Pozemský raj v tuzemsku
Národný park Slovenský raj má naozaj charakteristický názov. Tento jedinečný kúsok našej krajiny získal pomenovanie vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám. Krásy, ktoré matka príroda vytvorila na východnom Slovensku, v Spišskom regióne sú skutočným stelesnením raja.

Slovenský raj patrí medzi najkrajšie turistické zaujímavosti Slovenska, niet teda divu, že v roku 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť. Toto nádherné územie s výnimočne bohatou faunou a flórou bolo v roku 1988 prekategorizované na prísne chránený národný park. Je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku a je turistom sprístupnený celoročne.
Vďaka dobre vybudovanej sieti turistických chodníkov môže zažiť každý jeho krásy: krasové planiny, podzemný svet jaskýň, kaňony, vodopády, rokliny a tiesňavy. Väčšinu územia pokrývajú lesy, ktoré vytvárajú výborné podmienky pre množstvo ohrozených druhov živočíchov a rastlín.
Ľadový klenot svetového dedičstva
Perlou Slovenského raja je svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou od roku 1964. Svojím monumentálnym zaľadnením patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete.Objavená bola v roku 1870, sprístupnená o rok neskôr. V roku 1887 dostala aj elektrické osvetlenie, čím sa stala jednou z prvých umelo osvetlených jaskýň na svete.
Jaskyňa je dlhá 1 232 metrov, otvorená je od polovice mája do konca septembra. Pre návštevníkov je prístupných 475 metrov s prevýšením 43 metrov, dĺžka prehliadky trvá 40 minút. V roku 2000 bola spolu so Stratenskou jaskyňou – ktorej Rozprávkový dóm je najväčším podzemným priestorom na Slovensku – a jaskyňou Psie diery zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Prielom Hornádu
Veľkým turistickým lákadlom Slovenského raja je Prielom Hornádu – tento 16 km dlhý, úchvatný kaňon je otvorený celoročne. Priechod tiesňavou je na viacerých miestach zabezpečený mostíkmi, rebríkmi, reťazami a stúpačkami. Prielom Hornádu ponúka úžasné, jedinečné zážitky i dobrodružstvo so štipkou adrenalínu. Trasa vedie celý čas popri rieke, ale v zime za mrazivého počasia tu vznikne obrovské, až 12 kilometrov dlhé klzisko, ktoré je možné prejsť peši alebo na bežkách.
Raj milovníkov turistiky a športu
Čingov je najstaršie a najväčšie turistické centrum v Slovenskom raji. Nachádza sa na jeho severnom okraji v údolí Hornádu medzi vrchom Čingová a výbežkami Ludmanky. Je východiskom náročnejších túr do centrálnej časti národného parku. Prístup je z cesty Spišský Štvrtok – Spišská Nová Ves, ale aj zo Spišských Tomášoviec.
Slovenský raj je obľúbeným cieľom mnohých turistov, ale aj prívržencom zimných športov. Z obce Mlynky turistické chodníky vedú do Zejmarskej rokliny a na Geravy, odkiaľ sú prístupné všetky ostatné turistické oblasti Slovenského raja. Mlynky sú najvýznamnejším lyžiarskym strediskom v tejto lokalite. Na svahoch Kruhovej sú tri lyžiarske vleky a viaceré zjazdové trate rôznej náročnosti, v okolí Bielej Vody sú vybudované bežecké trate.
Naj v Slovenskom raji
Foto: 123rf
- Najvyšší bod: Predná hoľa, 1 545 m n. m.
- Najnižší: hladina Hornádu pri Smižanskej Maši, 470 m n. m.
- Najdlhšia roklina: Veľký Sokol, dĺžka 4,5 km a hĺbka 300 m
- Najdlhší kaňon: Prielom Hornádu, 11,7 km
- Najvyšší vodopád: Závojový vodopád v Sokolej doline, 70 m