Ružové jazerá Austrálie: krása kontrastov
Austrálsky outback – to sú divoké a opustené územia, kde sa dajú nájsť aj jedny z najmalebnejších miest na našej planéte. Ružové jazerá medzi ne jednoznačne patria.

Aj bez obmedzení súvisiacich s koronavírusom je pre nás Austrália najvzdialenejším kontinentom. Jej rozloha je 157-násobkom Slovenska a miestne vzdialenosti na prekonávanie sú pre nás len málo predstaviteľné. V odľahlých kútoch tohto kontinentu, ktoré sa tiež nazývajú outback, sa však nájdu klenoty, ktoré stvorila príroda spolu s človekom.
Medzi nimi sú aj jazerá, ktoré vznikli prevažne v južných štátoch Austrálie povrchovou ťažbou sadrovca. Mnohé z nich sú stále aktívnymi baňami, no tie opustené tu zostali pre objaviteľov, ktorých pre dobrodružstvo a peknú fotku neodradí ani viachodinová jazda autom na západ od Adelaide.
Pozrite si tento príspevok na InstagramePríspevok, ktorý zdieľa the SIKLS (@thesikls), 14 Okt 2019 o 12:11 PDT
Odmenou sú kontrastné farby od modrej po ružovú, ktoré tvorí lámanie svetla zo slnka. Nie vždy tu zachytíte nádherné farby z fotografií, pretože veľa záleží od počasia a časti dňa, keď sa tam nachádzate. Určite si však treba so sebou doniesť dron, vďaka ktorému zábery dostanú ten správny rozmer.
Známe jazero MacDonnell je ideálnou zastávkou, ak sa niekedy vydáte na 2 700 km trasu z Adelaide do Perthu cez takzvanú planinu Nullarbor. Tá v preklade znamená žiadne stromy. To preto, že na tejto rovine žiadne nerastú. Únavnú cestu Austráliou sa tak oplatí spestriť si zastávkami pri týchto jazerách. V Južnej Austrálii sú to okrem jazera MacDonnell napríklad jazero Bumbunga či viac vo vnútrozemí položené jazerá Kati Thanda alebo Hart. Viac ružových jazier u protinožcov je v ďalších štátoch. Radia sa medzi ne jazero Hillier a lagúna Hutt v Západnej Austrálii.