V objatí vinohradov: Modra
Bývalé slobodné kráľovské mesto bolo už v stredovekom Uhorsku známe svojimi skvelými vínami a keramickými výrobkami. Víno a keramika zohrávajú aj po niekoľkých storočiach významnú úlohu v živote pôvabného mestečka, no návštevníkom ponúka aj iné atrakcie: živú tradíciu, vybudované dedičstvo a prírodné krásy Malých Karpát.

Poloha Modry je skutočne výnimočná – mesto leží na juhovýchodných svahoch Malých Karpát a je obklopené vinohradmi, prírodnými rezerváciami a rekreačnými strediskami. Významný vplyv na rozvoj mesta mala aj jeho poloha. Vzhľadom na prírodné danosti územia sa nemohlo rozrastať. Relatívna blízkosť Bratislavy a Viedne preň znamenala ľahko dostupný trh a aj to prispievalo k pohode modranských mešťanov. Znamenalo to aj uznanie vedomostí miestnych vinárov a remeselníkov, keď v roku 1607 získala Modra od kráľa Rudolfa I. štatút slobodného kráľovského mesta.
Malokarpatská vínna cesta
Myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré už dávno existujú v iných krajinách, vznikla na Slovensku až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Vínne cesty, samozrejme, lákajú predovšetkým záujemcov o návštevy pivníc spojené s ukážkami a degustáciami vín, ako aj vinobranie, no zohrávajú významnú úlohu aj pri oboznamovaní sa s prírodnými krásami vinohradníckeho regiónu a v rozvoji cestovného ruchu. Na Slovensku je v súčasnosti šesť oficiálnych vínnych ciest. Najstaršia a zároveň najznámejšia je Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa začína v Bratislave a prechádza cez Svätý Jur, Pezinok, Modru a Trnavu, ako aj cez okolité obce.
Jedným z klenotov vínnej cesty je Modra, kde tradícia vinohradníctva a vinárstva, množstvo zaujímavostí svedčiacich o bohatej histórii mesta, miestna gastronómia a fascinujúce prírodné prostredie Malých Karpát sľubujú návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. Združenie modranských vinárov pravidelne organizuje tematické podujatia ako Malokarpatské dni vína, súťaž vín Vitis Aurea či Deň otvorených pivníc. V Modre sa teší veľkej obľube aj ochutnávka burčiaka z fontány sv. Floriána. Asi niet milovníka vína, ktorý by si tu nenašiel mok podľa svojej chuti. Ikonickými bielymi vínami Modry sú rizling a burgundské biele a spomedzi červených vín vyniká račianska frankovka a svätovavrinecké.
Svetoznáma keramika: Modranská majolika
Mesto Modra je okrem vína známe vo svete aj výrobou keramiky, tamojšej majoliky. Remeselníci, ktorí vyrábajú a zdobia modranskú majoliku špeciálnymi tvarmi a farbami, si svoje znalosti odovzdávajú z generácie na generáciu už niekoľko storočí. Každý kus je jedinečný, ručne vyrobený a maľovaný výrobok. Modranská majolika a zdobenie majoliky sú zaradené aj do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
V súlade s prírodou
Oblasť ponúka skvelé možnosti rekreácie aj pre milovníkov prírody. Modra-Harmónia je oázou pokoja a relaxu, ktorá bola klimatickým strediskom už v 19. storočí. Odtiaľ môžete po niekoľkých turistických a cyklistických chodníkoch preskúmať modranský lesopark. Na vrchole 709 metrov vysokej hory Veľká Homoľa sa nachádza vyhliadka pomenovaná po bývalom lesníkovi lesoparku, zakladateľovi strediska Alexandrovi Filípkovi, z ktorej sa pred vami otvára fantastická panoráma. Za jasného počasia môžete vidieť dokonca aj štíty Východných Álp a Veľkej Fatry.