Bratislavský klenot
Už vyše 134 rokov krášli Hviezdoslavovo námestie v Bratislave budova Slovenského národného divadla, ktoré vlani oslávilo sto rokov existencie.

Len o niečo viac ako dva roky stačili na to, aby v Bratislave vyrástla budova mestského divadla, ktorú navrhla dvojica skúsených architektov Ferdinand Fellner a Hermann Helmer a kde od roku 1920 sídli Slovenské národné divadlo.
Zrodený z popola
Paradoxne, práve požiar v divadle v rodnom meste Fellnera – vo Viedni – v decembri 1881, pri ktorom zahynulo 384 ľudí, pomohol k vzniku jedného z architektonických skvostov dnešnej Bratislavy. Po nešťastí v tamojšom Ringtheatri dala Viedeň divadlo zbúrať a postaviť nové, čo donútilo aj Bratislavu skontrolovať bezpečnosť vlastného divadla, ktoré v meste fungovalo už vyše sto rokov. Keď mestský inžinier Anton Sendlein upozornil, že v prípade požiaru by sa z 800 hostí zachránilo nanajvýš 200, rozhodlo sa vedenie Bratislavy budovu zbúrať a postaviť novú.
Projekt dostalo na starosť práve rakúsko-nemecké duo architektov Fellner – Helmer, ktoré sa špecializovalo na divadlá. Za 43 rokov spolupráce navrhli v spoločnom ateliéri viac než 200 stavieb vrátane divadiel v Záhrebe, Budapešti, vo Viedni, v Berlíne či Karlových Varoch. Budovu postavenú v eklektickom štýle slávnostne otvorili 22. septembra 1896 pod vtedajším názvom Mestské divadlo.
Už sto rokov
Slovenské národné divadlo využíva budovu v centre hlavného mesta už sto rokov. Za ten čas sa vďaka tisíckam predstavení činohry, opery a baletu, ktoré tam našli miesto, stalo jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Od apríla 2007 má SND k dispozícii aj novú budovu, no historická budova SND zostáva aj po niekoľkých rekonštrukciách (1934, 1949, 1972) lákadlom, národnou kultúrnou pamiatkou, magnetom pre turistov a dominantou jedného z najkrajších námestí v centre Bratislavy.
S pomocou grófa
Foto: 123rf
Historická budova stojí na mieste, kde už od roku 1776 stálo mestské divadlo. Na vlastné náklady ho dal postaviť gróf Juraj Csáky s tým, že mesto mu poskytne zadarmo pozemok a zabezpečí dopravu materiálu.
Prvým predstavením SND v budove bola opera Bedřicha Smetanu Hubička, ktorú uviedli 1. marca 1920 pred vypredaným hľadiskom. Účinkovali v nej najmä umelci z Východočeského divadla v Pardubiciach.
Keďže Slovensko nemalo do roku 1920 vlastný profesionálny herecký súbor, v budove účinkovali najmä nemecké a maďarské súbory. Prvým dielom v slovenčine boli v máji 1920 hry J. G. Tajovského Hriech a V službe.
Už 20 plesov
V budove sa vždy v januári koná slávnostné dobročinné podujatie Ples v opere, ktorým sa otvára plesová sezóna na Slovensku. Vlani sa konal už po dvadsiaty raz a zúčastňuje sa ho 300 párov.
V priestoroch SND účinkovali aj také hviezdy ako svetoznámy operný spevák z Ruska Fjodor Šaľapin či česká sopranistka Ema Destinnová. Svoju operu tam osobne dirigoval aj slávny nemecký hudobný skladateľ Richard Strauss.