Dunajské potulky, časť 3.: Srbsko a Rumunsko
Najromantickejšiu, aj najdivokejšiu časť Dunaja u nás pozná len málokto. To preto, že musíte vycestovať do posledných dvoch krajín jeho celoeurópskeho toku – Srbska a Rumunska. Vycestovať sem sa však oplatí. Od romantických železných vrát v Srbsku po divokú deltu Dunaja to objavíte územia ako nikde inde v Európe.

Dunaj prameniaci v Nemecku prešiel po nemecky hovoriacich krajináchnašou domovinou a po prechode Maďarskom sa ocitne pred tiesňavami Srbska, kým sa rozleje do širokej a pestrej delty pri Čiernom Mori.
SRBSKO: ROMANTICKÉ ŽELEZNÉ VRÁTA
Železné vráta v Národnom parku Džerdap v Srbsku.
Foto: Pixabay
Pohľad na pobrežné atrakcie je často najkrajší z rieky, preto sú populárne rôzne vyhliadkové plavby po Dunaji. Vybrať si môžete menšie jachty aj veľké výletné lode. Vyhliadkové plavby ponúkajú v každom väčšom meste na Dunaji, pričom loďou sa dostanete z Belehradu až do Regensburgu.
Medzi najobľúbenejšie viacdňové plavby patrí úsek medzi Budapešťou a Passau. Ak túžite po skutočnej romantike, ideálna je plavba cez úžinu Železné vráta, ktoré sú zároveň hranicou medzi Srbskom a Rumunskom. V skutočnosti nejde o jednu tiesňavu, ale o systém roklín. Rieka miestami tečie medzi bralami vysokými až 800 metrov, kým definitívne opustí karpatský región.
V Srbsku sa môžete plaviť cez Národný park Džerdap s nástupom v Belehrade. Počas cesty vás čaká mnoho ďalších atrakcií, napríklad prechádzka v okolí pevnosti Golubac, kde by sa mohli odohrávať hoci aj fantasy filmy. Možno najkrajšou oblasťou je okolie úžiny Veľká Kazaň, kde sa tok Dunaja zužuje na 150 metrov, jeho hĺbka však presahuje 90 metrov. Plaviť sa môžete nielen na srbskej, ale i rumunskej strane.
Jednou z najväčších tunajších atrakcií je 55 metrov vysoký portrét dáckeho kráľa Decebala, vytesaný do skaly. Dokončili ho v roku 2004, vznikol podľa vzoru súsošia Mount Rushmore v Spojených štátoch. Oveľa starší je pamätník Tabula Traiana, ktorý vztýčili zhruba pred 2000 rokmi za čias rímskeho cisára Traiana.
RUMUNSKO: ZÁZRAČNÁ VODNÁ KRAJINA
Delta Dunaja v Rumunsku prekypuje biodiverzitou. Okrem iného tu radi hniezdia početné kŕdle pelikánov.
Foto: 123rf
Dunaj sa v delte rozvetvuje na tri hlavné ramená: Kilijské, Sulinské a Svätojurajské, ktoré ústia do Čierneho mora. Oblasť delty tvoria ďalšie početné ramená, kanály, mŕtve ramená či piesočné duny. Tunajší vodný svet je bohatý na ryby, divú zver i vtáctvo. Prírodná biosférická rezervácia delty Dunaja sa rozprestiera na 580 hektároch a je domovom tisícov druhov rastlín a živočíchov. Od roku 1991 je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Len vtákov tu žije 320 rôznych druhov, milióny operencov z iných kontinentov tu znášajú vajíčka a vychovávajú mláďatá. Hoci je delta ťažko prístupná, ústie Dunaja je obľúbenou destináciou nielen pre ornitológov, biológov a rybárov, ale aj pre turistov – môžu si vybrať z množstva špeciálnych programov, pričom domáci kladú čoraz väčší dôraz aj na ochranu životného prostredia.
Namiesto motorových člnov, ktoré rušia živočíchy i miestnych obyvateľov, ponúka Centrum ekoturizmu Rowmania, podporované spoločnosťou MOL Rumunsko, špeciálne plavidlá, takzvané kanotky. Špeciálne člny navrhol bývalý štvornásobný olympijský víťaz, kanoista Ivan Patzaichin. Turisti na nich môžu vyraziť na jedno- či viacdňové výlety po Sulinskom ramene, aby sa zoznámili nielen s tunajšou flórou a faunou, ale aj s tradičnými gastronomickými špecialitami.