Príbeh veľkonočného vajíčka
Najobľúbenejším a najmilším darčekom na Veľkú noc je nepochybne vajíčko, ktoré je tiež symbolom sviatku. Môže byť maľované, gravírované, háčkované, lepené, ale môže byť vyrobené tiež z čipky alebo z iných materiálov. Samozrejme, pre deti je to čokoládové vajíčko najzaujímavejšie, ktoré prinesie zajačik. Čo má zajac spoločné s vajíčkom?

Už aj v dávnych pohanských kultúrach bolo vajíčko symbolom znovuzrodeného života a plodnosti, zatiaľ čo v súvislosti s kresťanskou Veľkou nocou primárne symbolizuje zmŕtvychvstanie. Kresťanskí vierozvestcovia si veľmi rýchlo uvedomili, že môžu novú vieru rozširovať oveľa efektívnejšie prenášaním určitých sviatkov z pohanských náboženstiev založených na úcte k prírode v nejakej podobe na sviatky kresťanstva.
Čo bolo skôr: zajac alebo vajce?
Foto: Getty Images Hungary
V keltskej a neskôr v starogermánskej viere bola bohyňou jari a lesov Ostara – z jej mena je odvodený súčasný názov Veľkej noci v nemčine (Ostern) a angličtine (Easter). Oslavovala sa v čase jarnej rovnodennosti, keď sa príroda už prebudila zo zimného spánku. Legenda hovorí, že Ostara našla počas prechádzky v lese zraneného holuba a iba tak ho mohla zachrániť, že ho premenila na neokrídlené zviera – v tomto prípade na zajaca. Holub premenený na zajaca z vďaky začal znášať farebné vajíčka.
Podľa iného príbehu sa svetová popularita zajaca kladúceho vajcia začala omylom – tiež v germánskej jazykovej oblasti. Približne v rovnakom čase ako Veľká noc sa oslavuje židovský sviatok pesach. V stredovekom Nemecku bolo zvykom, že sa Židia navzájom obdarovávali akýmsi druhom bažanta, jariabkom a jeho vajcami. Jariabok je v nemčine Haselhuhn, v kratšej bežnej jazykovej podobe Hasel, čo znie takmer rovnako ako Hase, čo zase znamená zajac. Takže vznik zajačieho vajíčka by závisel od jednej spoluhlásky. Postava veľkonočného zajačika, ktorý nosí vajcia a ukrýva ich v záhrade, je dnes rozšírená po celom svete, no vo Francúzsku a Belgicku stále existuje tradícia, že vajcia zhadzujú veľkonočné zvony (cloches de Pâques).
Odkazy na vaječných škrupinách
Zdobenie škrupiny vajíčka, ktoré symbolizuje život a plodnosť, je oveľa staršou tradíciou, ako by sme si mohli myslieť. V Afrike sa našlo viac ako 60-tisíc rokov staré pštrosie vajce so vzormi, ktoré boli vryté do škrupiny, ale zdobené zlaté a strieborné vajcia vyrobené pred viac ako 5 000 rokmi sa našli aj v mezopotámskych, staroegyptských a krétskych hrobkách. Prví kresťania maľovali vajcia červenou farbou na pamiatku Ježišovho ukrižovania a zázračného vzkriesenia. Zdobené vajíčka sa rozšírili neskôr, ktorých vzory zohrávali dôležitú úlohu: motívy „napísané" na vajciach odovzdávali šibačovi odkaz dievčaťa maľujúceho vajíčka.
Sladká Veľká noc
Foto: 123rf
Dnes je Veľká noc nepredstaviteľná bez čokoládových vajíčok – na veľkú radosť detí. Prvé čokoládové vajce bolo vyrobené v roku 1873 v cukrárskej manufaktúre Cadbury v Anglicku, kde sa z horkej čokolády formovali plné vajcia. S rozvojom cukrárenských technológií sa potom na trhu objavili ľahké, duté vajcia, do ktorých bolo možné ukryť malé prekvapenia alebo naplniť ich rôznymi krémami a likérmi. Čokoládové vajcia sa rýchlo stali obľúbenými, pretože sa ľahko skladovali, dlho si zachovali svoju kvalitu a svojimi lesklými, farebnými obalmi mohli konkurovať aj zdobeným vajíčkam.