Základné pravidlá na bežkárskych tratiach
Pandémia priniesla zmenu správania v mnohých smeroch našich životov. Zmenila aj typy športov, ktoré vykonávame. Jeden z tých, ktoré najviac získali na popularite, je bežkovanie. A hoci sa ľudia už vrátili aj na lyžiarske svahy, v bežeckých zimných stopách nachádzame stále viac ľudí. Aj preto je dobré si zopakovať, aké pravidlá „bežkovacej“ premávky platia na tratiach.

Takmer vymiznutý šport, ktorý koronavírus postavil na nohy. To je bežkovanie. Pri dlhých zimných mesiacoch, kedy boli dovolené len individuálne športy v prírode, sa k bežeckému lyžovaniu vrátilo, či ho začalo vykonávať veľa ľudí. S tým prichádzajú aj plnšie bežecké trasy a tak je dobré si zopakovať základné pravidlá bežkovania v stopách.
Pohyb v pravej stope
Foto: Shutterstock
Pri upravenej trati sa bežkuje vpravo. Strednú časť, určenú korčuliarskej technike, nenarušujeme klasickou technikou – s výnimkou predbiehania. Predbiehajúci musí vždy zvoliť stopu tak, aby neohrozil predbiehaného. Myslieť je potrebné aj na palice za sebou a tak sa zaraďte pred pomalšieho bežkára radšej o niečo viac vpredu.
Z kopca máte prednosť
Ak sa v jednej stope stretnú dvaja proti sebe idúci bežkári, prednosť má ten, ktorý ide z kopca. Je to dané tým, že v stope sa ťažko brzdí a ten čo ide hore kopcom má zvyčajne menšiu rýchlosť. Preto ak ste bežkár idúci do kopca, uvoľnite stopu. Pri predbiehaní aj míňaní si myslite aj na palice, ktoré podržte pri tele, aby ste nimi nikomu neublížili.
Ak zastavíte, vystúpte z trate
Pochopiteľne si občas potrebujete oddýchnuť. Nezostávajte však vtedy v stope a vykročte z nej tak, aby ostatní mohli plynule pokračovať. To platí, ak aj náhodou spadnete. Pokiaľ nemáte okrem ega nič zranené, uvoľnite stopu čím skôr, aby ste predišli ďalšej kolízii. Aj pri zraneniach na bežkárskej trase je k záchrane privolávaná horská služba na telefónnom čísle 18 300. Zavolajte ju však iba ak ste mimo dosahu cesty, kam by mohla prísť bežná sanitka. Nebudete tak blokovať horských záchranárov, ktorí budú možno práve potrební pri závažnejšom zásahu niekde v horách. Ak náhodou niekto stojaci blokuje vašu cestu, zakričte „stopa!“, čím dáte jasne najavo, že potrebujete stopu uvoľniť.
Na cestách a cyklochodníkoch
Kým peší chodci sú na bežkárskych tratiach nevítaní pre ničenie stopy, bežkári majú, na rozdiel od peších, vstup na cyklochodníky povolený. Na cestách a cyklochodníkoch ste na bežkách považovaní za chodcov v premávke – podľa toho sa aj správajte. Hoci je možná koexistencia s chodcami, nemôžete ich ako bežkár ohrozovať a musíte prispôsobiť rýchlosť vždy tak, aby ste za každých okolností bezpečne zabrzdili a palicami nikomu neublížili. Ak sa stane situácia, že musíte ísť po ceste – platí, že máte ísť po ľavej strane, ako chodci. To sa zvyčajne deje na odľahlých cestách s utlačeným snehom, preto dbajte na to, aby ste vždy boli, podobne ako cyklisti, dobre a viditeľne oblečení a mali na sebe reflexné prvky. Pri strete s vozidlom radšej na chvíľu povoľte z tempa a držte sa na úplnom kraji. Žiadne sekundy nestoja za prípadné zranenie.
Potom už len stačí si užívať jeden z najzdravších športov, ktorý na čerstvom vzduchu komplexne precvičí celé telo a stojí vás len investíciu do výstroje. Nezabúdajte však, že mnohé bežkárske trate budujú miestni dobrovoľníci a na parkovisku je často kasička, kde je dobrovoľný príspevok, okolo dvoch eur, ktoré umožňujú, aby ste mali peknú, upravenú stopu pred sebou.
A keď pôjdete vyhladnutí z bežiek, nezabudnite sa zastaviť zajesť zimu vo Fresh Corneroch na slovnaftkách. Hot dog s poriadnym mäsovým párkom, treska v žemli, sladký donut, kvalitná káva či hrejivý čaj vám isto dobre padnú, ešte kým si doma dáte horúcu sprchu.