Zámok z Loiry na Slovensku: Kaštieľ Budmerice
Na ceste spájajúcej Modru s Trnavou prejdete cez obec, v ktorej by sa mal zastaviť každý cestovateľ. Krásny kaštieľ v Budmericiach je totiž malým výletom k zámkom na Loire vo Francúzsku.

Slovensko je krajina hradov, zámkov a kaštieľov. Jeden taký vybudoval Ján Pálffy v roku 1889 v tesnej blízosti Budmeríc. Jeho architektúra verne napodobuje zámky, ktoré početne nájdete na rieke Loira vo Francúzsku a tak si tento architektonický zážitok môžete dovoliť lacnejšie a na Slovensku.
Poľovnícka vášeň
Foto: Kaštieľ Budmerice / Facebook
Ján Pálffy bol známy svojou vášňou pre poľovanie. Budmerice mu k tomu poskytli skvelú príležitosť. Ako súčasť jeho panstva na Červenom Kameni bol tento kaštieľ vybudovaný práve ako poľovnícky na konci 19. storočia. V jeho blízkosti bola bažantica a Malé Karpaty ponúkali ďalšie bohaté možnosti na úlovky. Gróf postavil pri zámku aj sochu Panny Márie Lurdskej.
Francúzsky vzor
Foto: Obec Budmerice
Spoločný menovateľ s renesančnými vzormi zámkov na Loire je nepopierateľný, hoci je výsledkom viacerých slohov. Kaštieľu dominuje vysoká veža s vyhliadkovou ochozou a hodinami nad vstupným portálom. Kaštieľ má množstvo menších veží a štítových vikierov. Po vstupe vás čaká pôsobivé monumentálne schodisko a erby pôvodných majiteľov. Legenda hovorí, že gróf sa zamiloval do francúzskej kontesy, no predtým, než by ju požiadal o ruku, chcel svoje sídla, medzi nimi aj Smolenický zámok, upraviť k podobe tých francúzskych. Ona sa však vydala skôr, než to stihol dokončiť. Či už to je pravda alebo nie, v Budmericiach sa to podarilo znamenite.
Anglické záhrady a náučné aj cyklochodníky
Foto: Obec Budmerice
Dominantu obce dopĺňa v okolí kaštieľa prekrásny anglický park s prírodno-krajinkárskym významom, ktorý sa zelená od jari do leta a hrá farbami v jeseni. Odtiaľto sa môžete vydať aj po trase 4,5 kilometrového náučného chodníka, ktorý vedie cez potok Gidra k Budmerickým rybníkom a predstaví vám obec, chránené vtáčie územie Malé Karpaty, prírodnú rezerváciu Alúvium Gidry, aj Štátnu prírodnú rezerváciu Lindava z pohľadu flóry a fauny. Chodník je vhodný aj pre cyklistov. Cyklistom možnosť dopĺňa 1,5 kilometrový cyklochodník spájajúci Budmerice so Silnicou. Tam sa napája na jablonecký náučný cyklochodník s vyhliadkovou vežou, s ohniskami na opekanie a vonkajším fitnes ihriskom, až k obnovenému mlynu v miestnej časti Cífer v obci Jarná.
Či už si teda urobíte prehliadku Pálffyho hradov ako Červený kameň a Smolenice spolu s Budmerickým kaštieľom, alebo sa vydáte po peších a cyklotrasách, v blízkosti Trnavy aj Bratislavy má táto oblasť skutočne čo ponúknuť. A na jeseň k nej nezabudnite pridať dobré mladé víno, burčiak a samozrejme kačacie a husacie hody.