitúcií – Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného múzea. Za pozornosť však stoja aj virtuálne prehliadky Múzea mesta Bratislavy, pod ktoré spadá 11 tematických múzeí. V Múzeu dejín mesta nahliadnete do histórie hlavného mesta. V Múzeu vinohradníctva so sídlom v Apponyiho paláci zas zistíte, že vinárstvo zohrávalo dôležitú úlohu v živote regiónu od staroveku až do 20. storočia.
Múzeum hodín v rokokovom dome u Dobrého pastiera zas dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Súčasťou online prehliadky je výstava najrôznejších stolových a nástenných hodín, budíkov a vreckových hodiniek prevažne z dielne bratislavských majstrov.
Národné prírodovedné múzeum Smithsonian – pri nohách slona Washington, Spojené Štáty Americké
Foto: unsplash
Povinnou zastávkou počas návštevy hlavného mesta Spojených štátov sú tunajšie múzeá a galérie. Pri legendárnom washingtonskom parku National Mall s ikonickými pamätníkmi sa nachádzajú aj najslávnejšie ustanovizne sveta, vrátane komplexu múzeí spadajúcich pod Smithsonian Institue, kde je vstup zdarma. Kým vám situácia dovolí vycestovať a poprechádzať sa popri Lincolnovom pamätníku či budove Capitolu alebo si pozrieť inšpiratívne výstavy v komplexe múzeí Smithsonian Institue, vydajte sa na prehliadku svojho druhu najnavštevovanejšieho múzea na svete – Národného prírodovedného múzea – online. Inštitúciu založili v roku 1910 a v jeho zbierkach nájdete zhruba 145 miliónov exponátov. V ikonickej vstupnej hale si môžete virtuálne pozrieť aj symbol múzea – slona afrického, prezývaného aj Fényköviho slon. Inštitútu ho totiž v roku 1955 venoval darca maďarského pôvodu Josef F. Fénykövi.
Science Museum – domov vedy Londýn, Veľká Británia
Foto: 123rf
Londýn tiež patrí medzi svetové metropoly, ktorých turistické atrakcie vysúkame z rukáva, aj keď sme v hlavnom meste Veľkej Británie ešte neboli. Okružná cesta mestom červenými poschodovými autobusmi, pôsobivý výhľad na Temžu z kabínky London Eye, prehliadka paláca a pevnosti jej veličenstva – Toweru, či pohľad na rieku z ikonického londýnskeho mosta Tower Bridge sú notoricky známe zastávky. Britská metropola však ponúka aj množstvo výstav, či už ide o moderné alebo klasické umenie. Viacero múzeí sa venuje aj bohatej histórii Spojeného kráľovstva. Tentokrát vám však k popoludňajšiemu čaju odporúčame virtuálnu prehliadku najnavštevovanejšieho múzea mesta, ktoré zaujme nielen milovníkov vedy – Science Museum, založeného v roku 1857. Základný kameň múzea položila ešte kráľovná Viktória a spočiatku bolo súčasťou komplexu Victoria and Albert Museum. Od roku 1909 však funguje ako samostatná inštitúcia. Keďže pre pandémiu koronavírusu je múzeum zatvorené, do priestorov v South Kensington môžete zavítať prostredníctvom Google Street View a prezrieť si úspešnú výstavu z roku 2016 Kozmonauti – začiatky kozmického veku.
Museo Nacional Thyssen-Bornemisza – zlatý trojuholník umenia Madrid, Španielsko
Foto: 123rf
Predstava, ako si na slnečnej terase španielskej metropoly vychutnávate churros je určite veľkým lákadlom. Kým to však bude možné, nedajte si ujsť virtuálnu prehliadku jedného z najväčších múzeí v Madride. Popri Prade a Kultúrnom centre kráľovnej Žofie je práve Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, známe aj ako Thyssen, treťou inštitúciou z tzv. zlatého trojuholníka umenia. Výstava v klasicistickom paláci Villahermosa približuje návštevníkom európske umenie 14. až 20. storočia. Medzi exponátmi však nájdete aj vybrané diela amerických umelcov. V rámci virtuálnej prechádzky sú sprístupnené dočasné aj stále expozície múzea. Vďaka virtuálnym okuliarom sa môžete cítiť, akoby ste skutočne prechádzali Madridom. V ponuke sú viaceré tematické online okruhy: na vlastné oči môžete vidieť diela Rembrandta, Dalího, impresionistov či predstaviteľov surrealizmu. Pri niektorých expozíciách je k dispozícii aj audio guide – audio sprievodca, čo ešte viac umocní divácky zážitok.
Kórejské národné múzeum moderného a súčasného umenia – novoty z východu Soul, Kórejská Republika
Ak vás zaujíma spojenie umenia a moderných technológií, vydajte sa na virtuálnu prehliadku Kórejského národného múzea moderného a súčasného umenia v Soule. Dostanete sa tam cez stránku Google Arts and Culture. Múzeum založené v roku 1969 sa zameriava najmä na umenie nových médií, a to prostredníctvom tvorby domácich a zahraničných umelcov. Nie je pritom vylúčené, že po virtuálnej prehliadke múzea dostanete chuť aj na návštevu Soulu, kde sa organicky spájajú tradície so súčasným umením a architektúrou.