7 európskych túr dlhých stovky kilometrov
Zvládnuť ťažkú túru je zadosťučinením pre telo aj dušu. Ak ste zvládli už viac turistických chodníkov a láka vás dlhšie dobrodružstvo, nechajte sa inšpirovať niekoľkodňovými túrami, ktoré preveria vašu vytrvalosť a podľa zážitkov účastníkov úplne vyčistia myseľ. Tu je sedem tipov na túry, ktoré križujú celé krajiny.

Cesta hrdinov SNP
S dĺžkou 770 km je to najdlhšia pešia trasa na Slovensku. Trasa vedie od Duklianskeho priesmyku na Devín a zaberie približne mesiac. Svoje pomenovanie nesie od roku 1956. Je súčasťou európskej trasy E8 a je značená červeným turistickým chodníkom. Kopíruje významné miesta Slovenského národného povstania naprieč celou krajinou.
Kéktúra
Nájdeme ju u našich južných susedov tiež pod názvami Országos Kéktúra, OKT alebo medzinárodne – National Blue Trail. Je súčasťou európskej trasy E4. Začína sa v obci Hollóháza neďaleko Čane na slovensko-maďarskej hranici a končí sa o 1 168 km ďalej na hranici Maďarska s Rakúskom. Po ceste spoznáte Maďarsko do detailov - množstvo hradov, pevností, vyhliadkové veže, panorámu Budapešti či jazero Balaton.
Kom-Emine
Najdlhšia európska cesta nepretržite sa tiahnuca pohorím je v Bulharsku. Kom-Emine vám zaberie mesiac času a po viac než 700-kilometrovej ceste nájdete aj 30 horských útulní, kde môžete zložiť hlavu. Po ceste prekonáte aj vrch Botev s výškou 2 376 m n. m., čo je najvyšší vrch Starej planiny.
Tour de Mont Blanc
Asi najpopulárnejšou trasou Európy je Tour de Mont Blanc. Trasa vedie 180 kilometrov okolo najvyššieho vrchu Európy a zaberie vám približne 11 dní. Dajte si pozor na voľné kempovanie, ktoré vo Francúzsku nie je dovolené. A hoci sú po ceste mnohé chaty vybavené aj sprchami a teplým jedlom, ich obsadenosť býva vysoká, a tak si rezervujte ubytovanie dostatočne zavčasu.
El Camino de Santiago
Trasa pútnikov do Santiago de Compostela je známa tiež ako Cesta svätého Jakuba. Jej cieľ je katedrála v Santiagu, v španielskej Galícii, kde sú uložené relikvie tohto Kristovho učeníka. Hoci je trás niekoľko, najznámejšia je tá francúzska, začínajúca sa na severnej hranici Španielska vo francúzskom meste Saint-Jean-Pied-de-Port a vedie cez Pamplonu a Leon až do Santiaga. Značenie cesty si nemôžete pomýliť. Hľadajte znak hrebenatky, ktorá je symbolom tejto 800 kilometrov dlhej púte.
Pembrokeshire Coastal Path
Aj na Britských ostrovoch nájdete množstvo miest, kde si môžete vyraziť na dlhé putovanie „po vlastných". Okrem English Coast Path – pobrežného putovania po Britských ostrovoch, je tu aj 300-kilometrové dobrodružstvo vo Walese. Volá sa Pobrežná cesta Pembrokeshire a vedie rovnomenným národným parkom, ktorý je jediný pobrežný národný park v Británii. Objavíte 59 pláží, 14 prístavov a prírodu, akú by ste tu ani nečakali. Hoci kempovanie ani tu nie je dostupné kdekoľvek, máte k dispozícii množstvo hostelov, penziónov a miestnych útulných krčmičiek.
Norkalottruta
Ak vás skôr láka Škandinávia, zažiť ju môžete na 800 km dlhej trase Nordkalottruta. Volajú ju aj Arktický chodník, pretože po celý čas vedie severne od polárneho kruhu. Medzinárodné hranice Nórska, Švédska a nakrátko aj Fínska prekročíte celkom 15-krát, vinúc sa nádhernou severskou prírodou. Výhodou týchto krajín je, že kempovanie je tu možné kdekoľvek a po ceste nájdete množstvo útulní a chát. Toto dobrodružstvo je lákavé tak v lete, ako aj v zime, keď je možné celú trasu prekonať aj na bežkách.