Meď, striebro, zlato – najkrajšie banské mestá na Slovensku
Slovensko vďačí za svoju turistickú príťažlivosť nielen podmanivej krajine a malebnosti rozmanitej prírody, ale aj presláveným banským mestám, ktoré dýchajú históriou a pýšia sa gotickými, renesančnými a barokovými stavbami.

Krása a bohatstvo našich banských miest boli vždy legendárne, ale tri z nich získali výnimočnú povesť. Vďaka vysokokvalitným drahým kovom z ich baní boli mená Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a Kremnice známe v celej Európe už od stredoveku a dodnes sú obľúbenými turistickými destináciami.
Banská Bystrica
Banská Bystrica ležiaca na úpätí Kremnických vrchov bola jedným z najdôležitejších banských miest Uhorska – dnes je centrom stredného Slovenska. Mesto založili nemeckí baníci a už v roku 1255 dostalo hodnosť slobodného kráľovského mesta od kráľa Bela IV. Značná časť tu vyťaženej medi sa predala do zahraničia, a tak získané peniaze priniesli mestu rozprávkové bohatstvo. Z tohto obdobia, žiaľ, neostalo veľa pamiatok, pretože Banská Bystrica bola v roku 1500 a ešte niekoľkokrát neskôr zničená požiarom. Po požiari bolo mesto prestavané v barokovom a renesančnom štýle a súčasný obraz krásneho starého mesta je tiež definovaný týmito dvoma slohmi.
Dominantou starého mesta je hrad, kde strážili poklady prevezené z kráľovskej pokladnice a baní. Zo Strážnej veže, ktorá je súčasťou mestskej väznice, sa otvára úchvatný pohľad na hlavné námestie. Tu sa nachádza slávny Thurzov dom – bývalé sídlo Uhorskej mediarskej obchodnej spoločnosti –, ktorý je dnes múzeom.
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica má jedinečnú polohu obklopenú horami. Nachádza sa na Zozname svetového dedičstva UNESCO a je najkrajším banským mestom stredného Slovenska. Vďaka svojim útulným námestiam, kľukatým uličkám a honosným historickým budovám láka po celý rok veľa turistov. Medzi najdôležitejšie kultúrne pamiatky patria Kalvária a Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej, ktorý sa nachádza vedľa radnice.
So založením mesta je spojených niekoľko legiend, z ktorých najznámejšia je o pastierovi menom Sebenitz, ktorý našiel vďaka dvom jaštericiam nálezisko striebra a zlata na úpätí Starej hory. Mesto prekvitalo od 14. do 18. storočia, boli tu najdôležitejšie bane na striebro a zlato stredovekého Uhorska. Na svete prvýkrát (v roku 1627) v Banskej Štiavnici použili na ťažbu drahých kovov pušný prach.
Mária Terézia tu založila Banícku akadémiu (Bergakademie), prvú školu banských dôstojníkov v Európe, ktorá bola v tom čase jedinou vysokou technickou školou na svete. V Banskej Štiavnici vznikla slávna banícka hymna, ktorá bola rozšírená medzi baníkmi niekdajšieho Uhorska.
Kremnica
V stredoveku bola Kremnica nielen banským mestom, ale aj slávnou mincovňou. Mincovňa založená pred 700 rokmi funguje dodnes, dnes tu vyrábajú slovenské euromince. Mesto založili v 12. storočí nemeckí osadníci zo Sliezska a Durínska. Rozkvet ťažby zlata bol v 14 – 15. storočí.
V roku 1328 kráľ Karol Róbert z Anjou udelil mestu privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta a založil tu kráľovskú mincovňu. Od roku 1335 sa tu razil kremnický zlatý forint, ktorý bol veľmi hodnotný v celej Európe a považoval sa za pevnú menu.
Symbolom mesta je hradný Kostol svätej Kataríny, ktorý bol postavený v roku 1465. Vedľa kostola v hodinovej veži je najstarší a najväčší zvon mesta. Prechádzka v pôvabnom starom meste je zážitkom sama osebe, ale ak zatúžite vidieť viac, nezabudnite navštíviť Múzeum mincí a medailí.