Aj mačky majú svoj svetový deň
Otázka mačky verzus psy rozdeľuje spoločnosť už po niekoľko desaťročí a odpoveď na ňu neexistuje. Aspoň nie dnes. Toto veľmi elegantné zviera v kožušteku s rôznym farebným prevedením oslavuje každoročne 8. augusta svoj svetový deň.

Mačky sú naším spoločníkom už 4 500 rokov a v minulosti boli považované za posvätné zvieratá. Z našich poznatkov vieme povedať, že mačka si vybrala človeka a nie človek mačku. O ich domestikáciu sa zaslúžili v Egypte, v údolí Nílu. Jej príchod do civilizácie bol prirodzený a to kvôli potrave. Ľudia totiž svojím poľnohospodárskym spôsobom života priťahovali hlodavce a hlodavce následne mačky. Tieto plemená neboli však vôbec ako tie dnešné a jednalo sa o mačku plavú. Až stáročiami vývoja sa z nich stali naši miláčikovia.
Ak zomrela mačka, oholili si obočie
Foto: Pixabay
V staroveku boli mačky znamením požehnania v dome a dobrého zdravia. Ak v domácnosti zomrela mačka, starí Egypťania si oholili obočie na znak smútku. V dnešnej dobe sa verí, že čierna mačka prináša nešťastie, no v Egypte to boli strážcovia chrámov a ich zabitie sa trestalo najvyšším trestom, trestom smrti.
Temný mačací stredovek
Foto: unsplash
V stredoveku mačky zažívali úplne opačný prístup ako v staroveku. Na začiatku boli títo lovci hlodavcov hodnotní pre sýpky. No neskôr boli mačky spájané so zlými silami, čarodejnicami a aj so samotným diablom. Podľa starých legiend sa 12-ročná mačka zmení na čarodejnicu a storočná čarodejnica na mačku. Čierne mačky sa stali symbolom nešťastia a karty sa pre mačky úplne obrátila.
Návrat popularity mačiek
V novoveku sa vrátila obľuba mačiek a dodnes je to jedno z najrozšírenejšie domácich zvierat na svete. Z historického hľadiska však ľudia na západe majú stále rozpoltený názor k chovu mačiek. Ich systematický chov sa začal najviac rozvíjať na prelome 19. - 20. storočia. Prvá výstava mačiek sa konala v roku 1871 a bolo na nej možné vzhliadnuť aj vzácnejšie plemená, ako siamské mačky. Dnes po celom svete existuje mnoho organizácií, ktoré združujú chovateľov mačiek. Najznámejšia v Európe sa nazýva FIFe.
Odtlačok nosa
Zaujímavostí o mačkách je mnoho, no vedeli ste že majú svoj vlastný "odtlačok prsta"?
Každá mačička má totiž úplne originálny noštek vďaka ktorému by sa v databáze dala identifikovať každá jedna tak isto, ako sa ľudia rozpoznávajú pomocou odtlačku prsta.
Ich telo tiež funguje úplne unikátne. Srdce mačky bije dvakrát rýchlejšie ako ľudské. Ich uši sú veľmi citlivé, počujú štyrikrát toľko, čo ľudia a dokážu zachytiť aj ultrazvuky. Vnímajú zvuky a vône dokonca aj počas spánku, ktorý im zaberá až 70% percent života.
Mačacie kaviarne na Slovensku
Keď už tieto vznešené bytosti poznáme bližšie, treba ich osláviť v osobnom kontakte a kde lepšie toto splniť ako v mačacej kaviarni.
Na Slovensku sa ich nachádza hneď niekoľko. V Bratislave môžete navštíviť Mačkafé na Zámockej. Okrem dobrej kávy a koláčika si tu vychutnáte maznanie s mačkami.
V Poprade nájdete tento koncept v Cat Café Club Poprad. Tam vás privítajú Nastisia, Hera, Mafia a Donata. Samozrejme hovoríme o mačacej spoločnosti. A nakoniec aj na východnom Slovensku môžete v Košiciach navštíviť mačaciu kaviareň Mňaukafé Košice.