Skejtbording: tvrdý šport aj životný štýl
Skejtbording už dávno nie je subkultúrou vyhradenou mladým. Stal sa z neho seriózny šport s olympijským puncom.

Skejtbording ako životný štýl
Surfing, športové lezenie a skejtbording sú tri nové športy, ktoré sa v lete premiérovo predstavili na olympijských hrách. Aj pre skejtbording to bola veľká vec. V Tokiu súťažilo 80 najlepších z 26 krajín v dvoch disciplínach: street s prekážkami imitujúcimi ulicu a park, kde sa využívajú U-rampy. Slovenskí reprezentanti, Košičan Richard Tury a Liptáčka Dominika Králiková sa zatiaľ nezmestili medzi dvadsiatku najlepších vo svojich disciplínach.
Slovenská jednotka v disciplíne street
„Skejtbording nie je len šport, je to životný štýl," hovorí rodáčka z Liptovského Hrádku Dominika Králiková o jazde na doske s kolieskami. Slovenská jednotka v disciplíne street jazdí od trinástich rokov. Neodradil ju ani fakt, že ide o náročný šport, pri ktorom nie je núdza o tvrdé pády na betón. Slovensko má síce stále len pár prijateľných skejtparkov pod holým nebom, no záujem o tento atraktívny a dynamický šport rastie.
Odporúčané skejtparky
DETVA
Jeden z najnovších skejtparkov na Slovensku navrhol Branislav Moravčík, majster Slovenska v skejtbordingu. Zaberá slušných 195 metrov štvorcových a je z hladeného betónu, ktorý má väčšiu životnosť než drevo či železo. Jeho pýchou je dostatočný priestor pre rozbehové plochy a streetové prekážky inšpirované ulicou.
BRATISLAVA
Hlavné mesto má v súčasnosti jediný skejtpark Do it yourself plaza na Gercenovej ulici, ktorý si svojpomocne postavila Asociácia skejtbordingu SR (ASSR). Hoci sa rozprestiera na 250 metroch štvorcových, v posledných mesiacoch trpel veľkou preplnenosťou. V blízkej budúcnosti by mal pomôcť aj Urban Park v priestoroch bývalého ihriska na Tbiliskej ulici, kde na centrálnej betónovej ploche vyrastú rozličné prekážky na základe špeciálneho architektonického konceptu.
PRAHA
Nový moderný projekt blízko pražského Výstaviska ponúka priestor s betónovými prefabrikovanými prekážkami, minirampou a inými atrakciami, ktoré stavalo renomované U/U Studio. „Ide o legendárne miesto, kde sa skejtovalo už od začiatku deväťdesiatych rokov," približuje Radomír Teichmann, majiteľ firmy, ktorá sa na stavbe podieľala.
BERLÍN
Tamojšia Skatehalle je hotovým rajom pre milovníkov skejtbordingu. Ide o indoorový projekt s rozlohou 1200 metrov štvorcových a prekážkami od výmyslu sveta vrátane najväčšej U-rampy v Nemecku. Nikde sa vraj nenaučíte nové triky skôr ako práve na tomto mieste.