Ako z rozprávky: hrad Mont Saint-Michel
Keď sa prvýkrát pozriete na hrad Mont Saint Michel, poviete si: toto som už niekde videl. A pravdepodobne to tak je – ak ste počas pandémie koronavírusu strávili viac času pred televízorom. Malebný prílivový hrad na francúzskom pobreží Normandie inšpiroval aj tvorcov rozprávok od Disneyho či producentov Pána prsteňov.

Filmári pre svoju inšpiráciu hľadajú miesta po celom svete. Počas lockdownu ste možno siahli s deťmi aj po rozprávke Na vlásku alebo si zaspomínali na sériu filmov Pána prsteňov. Tieto dve nesúvisiace snímky majú pritom jedno spoločné: hrad Mont Saint Michel v Normandii.
Najnavštevovanejší po Paríži
Ikonický hrad na západnom pobreží Francúzska leží štyri hodiny jazdy od hlavného mesta. Turisticky je to druhé najnavštevovanejšie miesto krajiny po Paríži. Bol vybudovaný medzi 11. a 16. storočím. Legenda hovorí, že biskup Aubert nepočúval zjavenie archanjela Michaela, ktorý ho poveril postavením kaplnky na malom ostrove pri pobreží, a tak mu archanjel vypálil do lebky dieru. Z tohto krutého začiatku a následného uposlúchnutia vznikol dnes majestátny hrad a jeho okolie. Hoci tu dnes žije len 50 obyvateľov, ročne toto fotogenické miesto navštívia až 3 milióny ľudí.
Nikdy nedobytý hrad a pútnické miesto
Foto: Unsplash / Gautier Salles
Fakt, že je Mont Saint Michel zaradený do svetového dedičstva UNESCO a že je pútnickým miestom, výrazne napomáhajú jeho popularite. Hoci skalnatý ostrov má len 900-metrový obvod, týči sa do výšky 92 metrov a vďaka absolútnej rovine navôkol je o to impozantnejší. Napriek veľkým snahám anglických vojsk počas storočnej vojny nebolo opevnenie, aj napriek 30-ročnému obliehaniu, nikdy dobyté. To inšpirovalo aj Johanku z Arku a dodnes je pre Francúzov symbolom ich odolnosti.
Väzenie s ľuďmi „ako škrečkami“
Za čias Ľudovíta XIV. nebol hrad honosným sídlom, ale väzením. Nachádzalo sa tu až 14 000 väzňov. Zaujímavosťou je, že pre jeho výšku bolo potrebné zásoby vytiahnuť z hladiny mora. Na to slúžili obrovské kolesá, ktoré pripomínajú zväčšeniny tých, ktoré majú škrečkovia vo svojich domácich klietkach. Princíp však bol rovnaký – do kolesa musel vstúpiť väzeň, ktorý dodával pohyb kolesu, vyťahujúc tak potrebné zásoby.
Zradné piesky aj príliv
Foto: Pixabay
Na to, aby ste mohli hrad Mont Saint Michel navštíviť, musíte prejsť približne kilometer dlhý chodník z pobrežia. Hoci je hrad ostrovom, je v tomto mieste Normandie veľký odliv, keď hladina klesne až o 15 metrov. K hradu sa tak dá dostať suchou nohou. No nenechajte sa pomýliť. Miestne piesky sú zradné, a tak nie je povolené ísť ľubovoľne, len so sprievodcom. Od roku 2014 je k hradu postavený aj chodník. Okrem toho sa more, ktoré ustúpi až o 15 kilometrov, vracia rýchlosťou cválajúceho koňa, a tak pred jeho nástupom neuniknete tak ľahko. S miestnymi sprievodcami, znalými miestnych pomerov, sa však nemusíte ničoho obávať.
Predsolené ovce
Foto: Getty Images Hungary
Keďže tunajšiu pôdu pravidelne zaplavuje morská voda, tráva dostáva pravidelnú zásobu slanosti. Miestne ovce trávu spasú a vďaka tomu vznikla gastronomická špecialita - agneau de pré-salé. Voľne sa to dá preložiť ako presolená jahňacina. Tunajšie takzvané slané lúky „predsolia" jahňacie mäso oviec, ktoré potom má špecifickú chuť.
Kráľovstvo Corony aj Gondoru
V Disneyho rozprávke Na vlásku je princezná Rapunzel unesená pre svoje vlasy matkou Gothel z kráľovstva – Corona. Nie, skutočne nejde o žart nevhodný do dnešnej doby. Tvorcovia tak nazvali kráľovstvo, ktorého hlavné mesto je inšpirované hradom Mont Saint Michel a do ktorého sa princezná v šťastnom závere rozprávky vráti. Názov však nemá nič spoločné s koronavírusom. Corona znamená v španielčine aj taliančine „koruna". A keďže tento vírus má na svojich hrotoch zakončenia podobné korunkám, dostal aj podľa corony svoje meno.
Disney však nebol jediný, koho Mont Saint Michel inšpiroval. Minas Tirith je opevnené mesto, ktoré sa stalo hlavným mestom Gondoru, v druhej polovici Tretieho veku vo fiktívnom svete Stredozeme od J. R. R. Tolkiena. Pri natáčaní filmovej podoby Pána prsteňov sa tvorcovia tiež inšpirovali touto francúzskou pevnosťou, ktorá je v tomto filmovom príbehu zasadená do obrej skaly.
Ak zvažujete návštevu Normandie a tohto miesta, odporúčame dať si ho na svoj cestovateľský zoznam medzi mesiace marec až október. Vzhľadom na daždivé a veterné počasie by ste si v zime tunajšie výhľady moc neužili. Alebo si pustite jeden z trinástich filmov, kde sa Mont Saint Michel zjaví, či ktoré hrad inšpiroval, napríklad aj Armageddon.